هفته 30 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اندازه كودك شما كمی بیشتر از 39.3 سانتی متر شده است و وزن او حدود 1350 گرم می باشد. مایع آمنیوتیك اطراف او اكنون حدود 700 گرم است اما با گذشت زمان كودك شما رشد كرده و حجم بیشتری از رحم را به خود اختصاص خواهد داد و در نتیجه حجم مایع آمنیوتیك اطراف او كاهش خواهد یافت. چشمان او باز و بسته می شوند، او قادر است بین تاریكی و روشنایی تمایز قائل شود و حتی می تواند حركت یك منبع نور را به سمت عقب و جلو دنبال كند. هنگامی كه كودك شما متولد شود چشمانش را در بیشتر طول روز بسته نگه می دارد. هنگامی كه چشمانش را باز می كند می تواند به تغییرات نور واكنش نشان دهد. اما میزان دقت بینایی او تنها 20/1 (یك بیستم) است، یعنی فقط اشیائی را دقیقا تشخیص می دهد كه تنها چند سانتی متر با صورت او فاصله داشته باشند. بینایی طبیعی در بزرگسالان (برای افراد سالم) برابر با 20/20 (بیست بیستم) است.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 شما ممكن است این روزها كمی خسته باشید، خصوصا اگر به مشكلات خواب یا بدخوابی هم دچار شوید. همچنین ممكن است نتوانید درست راه بروید یا اشیاء را درست حمل كنید. این حالت هم كاملا قابل درك است. شما بواسطه هورمونهای دوران حاملگی هم سنگین تر شده اید هم تعادل خود را از دست داده اید و هم مفاصل شما سست و شل شده اند. این امر می تواند موجب این شود كه شماره كفش شما نیز افزایش یابد؛ و البته ممكن است كه این تغییر دائمی باشد.

تغییرات سریع خلق و خوی خود را در اوائل حاملگی به یاد می آورید؟ عارضه هایی كه هم اكنون برای شما رخ می دهند باضافه تغییرات هورمونی ممكن است موجب شود كه حالتهای ماههای اول دوباره به سراغ شما بیایند. ممكن است شما نگران این مطلب باشید كه آیا كودك شما چه شكلی خواهد بود یا اینكه آیا شما والدین خوبی خواهید بود یا خیر. این نگرانیها طبیعی هستند. اما اگر نمی توانید بر این حالتها غلبه كنید و از نگرانی دربیایید، یا بیش از حد مضطرب و زودرنج شده اید، با پزشك یا مامای خود صحبت كنید. شما ممكن است از جمله 10% خانمهای حامله ای باشید كه افسردگی را از افسردگی خفیف تا متوسط در دوران حاملگی شان تجربه می كنند.

 اسباب و وسایل كودك خود را آماده كنید: این كار می تواند یك گزینه مناسب برای همسر شما یا یكی از دوستانتان كه می خواهد به شما كمك كند باشد. آماده كردن تخت گهواره دستی و كالسكه دستی می تواند برای شروع خوب باشد، زیرا سرهم كردن قسمتهای مختلف آنها كار نسبتا دشواری است. وسایلی از قبیل تاب نوزاد یا نی نی لای لای، آویز بالای تخت كودك، بی سیم مخصوص و نمایشگر كودك (كه بوسیله آن می توانید محل قرار گرفتن كودك خود را مشاهده كنید یا با شنیدن صدای او از وضعیت او اطمینان حاصل كنید) ممكن است به باطری نیاز داشته باشند پس اطمینان حاصل كنید كه به اندازه كافی باطری تهیه كرده اید. استفاده از باطری قابل شارژ و شارژر می تواند گزینه مناسبی باشد. اگر به دلیل بیماری یا شرایط خاصی نباید به كودك شیر دهید، اكنون زمان مناسبی است تا سرویس شیردهی نوزاد (شیردوش، شیشه شیر و پستانكها) را استریل و ضدعفونی كنید.

