هفته 10 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 كودك شما دیگر یك رویان كوچك نیست! هرچند او بزرگتر از یك خرما نیست، یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود 2.5 سانتی متر یا كمی بیشتر است و كمتر از 8 گرم وزن دارد، اما بحرانی ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است. اكنون مرحله موسوم به دوره جنینی آغاز شده است، كه در این مرحله، بافتها و اندامهای بدن او به سرعت رشد كرده و كامل می شوند. اكنون اندامهای حیاتی او شامل كبد، كلیه، روده ها، مغز و ریه ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز كردن فعالیت خود هستند؛ هر چند این اندامها در ادامه دوران حاملگی به رشد خود ادامه می دهند. كبد او به ساختن گلبولهای خونی مشغول است و دیگر به كیسه زرده كه قبلا این سلولها را تامین می كرد نیازی نیست و این بافت به تدریج از بین می رود.

در سه هفته آینده، بیشتر از دوبرابر خواهد شد و به حدود 7.5 سانتی متر خواهد رسید. سر او در مقایسه با چند هفته قبل نسبتا كوچكتر است، اما هنوز هم تقریبا نیمی از طول بدن او را تشكیل می دهد. پیشانی او موقتا مغز در حال رشد او را به صورت متورم در بر گرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پیشانی او در آینده عقبتر خواهد رفت و ظاهر كودك شما به یك انسان كامل شبیه تر خواهد شد. هر روز جزئیات بیشتری بر روی بدن او ظاهر خواهند شد: ناخنهای انگشتان دست و پا، و موهایی شبیه به كرك هلو. انگشتان او اكنون كاملا از یكدیگر جدا شده اند؛ بازوها در محل آرنجها خمیده شده و انحنای كمی پیدا كرده اند؛ دستانش از مچ خم شده و روی قلبش قرار گرفته اند؛ پاهای او بزرگتر شده اند؛ و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند كه بتوانند در جلوی بدن او به یكدیگر برخورد كنند. او مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیك بوده و با پاهایش لگد می زند!

اگر قادر بودید كودك خود را در این هفته نگاه كنید، می توانستید شكل كلی ستون فقرات او را از زیر پوستش كه به كلفتی یك كاغذ پوستی است ببینید. اعصاب او از طرف نخاع در حال شكل گیری می باشند.

 

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 اكنون اندازه رحم شما دوبرابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه یك گلابی بود. در این هفته، اندازه آن در حدود یك گریپ فروت می شود. در معاینه بعدی توسط پزشك، ممكن است بتوانید به كمك گوشی طبی كه پزشك بر روی شكم شما حركت می دهد، صدای ضربان قلب تند كودك خود را بشنوید. برخی از خانمها می گویند كه صدای قلب كوچك كودكشان شبیه به صدای اسبهایی است كه چهار نعل می دوند و شنیدن این صدا برای اولین بار، یكی از بهترین لذتهای سه ماهه اول حاملگی است.

بستگی به قابلیت بدنی خود، می توانید در دوران حاملگی خود، فعالیتهای متنوعی را انجام دهید. شنا و پیاده روی بهترین انتخابها برای كل نه ماه حاملگی هستند. ورزش میزان كشیدگی طبیعی، قدرت و استقامت عضلات را ارتقا می دهد. این موارد می توانند به شما در تحمل وزن اضافی دوران حاملگی كمك كنند، شما را برای فشار فیزیكی زایمان آماده كرده و پس از زایمان، بازگشت اندام شما به حالت طبیعی را آسانتر كنند. متاسفانه، دلیلی در دست نیست كه نشان دهد تمرینات ورزشی منظم، طول زایمان را كاهش می دهند.

 ماهی یکی از غذاهای بسیار عالی و منبعی از پروتئین است که چربی های اشباع شده کمی دارد و غنی از اسیدهای چرب امگا3 می باشد که به ساخت و نگهداری مغز و سیستم عصبی کمک می کند، اما نکته قابل توجه این است که تمام ماهی ها و صدف ها حاوی رگه هایی از جیوه هستند که این موضوع می تواند برای خانم های باردار خطرناک باشد زیرا امکان دارد به سیستم عصبی جنین آسیب برساند.

