هفته 36 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 وزن كودك شما هر روز زیاد می شود، تقریبا روزی 30 گرم. وزن او حدود 2700 گرم است و حدود 48.2 سانتی متر طول دارد. موهای كرك مانند او و همین طور ورنیكس (ماده نسبتا چربی كه بدن او را پوشانده بود و از پوست او در برابر مایع آمنیوتیك محافظت می كرد) در حال ناپدید شدن هستند. كودك شما همه این مواد را به همراه دیگر ترشحاتی كه به درون مایع آمنیوتیك می ریزند، می بلعد و این مواد تا زمان تولد در شكم او باقی خواهند ماند. این مخلوط سیاهرنگ كه مكونیوم نامیده می شود، اولین مدفوع كودك شما را تشكیل خواهد داد.

در انتهای این هفته كودك شما كامل شده است. به كودكانی كه در بین هفته های سی و هفتم و چهل و دوم به دنیا بیایند كامل می گویند، به آنها كه قبل از 37 هفته بدنیا می آیند نارس و بعد از 42 هفته دیررس می گویند. سر اكثر كودكان در این مرحله به طرف پایین قرار گرفته است كه برای یك زایمان راحت مناسبتر است. در صورتی كه وضعیت كودك شما به این شكل نباشد پزشك یا ماما از شما خواهد خواست كه در هفته آینده برای تغییر وضعیت قرار گرفتن كودك در رحم برنامه ریزی كنید، برخی تمرینات ورزشی به این چرخش كمك خواهند كرد. بندرت پیش می آید كه پزشك یا ماما سعی كنند كه با انجام حركات آرام و نرم از روی شكم وضعیت قرار گرفتن كودك در رحم را تغییر داده و سر او را به طرف پایین برگردانند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

با رشد كودك شما و تنگ شدن فضای اندامهای داخلی ممكن است كمتر از چند هفته پیش احساس گرسنگی كنید. در این مرحله استفاده از غذاهای سبكتر در دفعات بیشتر مناسب خواهد بود. با پایین تر رفتن كودك شما و نزدیك شدن او به لگن ممكن است سوزش معده از بین رفته و تنفس هم برایتان راحت تر شود. در صورتی كه این اولین حاملگی شما باشد احتمال پایین تر رفتن كودك و نزدیك شدن او به لگن پیش از زمان زایمان بیشتر است. با این حال در صورتی كه این اتفاق بیفتد شما فشار بیشتری بر قسمت پایینی شكم خود احساس خواهید كرد كه در نتیجه راه رفتن و پیاده روی برایتان سخت و آزاردهنده خواهد شد. برخی خانمها می گویند كه در این حالت احساس می كنند یك توپ بولینگ را بین پاهای خود حمل می كنند و نزدیك است این توپ بیرون بیفتد. البته نگران نباشید او بیرون نمی افتد!

همچنین ممكن است انقباضهای عضلانی براكستون- هیكس در این دوران بیشتر رخ دهند. مجددا با پزشك خود تماس بگیرید و در مورد نحوه تماس با او در زمانی كه فكر می كنید درد زایمان شروع شده است هماهنگی مجددی به عمل آورید. قاعده كلی اینگونه است كه شما باید هنگامی با وی تماس بگیرید كه انقباضات متناوب عضلات شكم هر 5 دقیقه یكبار و به مدت حدود یك ساعت رخ بدهند. البته در صورتی كه هنوز هفته سی و هفتم را نگذرانده اید و نشانه های زایمان زودرس را مشاهده می كنید باید فورا به او خبر بدهید. همچنین در صورت پاره شدن كیسه آب (یا حتی اگر گمان كردید كه ترشحاتی از جنس مایع آمنیوتیك را مشاهده می كنید)، كاهش فعالیت كودك، خونریزی واژن، تب، سردردهای شدید، درد در ناحیه شكم و یا تغییر وضعیت بینایی به سرعت با پزشك خود تماس بگیرید.

حتی اگر حاملگی شما بدون عوارض و مشكل جدی طی می شود، بهتر است در ماه آخر از پرواز با هواپیما خودداری كنید؛ زیرا در هنگام پرواز احتمال بروز درد زایمان بیشتر است. البته بسیاری از خطوط هوایی به خانمهایی كه كمتر از 7 روز (و در بعضی موارد كمتر از یك ماه) به زایمانشان باقی مانده است اجازه سوار شدن به هواپیما را نمی دهند.

