هفته 9 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اكنون اندازه كودك شما در حدود 2.5 سانتی متر (حدود اندازه یك دانه انگور) است و وزن او در حدود چند گرم است، اما از آنجا كه ساختار فیزیكی بدن او شكل گرفته است، آمادگی آن را دارد كه به سرعت وزن اضافه كند. او هر روز به یك انسان كامل شبیه تر می شود. دنبالچه جنینی او كاملا از بین رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهیچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به كار خواهند كرد.

پلكهای او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بیست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اكنون نرمه گوش دارد و در آخر این هفته، بخشهای داخلی گوش او كامل خواهند شد. لب بالایی او نیز كاملا شكل گرفته است و دهان، بینی و سوراخهای بینی او نیز مشخص تر شده اند. نوك انگشتان او كمی بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلی (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزك پاها) در حال فعالیت می باشند، كه به كودك شما امكان می دهند تا اعضایش را حركت دهد. قلب او اكنون به چهار حفره تقسیم شده است و دریچه ها در حال رشد می باشند. اندامهای تناسلی بیرونی او تشكیل شده اند، اما چند هفته دیگر می توان تشخیص داد كه كودك شما پسر است یا دختر.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 ممكن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسید (البته اگر قبلا حامله شده باشید، شكم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممكن است از لحاظ روحی و عاطفی، شدیدا متلاطم باشید. تغییرات سریع خلق و خو در این مرحله بسیار متداول است؛ اینكه به طور متناوب از احساس اینكه به زودی مادر می شوید، سرخوش یا نگران شوید طبیعی است. این احساسات ممكن است در طی دوران حاملگی و همچنین بعد از به دنیا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعی كنید كمی بی خیال باشید. تقریبا همه زوجهایی كه در آستانه تولد كودك خود قرار دارند، نگران این مطلب هستند كه این كودك ممكن است چه تغییراتی در زندگی آنها به وجود آورد، اما اكثر آنها بعدا می گویند كه مادر و پدر شدن بهترین چیزی بوده است كه تا به حال تجربه كرده اند.

شما ممكن است بیش از حد احساس نفخ یا باد معده كنید. این امر بدان علت است كه مقادیر زیاد هورمون پروژسترون كه بدن شما در اوائل دوران حاملگی تولید می كند، ماهیچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاری معده و روده) را شل می كند. این شل شدن عضلات، فرآیند هضم غذا را كند كرده و ممكن است موچب افزایش باد معده، تفخ، آروغ زدن، باد شكم و كلا افزایش احساسات ناخوشایند در ناحیه شكم، خصوصا پس از مصرف مقدار زیادی خوراكی، بشود.

اگر شما بیشتر از 35 سال سن دارید یا در خانواده شما سابقه بیماریهای ژنتیك مانند فیبروز كیستیك كه یك بیماری نادر مادرزادی است وجود دارد، ممكن است بخواهید از مشاوره ژنتیك و یا آزمایش موسوم به CVS یا نمونه برداری از پرزهای جفتی كه بین هفته دهم و دوازدهم انجام می شود و برخی عیوب و ناهنجاریها را مشخص می كند، استفاده كنید.

 یك برنامه روزانه را برای ارتباط با كودك خود آغاز كنید. می توانید هر روز دوبار، و هر بار به مدت 5 تا 10 دقیقه، در یك گوشه بنشینید و به كودك خود فكر كنید. برای بسیاری از خانمهای باردار، قبل از خواب و بعد از بیدار شدن زمان مناسبی برای این كار است. در این اوقات آرام باشید و دستهای خود را بر روی شكم خود قرار دهید، بر تنفس خود تمركز كنید و سپس به كودك خود فكر كنید؛ به امیدها و رویاهایتان، به اهدافتان به عنوان یك مادر، و.... این كار می تواند یك راه بسیار عالی برای آغاز پیوند بین شما و كودكتان باشد و به شما در جهت تبدیل شدن به یك مادر در آینده كمك می كند، همچنین از نظر روانی بازگشت به زندگی طبیعی پس از وضع حمل را تسهیل خواهد كرد.

 در دوران بارداری ویتامین C نقش حیاتی دارد. این ویتامین که در میوه هایی مانند مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل سبز و قرمز، توت فرنگی، انبه، طالبی و اسفناج یافت می شود. برای رشد بافت های ارتباطی (تاندوم ها)، التیام زخم، سیستم ایمنی بدن و جذب آهن مفید است. ویتامین C به مقاومت استخوان ها، دندان ها و پوست کمک می کند و این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، رادیکال های آزاد (مولکول های آسیب زننده به سلول ها) را نابود می کند.