 سیب زمینی خواص غذایی فراوان دارد، البته بهتر است به صورت آب پز یا تنوری تهیه شود و حتی المقدور از مصرف ان به صورت سرخ کرده پرهیز کنید. اگر سیب زمینی را به خوبی شسته و با پوست طبخ کنید، خواص غذایی آن بیشتر حفظ می شود. سعی کنید به جای استفاده از سس مایونز برای سالاد از آبلیمو، آب نارنج، آبغوره کم نمک و روغن زیتون استفاده کنید و یا مقداری ماست را با این مواد ترکیب کنید و به عنوان سس سالاد استفاده کنید. کشک از منابع غنی پروتئین، کلسیم، فسفر و آهن می باشد و می توانید آن را به تنهایی یا مخلوط با انواع غذاها استفاده کنید. البته حتما از کشک پاستوریزه استفاده کنید و قبل از استفاده آن را 5 تا 10 دقیقه بجوشانید.

 گرسنگی تنها یکی از هزاران دلیل غذا خوردن است. دلایل عصبی و عاطفی هم ممکن است شما را برای چندین بار به سمت یخچال بفرستد. خصوصا در 3 ماهه سوم بارداری که تنش های روحی شما بیشتر می شود ممکن است بیش از حد بخورید. اگر هنگامی که استرس و نگرانی دارید، غذا بخورید وزن شما بالا می رود و دوباره استرس می گیرید که چرا وزنتان در حال بالا رفتن است و دوباره غذا می خورید و این چرخه ادامه پیدا می کند. برای جلوگیری از گرفتار شدن در این چرخه هر چیزی را که می خورید بنویسید و زمان خوردن و اینکه بعد از خوردن آن چه احساسی دارید. بعد از یک هفته سراغ دفتر بروید و به دنبال علائمی باشید که به دنبال آن زیاد میخورید. با کشف این عوامل به دنبال جایگزین برای آنها باشید. مثلا اگر تنهایی باعث زیاد خوردنتان می شود لیستی از کارهایی تهیه کنید که به جای خوردن می توانید انجام دهید.

 جنین در این ماه هماهنگی بیشتری در حرکات به دست می آورد و تنوع حرکات جنین زیاد شده و به خوبی می تواند خود را حرکت دهد. روز های دوشنبه سوره "النحل" را بخوانید و روزهای پنج شنبه و جمعه سوره "یس" و "ملک" را بخوانید. در تمام ماه های هفتم، هشتم و نهم سوره "نور" را قرائت کنید. فرستادن روزانه 140 صلوات را فراموش نکنید. خوردن پرتقال که سرشار از کلسیم است باعث می شود که طفل قدری کوچک تر گشته و در موقع وضع حمل فشار کمتر شود.

 برای استراحت در این دوره به پهلو دراز بکشید، پاهای تان را خم کنید و بالشی را بین آنها قرار دهید و بالش دیگری را زیر شکمتان بگذارید. با قرار دادن بالش زیر شکمتان، تکیه گاهی برای بدنتان ایجاد می کنید و به این صورت فشار بر کمرتان کمتر می شود. سعی کنید بعد از ناهار 20 دقیقه دراز بکشید و اگر در طی روز فرصتی برای خوابیدن ندارید، حداقل هر ساعت 5 دقیقه استراحت کنید و پاهایتان را بالا بیاورید.

 

 کیسه آب قسمتی از جفت است که در داخل آن مایع محافظت کننده جنین و خود جنین قرار دارد. کیسه آب هم مثل جفت ربطی به مادر و جنین ندارد و پس از زایمان دور انداخته می شود. اما امکان پاره شدن خود به خود کیسه آب قبل از موعد زایمان وجود دارد. در صورت پاره شدن کیسه آب مایع به صورت قطره قطره یا با حجم زیاد و به صورت ناگهانی خارج می شود. اگر حدس می زنید که کیسه آب پاره شده است باید سریعا به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید. با توجه به سن حاملگی شما را در بیمارستان بستری می کنند و با کمک سرم های مخصوص سعی می کنند تا نوزاد را تا حد امکان به صورت طبیعی به دنیا بیاورند.