 یك شبكه خبری كوچولو درست كنید: ممكن است بخواهید تولد نوزادتان را به افراد زیادی اطلاع دهید. نام آنها را به همراه شماره تماس یا آدرس ایمیل در یك لیست بنویسید و آن لیست را به یكی از دوستانتان بدهید. او می تواند این خبر را در همان لحظات اولیه تولد نوزادتان پخش كند. در این صورت شما كافی است تنها یك تماس بگیرید. یك نفر از همكارانتان را هم در آن لیست قرار دهید تا خبر در محل كار شما هم پخش شود. از همسر یا كسی كه در زمان زایمان شما را همراهی می كند بخواهید تا مسوولیت بخش اطلاع رسانی تلفنی را بر عهده بگیرد! او می تواند كارها را راه بیندازد و مشكلات احتمالی را حل و فصل كند.

 با نزدیک تر شدن به پایان بارداری، خستگی بیشتر در شما نمایان می شود. اگر در روز 8 لیوان آب بنوشید، احساس خستگی کمتری خواهید داشت. البته باید سختی دستشویی رفتن های مکرر را به جان بخرید و در برابر وسوسه نوشیدن آب کمتر مقاومت کنید. وعده های غذایی زیاد با حجم کم را جایگزین وعده های سنگین غذایی کنید. غذاهای شیرین باعث افزایش قند خون و انرژی و قوای جسمانی در شما می شود اما بعد از اینکه تحلیل رفت، باعث تشدید احساس خستگی در شما خواهد شد.

ورم بارداری مشکلی است که معمولا در تمام خانم ها به طور طبیعی رخ می دهد. این تغییر که از ابتدای هفته 34 یا 35 آغاز می شود حتی در خانم هایی که هیچ مشکل فیزیکی در طول بارداری نداشته اند، اتفاق می افتد. در این شرایط متوجه می شوید که انگشتر و حلقه تان در انگشتتان به راحتی قبل در دست نمی چرخند و کفش تان نیز برایتان تنگ شده است. ورم در طول روز افزایش می یابد و در انتهای شب به اوج خود می رسد. برای کاهش ورم شب ها در حالی بنشینید که پاهای خود را بالاتر از سطح قلبتان قرار داده اید. از پوشیدن لباس های تنگ و انداختن پاها روی هم به هنگام نشستن خودداری کنید. اما اگر این ورم به شدت در حال افزایش بود و صورتتان را هم در برگرفت، با دکترتان مشورت کنید چون ممکن است این تورم شدید، نشانه فشار خون بالا یا بروز بیماری تشنج بارداری باشد.

 دعاهایی که مخصوص ایام هفته است و نیز خواندن دعاهای کمیل و ندبه در شب و روز جمعه و دعای توسل و فرج در ایام هفته اهتمام ورزید.  خوردن سیب در ماه هشتم بارداری برای زیبایی کودک توصیه شده است. بر سیب سرخ به دفعات سوره "یوسف" را بخوانید و آن را بخورید. امام صادق فرموده اند :"اگر زن باردار سیب بخورد فرزندش زیبا می شود و اگر کدو بخورد حافظه زن و کودک  زیاد می شود و خوردن رطب و خرما بدن کودک را قوی میسازد."

به تغذیه صحیح و متعادل خود ادامه دهید و مواظب باشید تا با کاهش وزن مواجه نشوید زیرا کاهش وزن ناخواسته در این ماه شایع است. از تکرر ادرار نترسید و مرتب مثانه خود را تخلیه کنید. در صورتی که مراقب شما، آزمایشات مربوط به غربالگری استرپتوکوک های گروه    B را درخواست کرد، با توجه به اینکه نمونه کشت غربالگری از ناحیه واژن و رکتوم تهیه می شود، نگران نباشید. این تست برای این است که در صورت آلودگی شما، درمان صورت گیرد تا آلودگی به نوزادتان منتقل نشود.