آز آنجایی که ویتامین C د آب حل می شود، بدن نمی تواند آن را ذخیره کند. بنابراین شما باید به طور روزانه ویتامین  C را جذب کنید و برای اطمینان هر روز غذاهای حاوی ویتامین  C بخورید.

 در اوایل بارداری بسیاری از خانم های باردار از خستگی و خواب آلودگی شکایت دارند. این حالت در اوایل حاملگی طبیعی است زیرا بدن خود را با تغییرات مختلف دوران بارداری سازش داده و وظائف گوناگون  متعددی را برعهده می گیرد و طبیعت برای مقابله شما با تغییرات دوران بارداری خواب شما را زیاد می کند. این حالت به تدریج با تعدیل و تطبیق فیزیکی و روحی شما با حاملگی کاهش می یابد. بهترین روش جلوگیری از این خستگی، خواب منظم شبانه و بعد از نهار است.

 شما در هفته اول ماه سوم از بارداری خود هستید. خوب است بدانید که ماه سوم، ماه تارهای صوتی است. در این ماه تارهای صوتی به وجود می آیند ولی جنین قادر به ادای صوت نیست. قرائت سوره "آل عمران" در روزهای پنج شنبه و جمعه در این ماه سفارش شده است. فرستادن 140 مرتبه صلوات با "عجل فرجهم" هم توصیه شده است. فراموش نکنید تا پیش از 4 ماهگی، پیش از هر نزدیکی، شما و همسرتان آیه 87 سوره ی "انبیا" را بخوانید.

 اگر تا پیش از بارداری ورزش نمی کردید، می توانید این کار را در دوران بارداری شروع کنید. البته شما ممکن است به پیاده روی به عنوان یک ورزش نگاه نکنید اما در واقع هرگونه فعالیت برای تناسب اندام در دوران بارداری موثر است. پیاده روی کالری بدن را می سوزاند و ماهیچه ها را قوی می کند، گردش خون را سرعت میبخشد و از یبوست جلوگیری می کند. علاوه بر این ها خطر بیماری های قلبی، سرطان تولون، افسردگی و عصبانیت را نیز کاهش می دهد.

 

 با آن که در سه ماهه اول بارداری هنوز نیازی نیست که لباس مخصوص حاملگی بپوشید اما باید از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان که بدن را تحت فشار قرار می دهد، پرهیز کنید. شما باید همیشه یک قدم جلوتر از افزایش جسمانی باشید که ناشی از بارداری است. بهتر است که از پوشش های زبر و خشن که باعث به وجود آمدن بیماری های پوستی به خصوص اگزما میشوند، خودداری کنید. همچنین از سینه بندهای تنگ که باعث جلوگیری از رشد غدد شیری می شود پرهیز نموده و از کرست های یکسره ای که حالت ارتجاعی دارند استفاده کنید.

 
 

 

3etareh      ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
پاسخ

عالى بود ممنونم

هاني دوقلو      ۱۳۹۳/۱۱/۵
پاسخ

مرسی از مطالب خوبتون

سارا      ۱۳۹۳/۱۱/۷
پاسخ

میشه لطفا بگین در این ۳ ماهه اول طاق باز و به روی شکم خوابیدن اشکالی داره یا نه ؟ لطفا جواب بدین من نمیدونم درست می خوابم یا نه

پرنسس خانه دار      ۱۳۹۳/۱۱/۸
پاسخ

نه سارا جون عیب نداره...

سارا      ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
پاسخ

دستت درد نکنه عزیزم خیالم راحت شد بازم ممنون پرنسس جان

mariya      ۱۳۹۳/۱۱/۱۵
پاسخ

سلام خوبید؟ اما من تو ی سایتی خوندم اصلاً خوب نیست طاق باز خوابیدن باید به پهلو خوابیدعزیزم