·         گوشت کوسه، نیزه ماهی و ماهی مهره دار و ماهی های پررنگی که عمر طولانی دارند، نخورید.

·         در هفته تنها 30 گرم ماهی یا صدف دارای جیوه کم بخورید. ماهی هایی مثل میگو، تن کنسرو شد، ماهی آزاد، ماهی مرکب، قزل الای تازه جیوه ی کمی دارند.

·         هرگز ماهی خام مصرف نکنید.

 مانند بسیاری از تغییراتی که در دوران بارداری روی می دهد، هورمون ها نیز دگرگونی هایی را در سطح تمایلات جنسی ایجاد می کنند. ممکن است برای برخی از خانم ها، بارداری حس جدید و تمایل بیشتری به عشق بازی ایجاد کند. در حالی که برای بعضی دیگر ممکن است این حس کاملا متفاوت بوده و آنها را دچار ناراحتی کند. عده ای از خانم ها هم یک روز کاملا احساسی و روز بعد به خاطر تغییرات در سطح هورمون هایشان کاملا سرد و خشک هستند. اگر علاقه چندانی به برقراری رابطه جنسی با همسرتان ندارید، صبور باشید. این وضعیت تا پایان سه ماهه دوم از بین خواهد رفت.

 قبل از نماز دستتان را روی شکمتان بگذارید و صلوات کبیره را قرائت کنید. گندم، گوشت و شیر بخورید و صبح ها کمی عسل بخوردید. از همسرتان بخواهید تا دست بر پهلوی راست شما بگذارد و هفت بار سوره "قدر" را بخواند، توصیه شده این عمل هر ماه تکرار شود. سوره "یس" را 40 روز بخوانید و به انار فوت کرده و آن را میل نمایید. از سبزیحاتی مانند ریحان، نعناع و گیاهان صحرایی مانند شنک و وانک یا آویشن دم کرده میل نمایید زیرا در روحیه بچه و طراوت و نشاط او تاثیر گذار است.

 یکی از مسائل رایج در دوران بارداری یبوست است. یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از یبوست بیرون رفتن و پیاده روی است. سعی کنید برای پیشگیری و رفع یبوست، مایعات بیشتری بنوشید و از غذاهایی با فیبر بالا استفاده کنید. برای کسب اطمینان از دریافت 30-25 گرم فیبر در روز به توصیه های زیر توجه نمایید :

·         سبزیجات خام بخورید و یا آنها را با بخار تا حدی بپزید که نرم شوند.

·         از آب میوه و سبزیجات به جای خود میوه و سبزیجات استفاده نکنید.

·         پوست میوه ها را نکنید و برای شستن میوه ها از آب گرم استفاده کنید تا باکتری های آنها از بین برود.

·         صبح ها ناشتا 2 لیوان آب سرد بنوشید.

·         بعد از هر وعده غذایی یک قاشق مرباخوری روغن زیتون میل نمایید.

 برای جلوگیری و یا رفع یبوست از خوردن داروهای ملین و مسهل خودداری کنید زیرا این داروها به تنها مفید نیستند بلکه روده ها را تحریک می کنند و باعث بی نظمی اجابت مزاج می گردند. مسهل های قوی باعث تشنج معده و روده و احیانا قولنج روده می گردندو علاوه بر این ممکن است باعث ایجاد دردهای زایمانی زودرس و یا حتی سقط جنین بشوند.

 

 

 

 


fati72      ۱۳۹۳/۶/۱۸
پاسخ

سلام خسته نباشید میشه بهم یاد بدید چطور سن بارداریم رو حساب کنم 11تیر آخرین روز پریودیم و5اولین روزش بود

elahe      ۱۳۹۳/۱۰/۲۳
پاسخ

سلام ،لطفا به اولين روز اخرين پريودتون 7 روز اضافه كنيد وسه ماه از ماهي كه پريود شديد كم كنيد ويك سال به سالتون اضافه كنيد يعني 12/1/94 تاريخ تقريبي زمان زايمان

baron_bahari      ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
پاسخ

هی وای من....آویشن که ممنوعه تو بارداری...

mariya      ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
پاسخ

آره منم خونده بودم باعث سقط میشه جالبه.... بچه ها چطوری میشه عضو کلوپها شد کسی میدونه؟