 در صورت بروز هریک از مشکلات زیر با پزشک/ ماما تماس بگیرید یا مراجعه کنید :

خونریزی واژینال یا لکه بینی (مراجعه کنید)

انقباضات رحمی، بیش از 6 بار (مراجعه کنید)

فشار به شکم و زیردل به همراه انقباضات پراکنده ولی با شدت بیشتر از همیشه(تماس بگیرید)

سردرد متوسطی که به استامینوفن پاسخگو نباشد(مراجعه کنید)

سردرد شدید و مقاومی که با سرگیجه، تاری دید و غش همراه است(سریعا مراجعه کنید)

دردهای لگنی متوسط(تماس بگیرید)

درد به همراه تب یا خونریزی(مراجعه کنید)

تهوع گاهی اوقات، یکبار در روز، بیش از 3 بار در روز مابین وعده های غذایی (تماس بگیرید)

تهوع به همراه درد و تب(مراجعه کنید)

تب و لرز(مراجعه کنید)

ترشحات آبکی فراوان، ترشحات زرد، سبز، خاکستری(مراجعه کنید)

تعریق در دست ها، صورت و پاها(مراجعه کنید)

افزایش ناگهانی وزن(تماس بگیرید)

تنگی نفس شدید(مراجعه کنید)

خارش شدید(تماس بگیرید)

تکرر ادرار به همراه سوزش، تب، درد شکمی یا درد کمر(در اولین فرصت مراجعه کنید)


سمیرا      ۱۳۹۴/۵/۴
پاسخ

بعد از نزدیکی چقدر استراحت کنیم تا شاید اسپرم و تخمک بهم رسیدند

رها      ۱۳۹۴/۸/۲
پاسخ

لطغا راهنمایی کنید چه حرکاتی باعث چرخش جنین از حالت بریج به سفالیک می شود.

fafar119      ۱۳۹۴/۹/۱۵
پاسخ

خدایا شکرت منم وارد هفته 36 شدم ممنون از مطالب مفیدتون

یانا      ۱۳۹۴/۱۱/۲۳
پاسخ

36هفته وسه روزمه.......دوروز پیش دهانه م 2سانت بازبود...خدابخیر کنه...انشالله همه زایمان راحت داشته باشن....خدایا خیلی ازت ممنونم شکر..که جدی جدی داری منو مامان میکنی

زمرد      ۱۳۹۵/۲/۸
پاسخ

ابجی منم سی و شش هفتست.خیلی نگرانشم

شيدا24      ۱۳۹۵/۲/۱۱
پاسخ

منم سی و شیش هفته و سه روزمه خیلی خوشحالم

بهار      ۱۳۹۵/۵/۲۱
پاسخ

سلام من امروز وارد 36 شدمم از ی طرف کلی خوشحالم از ی طرف استرس دارم انشالله نی نی هامون صحیح و سام بیان پیشمون

مامامی شکلات      ۱۳۹۵/۶/۱۲
پاسخ

یعنی میشه منم 36 هفته رو رد کم همش از زابمان زود رس میترسم

مامان بهنیا      ۱۳۹۵/۷/۱۵
پاسخ

من وارد هفته سی و شش شدم خدایا شکرت کمتر از چهار هفته دیگه پسر کوچولومو میبینم امیدوارم همه مامانا به سلامت نی نی شونو دنیا یارن آمین

نارسیس      ۱۳۹۵/۸/۲۳
پاسخ

منم وارد هفته 36 شدم خدایا ازت ممنونم انشالله نی نی هامون صحیح و سالم بدنیا بیان

mahijoonia      ۱۳۹۵/۹/۵
پاسخ

منم ۳۶هفته و دوروزم.فقط روزهارو میشمرم تا پسرمو بغل کنم.خدایا از این لحظه های زیبا قسمت همه منتظرا بکن.

محدثه      ۱۳۹۵/۹/۱۰
پاسخ

خدایا شکرت که تا اینجا با سلامتی گذشته این چند هفته ام رو به سلامتی بگذرون

هدي 64      ۱۳۹۵/۱۱/۲
پاسخ

فردا 3 بهمن وارد هفته 36 میشم ....خدایااااا شکررررت ....این هفته های باقی مونده رو هم کمکم کن ...

asal      ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
پاسخ

منم 35 و 4 روزم خیلی هیجان دارم و خدارو شاکرم که تا اینجا رسیدم .انشالله همه بسلامتی این روزا رو بسر ببرند .

سروین      ۱۳۹۵/۱۲/۲
پاسخ

من از زمان پری 36 هفته ام اما از روی سونو 35 کدوم.درسته میشه بگید؟؟؟؟

سلنا      ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
پاسخ

منم وارد سی وشش شدم امروزتکوناش نسبت به دیروز خیلی کم شده طبیعیه به نظرتون؟


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.