Golshan-1364      ۱۳۹۳/۱۱/۲۰
پاسخ

ممنون از مطالبتون

Paria      ۱۳۹۳/۱۱/۲۸
پاسخ

عالى بود مطالبتون ممنون

عذرا      ۱۳۹۳/۱۲/۱
پاسخ

عالی بود

صبا      ۱۳۹۳/۱۲/۳
پاسخ

در ماههاي اول به مدت كم طاق باز خوابيدن اشكال نداره اما بهتره به پهلوها مخصوصا پهلوي چپ خوابيد

baran      ۱۳۹۴/۲/۱۴
پاسخ

ممنون از مطالب خوبتون

fafar119      ۱۳۹۴/۳/۸
پاسخ

مرسی از مطالب مفیدتون

zeinab      ۱۳۹۴/۳/۱۸
پاسخ

سلام لطفا بگيد اگه دوقلو بخوام راهی داره؟ و اینکه خطری برای جنین داره یا نه؟

اقاقیا      ۱۳۹۴/۳/۲۲
پاسخ

سلام. مطلبتون عالی بود. من شنیدم وقتی رو به اسمون خواب هستیم، یهویی نباید به پهلو بخوابیم. باید اول بشینیم بعدش به پهلو بخوابیم. وگرنه بند ناف دور گردن بچه میپیچه. این مطلب حقیقت داره?

pinkoolak      ۱۳۹۴/۳/۲۴
پاسخ

با سلام.دوستی در اینجا هست که بزاق دهانش زیاد باشد در این دوره؟راهکاری دارید؟

عارفه      ۱۳۹۴/۴/۲۳
پاسخ

من دومین بارداریمو دارم تجربه میکنم، خیلی میترسم ولی اصلا هیچ حسی ندارم همش احساس میکنم دکترا دارن اشتباه میکنن من حامله نیستم اوضاع روحیم اصلا خوب نیست، کمکم کنید

marjaniii      ۱۳۹۴/۴/۳۱
پاسخ

من بارداری دومم که ناخواسته است خیلی ناراحتم اصلا نه آمادگی شو دارم نه شرایطشو. چکار کنم دلم میخواد خودمو بکشممممم؟؟؟

sahba      ۱۳۹۴/۵/۶
پاسخ

با سلام من هفته دهم هستم . به شدت احساس گرسنگي دارم و موقع صرف غذا و ميان وعده بعد از پنج دقيقه مجدد احساس گرسنگي شديد دارم و احساس مي كنم معده من پر از اسيد هست. قبلا سابقه بيماري معده نداشتم. اين فرايند باعث شده ضمن سردرد هاي متوالي در طي يك ماه و نيم پنج كيلو وزن اضافه كنم و متاسفانه از نظر روحي هم با مشكل مواجه شدم و پاسخگوي شدت گرسنگي خود نيستم با مراجعه به كارشناس تغذيه هم اين مشكل حل نشده. خواهشمند است راهنمايي فرماييد. با سپاس

یانا      ۱۳۹۴/۵/۱۶
پاسخ

سهباجون برعکس تومن میمیرم ازگرسنگی ولی تامیخوام غذابخورم معدم سنگینی میکنه وچیزی نمیتونم بخورم خیلی نارحتم همش حالت تهوع.....

مرمر      ۱۳۹۴/۵/۱۸
پاسخ

خانم هایی که در مورد خوابیدن سوال کردن من از دکتر پرسیدم گفت ماهای اول ایراد نداره ولی بعدش به پهلو باید بخوابیم.اینکه باید بشینیم بعدش به پهلو برگردیم واسه 8 ماهگی به بعده

**روشنا**      ۱۳۹۴/۵/۲۴
پاسخ

من این هفته دارم از معده درد و نفخ می میرم. تهوعم زیاد نیست. ولی واقعا معده ام داغون شده. هرچی می خورم بعد از ساعت ها طعمش میاد دهنم. خیلی حس بدیه.

soma      ۱۳۹۴/۵/۳۱
پاسخ

من اینجوریم روشنا معده درد دیونه م کرده

فرزانه      ۱۳۹۴/۶/۱۰
پاسخ

منم هفته 9 هستم جفتم خیلی پایینه نگرانم

ماري      ۱۳۹۴/۶/۱۰
پاسخ

اگر وعده هاي غذايي رو زياد كنيد با حجم كم كشكلي بيش نمياد ،خوش به حالتون من اصن گشنم نميشه نگرانم

مامان سميرا      ۱۳۹۴/۶/۱۲
پاسخ

بچه ها كسي تجربه اي براي مصرف كندور داره؟ من هشت هفته و ٥ روزمه و خيلي شنيدم كه كندور واسه هوش بچه خوبه اما مصرفش رو نمي دونم. ميشه راهنمايي كنيد؟