Paria      ۱۳۹۳/۱۲/۷
پاسخ

سلام خسته نباشيد تو هفته دهم هستم دو روز دچار لك بينى قهوه اى شدم به دستور پزشكم از شياف پرژسترون استفاده ميكنم ولى لك بينيم قطع نشده لطفا من رو راهنمايى كنيد براى جنينم خطر نداره؟

محبوبه      ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
پاسخ

من اخرین روز پریودیم 13 اذر بودش.اما دکتر گفته الان هفته دهم هستم والله گیج شدم کدوم درسته؟سونو یا اخرین روز پریودی؟لطفا کمکم کنید بعدم خوردن اویشن وکندر اینا الان باید باشه؟اخه از عطاری پرسیدم گفت از ماه سوم به بعد.

yaas-banoo      ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
پاسخ

مطالبتون خیلی خوبه. فقط ای کاش توصیه های مذهبی رو یه جای دیگه سایتتون برای علاقه مندانش میذاشتید,چون هم با سایر مطالب علمی تون همخونی نداره هم گاهی اوغات توصیه ها صحیح نیست. مثل همین جا در مورد مصرف آویشن. ولی در کل ممنون.

يك پدر!!!      ۱۳۹۴/۱/۲۴
پاسخ

من هر هفته به اين سايت سر ميزنم.توصيه هاي مذهبي رو حذف كنيد بهتره.يا بقول yass bano يجا بذاريد برا علاقه منداش.مرسي.اگه ورود آقايان به سايت ممنوعه بگيد

تعجب میکنم چرا دوستان با مطالب مذهبی مشکل دارند؟ اتفاقا خیلی جالب است

خاله ريزه      ۱۳۹۴/۲/۶
پاسخ

شما میتونید اون قسمتارو نخونید حالا اگه نوشته بود رقص و اهنگ فلان کلی ذوق میکردنا پناه بر خدا با خداهم مشکل دارن مردم

helena      ۱۳۹۴/۲/۱۹
پاسخ

مرسی از مطالب مفیدتون.همشون مفید و به جا هستن.از توصیه های مذهبی هم بسیار ممنون.لطفا منابع رو هم بفرمایید تا بیشتر استفاده کنیم.با تشکر.موفق باشید.

مامان کوچولو      ۱۳۹۴/۲/۲۶
پاسخ

سلام دوستان منم تو هفته ی 10 هستم و دکترم هفته ی قبل قلب و دریچه های قلب نینیمو دید ولی 3هفته ی دیگه برام سونو و آزمایش غربالگری نوشته خیلی نگرانم تو این 3 هفته چجوری بفهمم نینیم سالمه

ایلما      ۱۳۹۴/۳/۲
پاسخ

سلام.من تازه اومدم تو این سایت.لطفاً راهنماییم کنید بارداری دومم هست.حالت تهوع صبحگاهی ندارم ولی خیلی دل آشوبه دارم طوری که اصلاً نميتونم چیزی بخورم. چیزی هم دلم نمیکشه که بخورم. مردم از گرسنگی. چکار کنم.

زینا      ۱۳۹۴/۳/۵
پاسخ

کسی هست من رو راهنمایی کنه??

اقاقیا      ۱۳۹۴/۳/۲۲
پاسخ

با سلام. ایا روزه گرفتن در این ماه بارداری ممانعت داره? هفته دهم بارداری هستم. ممنون

نازنین      ۱۳۹۴/۴/۱۷
پاسخ

سلام دوستاي گلم.من ماماهستم و خودمم دارم برای اولین بار مادر میشم.خوشحال میشم اگه بتونم به سوالاتون پاسخ بدم

ارغوان      ۱۳۹۴/۴/۲۵
پاسخ

من هفته دهم هستم عادت دارم.رو شکم بخوابم ایا تو این هفته خطرناکه

مامان مهربون      ۱۳۹۴/۴/۲۵
پاسخ

روزه گرفتن برای جنین مضره من از دکتر پرسیدم اما باید هم قضای روزه بگیری هم کفاره بدی