پریسا      ۱۳۹۴/۵/۱۳
پاسخ

تشکر از مطالب خوبتون من هر هفته که از بارداریم میگذره اول سری به این قسمت میزنم ببینم چه کارهایی میتونم انجام بدم و نی نی در چه مرحله و حالتی هست

fafar119      ۱۳۹۴/۸/۹
پاسخ

ممنون و تشکر

یانا      ۱۳۹۴/۹/۲۸
پاسخ

امروزشنبه ست.چهارشنبه میرم هفته ی30خدایاشکرت.انشالله همه بسلامتی نی نیشونو بغل بگیرن منم همینطور....

نيني جون      ۱۳۹۵/۲/۱۲
پاسخ

پرتقال غنی از کلسیم? ? ? ? ?

زهرا      ۱۳۹۵/۲/۲۳
پاسخ

پرتقال و کلسیم؟!

مامانی      ۱۳۹۵/۴/۸
پاسخ

ممنون از مطالبتون

نارگیس      ۱۳۹۵/۴/۱۷
پاسخ

پسر کوچولوی من داره میاد تو بغل مامانش ......... خدایا ممنونممممممممممممممممممممممممممممممممم

عسل      ۱۳۹۵/۴/۱۹
پاسخ

سلام،منم از امروز تو هفته 30 رفتم،وااااای که میشه تموم شه

هانی      ۱۳۹۵/۶/۸
پاسخ

خدای 30هفته تمام روز شماری کردم،انشاالله ب یاری خودت این مابقیشم بسلامتی بگذره و نی نیه منم بسلامتی بیاد بغلم،،،الهی امین الهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

Roghayyh      ۱۳۹۵/۸/۹
پاسخ

سلام 32هفته وارد8ماه میشیم یا30هفته؟؟؟

Roghayyh      ۱۳۹۵/۸/۹
پاسخ

الهی شکر

مامان طناز      ۱۳۹۵/۹/۷
پاسخ

واااااای خدایا شکرت ک تا ب الان کنارم بودی تا ب امروز ک 30 هفته هستم حتی ی لحظه هم نذاشتی ک ناراحت بشم ک مبادا پسر نازنینم اذیت بشه خدایاااا ازت میخوام ک همه ی مامانا رو در پناه خودت نگه داری...

هدي 64      ۱۳۹۵/۹/۱۹
پاسخ

من و دخملی هم رسیدیم به این هفته ....خدایا تا اخرش همراهم باششششش.....دخترمو به خودت سپردم قادر متعال

fatiiiiiiiiiiima      ۱۳۹۵/۱۱/۹
پاسخ

منم دو روزه وارد سی هفته شدم یعنی بیست و نه هفته کامل شده و وارد سی هفته شدم الان دقیقا چند ماهه هستم؟بچه ها برا منم دعا کنید خدا دخملو سالم و سلامت بهم بده چون دیابت بارداری دارم خیلی نگرانم خدا به همه ی شما هم کمک کنه امین

ستاره      ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
پاسخ

بچه ها منم سی هفته هستم تاپیک بحث و گفتگو کجاست در مورد بارداری منظورم من تازه عضو شدم

saba      ۱۳۹۵/۱۲/۳
پاسخ

خدایا شکرت که منو دخملمم وارد 30 هفته شدیم و داریم تمومش میکنیم.خدایا خودت مراقب همه نی نی ها و نی نیه منو عشقمم باش.الهی آمین

مادر فاطمه      ۱۳۹۵/۱۲/۱۴
پاسخ

ان شاءالله همه به سلامتی زایمان بکنن وامیدوارم من طبیعی زایمان کنم


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.