مها      ۱۳۹۴/۶/۱۴
پاسخ

کندر فقط درماه سوم استفاده بشه.زودتر اصلاخوب نیس

تارا      ۱۳۹۴/۶/۱۸
پاسخ

مطالب خیلی مفید وموثره. مرسی

مريمي      ۱۳۹۴/۶/۲۲
پاسخ

منم بارداری دوممه اما روحیه ام خرابه البته گذراست

ساناز      ۱۳۹۴/۷/۲۴
پاسخ

من این هفته هفته ی نهمم می خواستم بپرسم الان اگر برم سونوگرافی برای بچه ام ضرر نداره و اینکه آیا دیگه قلبش تشکیل شده که بخوام برم صدای قلبش رو بشنوم؟

*باران*      ۱۳۹۴/۸/۷
پاسخ

هشت هفته ميتوني ببيني قلبشو الان كه ديگه مطمينا تشكيل شده

روژان      ۱۳۹۴/۸/۱۴
پاسخ

سلام سمیراجان من رفتم طب سنتی به من گفتن هفته ی آخرماه دوم و دو هفته ی اول ماه سوم به اندازه یه آدامس کندر بجوم و وقتی نتونستم بدمش پایین

گيلاس صورتي      ۱۳۹۴/۹/۲
پاسخ

کندر کسانی خانوادگی هوش خوبی دارن نباید مصرف کنن چون باعث بیش فعالی میشه

عاطی جون      ۱۳۹۴/۹/۱۵
پاسخ

وقتایی ک اونم پارت( کودک شما چ تغییری میکند)رو میخونم فقط تو فکر اینم ک خدا چ عظمتی داره واقعا

منم تو هفته 9ام هستم.معدم سنگینه هیچی نمیتونم بخورم.همش گرسنمه😟

پوپك      ۱۳۹۴/۱۱/۳
پاسخ

منم 2 روزه که وارد هفته 9 شدم فقط میل به غذا ندارم دوست ندارم غذا بخورم بجز این هیچ علایمی ندارم بعد از ظهرها هم فقط معده یه ذره سنگینه همین در واقع ویار به آن صورت ندارم.

زهرا      ۱۳۹۴/۱۱/۲۲
پاسخ

من تازه وارد هفته نهم شدم ... تهوع کم می شه این هفته بچه ها؟؟؟

سارا      ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
پاسخ

من تازه وارد هفته 9 شدم. فشارم میفته و بیحس میشم.عملا هیچ کاری نمیتونم بکنم.اشتهامم کمه.اما سعی میکنم بزور بخورم.گاهی هم حالت تهوع دارم.این افت فشار بیشتر اذیتم میکنه

رویا      ۱۳۹۵/۲/۲۲
پاسخ

من تو هفته نهم هستم اما چن وقته سینه دردم رفته و سینه هام کمی شل شده! همش میترسم نکنه نی نیم طوریش شده باشه! گریهههههه

سلام به همگی. بچه ها من 9 هفته و 3 روزم هست. به شدت حالت تهوع دارم و روز به روز هم بیشتر میشه و البته مثل خیلی از شماها همش گرسنه ام. دقیقا 5 دقیقه بعد غذا دوباره احساس گرسنگی شدید می کنم. احساس می کنم معده ام انتهایی نداره و هیچ وقت پر نمیشه. خیلی از این شرایط اذیت میشم. کسی به من گفت که چوب شور بخورم بهتر میشم اما اونم جواب نداد بازم همون جوری هستم و اصلا آروم نمی شم. بوی همه چیز هم شدیدا من رو اذیت میکنه. البته از دیروز تیرهای شدیدی هم در ناحیه تناسلیم دارم. در حدی که در لحظه ای که تیر شروع میشه ناخواداگاه دست و پام را صاف میکنم و احساس میکنم اگر چیزی دستم باشه در اون لحظه حتما پرتش میکنم یه طرفی! البته من قبلا ورزش می کردم. الان هم در روز حتما حداقل یک ساعت رو پیاده روی میکنم. لطفا به من راهنمایی کنین که چه کار کنم که بتونم یکم آروم تر بشم. احساس میکنم روز به روز تحملم کمتر میشه!!!

خانوم آقاسعید      ۱۳۹۵/۳/۱۵
پاسخ

رویا منم همینطوریم.وچون حالت تهوع ندارم وهیچی هم احساس تمیکنم همش فکرمیکنم من حامله نیستم وازمایشام اشتباهن.