Nasim      ۱۳۹۴/۵/۸
پاسخ

من افسردگی شدید و عجیبی پیدا کردم . آیا این مربوط به شرایط هورمونی میشه؟

نفیس      ۱۳۹۴/۵/۱۹
پاسخ

سلام منم هفته دهم بارداریمه نوک سینه هام خیلی میسوزه و دهنم شبا خیلی خشک میشه دلیلش چیه

maryam&baby      ۱۳۹۴/۵/۲۳
پاسخ

سلام بچه ها منم اولین روز پریوت اخرم۲۱تیر بوده میشه زمان زایمانمو حساب کنید؟

ليلي      ۱۳۹۴/۷/۲۲
پاسخ

سلام مامانا اينجا كسي دو قلو نداره؟؟رفتم سونوگرافي دكتر گفته دوقلو خيلي استرس دارم

نازنين      ۱۳۹۴/۷/۲۵
پاسخ

سلام هفته دهم بارداری هستم دو هفته ست که احساس تهوع شدید دارم خیلی گشنمه ولی نمیتونم چیزی بخورم بعدش حس میکنم میخوام بالا بیارم خیلی عصبی شدم بارداری دوممه اعصاب داغونم کلافم کرده چکار کنم؟

حديث      ۱۳۹۴/۸/۱۷
پاسخ

لیلی جان منم دوقلو دارم نگران نباش خیلی کیف میده

آناهیتا      ۱۳۹۴/۹/۱۲
پاسخ

سلام . منم دو قلو دارم

وای خوشبحالتون.منم دوست داشتم دوقلو باردار بشم.ولی لابد حکمت خداست.الان یه نی نی 9هفته تو شکممه😍😍😍

لاله      ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
پاسخ

مگه آویشن خطرناک نیست تو بارداری؟؟؟؟؟؟؟؟ 😕 😕

هستي      ۱۳۹۴/۱۱/۶
پاسخ

منم حالت گرسنگی شدید داشتم بعد که میخوردم از معده درد داشتم میمردم رفتم دکتر بهم گفت بعد از غذا بارهنگ دم کن با عسل بخور ونان هم نان جو باشه غذا هم کباب کوبیده بخور منم کباب رابروش بخار پز درست کردم وخوردم بعد از اون هم هر وقت حالت ضعف داشتی انار بخور خوب میشه واقعا خوب شد .

foroooogh      ۱۳۹۵/۱/۵
پاسخ

من امروز اولین روز هفته دهمم، هفته ششم رفتم سونو فقط ساک تشخیص داد، تا الان دیگه نرفتم خیلی نگرانم ولی خوبه ن درد نه خونریزی دارم بچه ها بنظرتون بارداری سالمه؟

شلررر      ۱۳۹۵/۲/۶
پاسخ

سلام من هفته نهم بارداری ام راستش کلافه ام چون علاءمم هی کم و زیاد میشن بعضی شبها درد سینه دارم و تهوع روزا اصلا سینه هام حساس نیستن ولی دهنم از عصر تا آخر شب خشکه میل به خوردن اصلا ندارم اگرم به زور بخورم با یه لقمه معدم سنگین میشه و درد داره میشه بگید کسی مث من هست یا نه

ستاره      ۱۳۹۵/۳/۵
پاسخ

سلام من هفته دهم بارداری هستم،اصلا آب نمیتونم بخورم همش دهنم خشک میشه،آب هندونه میخورم،شربت هم کم میخورم میترسم دیابت بارداری بگیرم.برای جنین ضرر نداره که آب کم میخورم؟

fatima      ۱۳۹۵/۶/۱۵
پاسخ

سلام به همه ی مامانا بچه ها من هفته ی دوم بارداری هستم خیلی نگرانم چون با همسرم پسرخاله ایم متاسفانه قبل ازدواج آزمایش ژنتیک ندادیم برام دعا کنید بچه ام سالم باشه ممنون

fatima      ۱۳۹۵/۶/۱۵
پاسخ

سلام مامانا من تازه وارد سایت شدم تو هفته دهم هستم چون با همسرم دخترخاله و پسرخاله اییم و متاسفانه قبل از ازدواجم ازمایش ژنتیک نرفتیم خیلی از سلامت بچه ام میترسم تو رو خدا برام دعا کنین بچه ام سالم باشه ممنون