پگاه      ۱۳۹۵/۴/۲۷
پاسخ

منم امروز وارد هفته 9 شدم هووووووووووووورا

صحرا      ۱۳۹۵/۵/۲۰
پاسخ

منم وارد هفته نهم شدم خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون

فهیمه      ۱۳۹۵/۵/۲۴
پاسخ

من هم تو ۹ هفتگی هستم مطالبتون مفید بود . ممنون

madi      ۱۳۹۵/۵/۲۶
پاسخ

من دیروز رفتم دکتر سونو کرد قلبش تشکیل شده بود خدا رو صد هزار مرتبه شکر ضربان هم داشت ولی گفت زوده صداشو بشنوی...تازه امروز به خانواده هامون خبر دادیم که داریم بچه دار میشیم...ایشاالله همه چیز خوب پیش بره برای همگی

Fateme.r      ۱۳۹۵/۵/۲۶
پاسخ

سلام.کسی استخری که برای بارداری باشه یا کلاس یوگا سراغ داره ؟ لطفا معرفی کنید ممنون میشم

سیما      ۱۳۹۵/۶/۲
پاسخ

منم امروز وارد هفته نه شدم. اما خیلی نگران اضافه وزنم هستم. اصلا احساس سیری ندارم همش میخورم. سعی میکنم با سبزیجات و کاهو و خیار و هویج و گوجه و ... بین وعده های اصلی معدمو پر نگه دارم اما انگار اسید معده ام تمومی نداره. تمام فکرم اینه که چی بخورم! خوشم نمیاد از این وضع

دختر شرقی      ۱۳۹۵/۷/۲۰
پاسخ

منم دو روزه وارد هفته 9شدم اما هیچ میلی به غذا ندارم الان دوروزه لب به غذا نزدم هرچی می خورم بالا میارم تهوع و استفراغ و بی حالی ..چند روزه سردردهای شدید هم گرفتم ...یبوست هم خیلی اذیتم میکنه برای منم دعا کنید زودتر این روزهام بگذره خیلی اذیتم

رها      ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
پاسخ

من شنیدم انبه اصلا نباید تو بارداری مصرف بشه چون باعث سقط میشه.اما یکی از میوه هایی که واسه این ماه در نظر گرفتین انبه است!!!!!!

hedi-vk      ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
پاسخ

من امروز 9 هفته و دو روزم خیلی حالت تهوع ام شدید شده فقط غذاهایی که مفید نیستن دلم میخواد نمیتونم میوه و غذاهای مفید بخورم

M.D      ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
پاسخ

سلام خانما...منم تازه امروز وارد هفته ۹ شدم...کسی هست هماتوم داشته باشه؟ من قرص ایزوپرین مصرف میکنم...و بلافاصله بعد از اون تپش قلب شدید میگیرم...کسی مثل من هست؟

mnz1267      ۱۳۹۵/۱۱/۵
پاسخ

سلام خسته نباشین , دوقلو بودن بچه کی مشخص میشه؟؟؟

sahar      ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
پاسخ

سلام بچه ها من هم تو هفته نهم هستم و متاسفانه حالت تهوع خیلی اذیتم میکنه اصلا نمیتونم غذا بخورم هیچ اشتهایی ندارم به غذا حتی مغزها هم که میگن بعنوان میان وعده مصرف شه اصلا نمیتونم میبینم حالت تهوع میگیرم. دلم برا غذا خوردن درست حسابی تنگ شده ولی حالت تهوع اصلا نمیذاره آروم باشم.نگرانم که رو بچه اثر بد نذاره این نخوردن ها چون تو کانال نینی سایت خوندمگرسنگی زیاد باعث تولید کتون توبدن میشهو این ماده بخصوص تو سه ماه اول بارداری تاثیر منفی روی مغز جنین میذاره...

مامان آینده      ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
پاسخ

سلام دوستان گل و مامانای آینده مثل من. من هفته نهم از اولین تجربه بارداریم هستم. لطفا اگه کس دیگه ای هم نی نی شهریور ۹۶ داره بهم پیام بده که با هم در ارتباط باشیم. یک سوال آیا کسی هست که سونوگرافی قبل از هفته ۱۸ تعیین جنسیت براش انجام داده باشه؟ آیا قطعی هست؟


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.