سالی      ۱۳۹۵/۶/۱۷
پاسخ

سلام به همه مامانای گل. منم فردا هفته نهم تموم میشه و وارد هفته دهم میشوم. هممون ایشالله داریم تا چند هفته آینده سه ماهه اول بارداری رو پشت سر میذاریم. ایشالله نی نی های هممون سالم باشن. منم مثل خیلی از شماها اصلا حالم خووب نیست. همش کسل و بی حال و حوصله ام. در طول روز هی فشارم میاد پایین و برخلاف میلم و با وجود سیری مجبورم که بزور بخورم. نای انجام هیچ کاری رو هم ندارم ... )-:

مریم گلی      ۱۳۹۵/۶/۱۷
پاسخ

سلام ،خوب هستیدمامان های گل؟ از این لحظات لذت ببرید همه لحظات بارداری رو با تفکر مثبت و شادکامی زندگی کنید! این یک هدیه ی فوق العاده و شگفت انگیز خداوند به ما خانمهاست!بیایید با عشق درکش کنیم!

Aday      ۱۳۹۵/۷/۱
پاسخ

سلام منم فردا میرم هفته نهم,اصلا نمی تونم غذا بخورم به نظرتون جنین میتونه رشد کنه

سوده هستم      ۱۳۹۵/۷/۴
پاسخ

حالت تهوع آنچنانی ندارم اما از خیلی چیزا بدم میاد.الان از تشنگی هم بمیرم نمیتونم آب بخورم. از آب بدم میاد. از شیر هم همینطور. شربت و این چیزا رو هم نمیتونم زیاد بخورم میترسم قندم بالا بره. فقط شبا با یه قاشق عسل و یه ذره گلاب یه لیوان شربت درست میکنم. باعث میشه بهتر بخوابم و کمتر تشنه بشم.

آرمیتا      ۱۳۹۵/۸/۵
پاسخ

سلام عزیزان منم هفته ی دهم هستم. عفونت ادراری دارم.دکتر بهم کلیندامایسین2%-کلوتریمازول2% داده. خیلی نگرانم. شبا-تو خواب خودمو میکشم و زیر دلم درد میگیره.ضرر داره اینکار؟

ندا      ۱۳۹۵/۸/۸
پاسخ

سلام.خانما من تو هفته ده هستم.از کی جنین رو حی میکنم.چطوری باید شرو کنم باهاش حرف زدن

*** قاصدک ***      ۱۳۹۵/۹/۱۹
پاسخ

سلام دوستان من فردا میرم تو هفته 10 اما دو روز پیش سونو دادم برا بار 2 اما هنوز قلب جنین روین نشد کسی عین من بوده خواهشا جوابمو بدید مرسی

سونیا      ۱۳۹۵/۱۰/۹
پاسخ

سلام.. واقعا مسخره است من اتفاقا فقط بخاطر مطالب مذهبی ميام سر ميزنم.. حذف کنید چیه؟ ديگه آخرو زمانه، خدا رحم کنه.. هر کی دوست نداره نخونه.. برا همه آرزوی سلامتی دارم

asal      ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
پاسخ

سلام من هفته دهم هستم و سومین بچمه . خدا این کوچولو رو بهم یهویی هدیه داده خانمها از هیچی نترسین و یکم تحمل کنین مادر باید کوه صبر باشه این مشکلات دوره بارداری با صبر حل میشه از من به شما نصیحت بهترین زایمان زایمان طبیعیه امیدوارم همگی به سلامت فارغ بشین

ستاره      ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
پاسخ

سلام منم هفته دهم زیر دلم سمت راس تیر میکشه؟؟عادیه؟؟

in_love_girl      ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
پاسخ

سلام دوستان منم هفته. دهمم ... حالت تهوع سرگیجه بی حالی بی اشتهایی و ... خیلی خیلی شدیده از صبح تا شب هرچی میخورم بالا میارم(ببخشیدا گلاب بروتون ) دکترم پنج تا سرم نوشته اما افاقه نکرد, کسی درمانی داره? هفته دیگه وقت غربالگری دارم شما رو بخدا دعا کنین دوقلوهام سلام باشین.

عاطفه      ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
پاسخ

سلام مرسی. من تا الان اشتباه حساب کرده بودم ینی فکر میکردم 9 هفته و چند روز ینی بارداری در هفته نهم نگو ینی هفته دهم. :)


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.