هفته 28 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 در این هفته كودك شما 910 گرم وزن و 37.6 سانتی متر طول دارد. او می تواند چشمان خود را (كه اكنون مژه دارند) باز كند و سر خود را به سمت هر نور ممتد و شدیدی كه از بیرون رحم بتابد برگرداند. لایه های چربی بدن او در حال شكل گیری هستند و او برای زندگی در خارج از رحم آماده می شود.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 شما در خانه در حال استراحت هستید! سه ماهه سوم حاملگی از این هفته آغاز می شود و تا هفته چهلم ادامه می یابد. اگر وضعیت شما هم مشابه اكثر خانمهای حامله باشد در این دوره سه ماهه حدود 5 كیلوگرم وزن اضافه خواهید كرد.
آیا پاهای شما در طول شب مورمور می كند؟ خارش و سوزش در قسمت پایینی پاها و میل شدید به تكان دادن آنها تحت عنوان «سندرم پاهای ناآرام» (یا RLS) شناخته می شود. این عارضه ممكن است موجب شود كه در حالت استراحت احساس آرامش نكنید. هرچند بروز این عارضه در خانمهای حامله بسیار معمول می باشد، اما هیچ كس علت بروز آن را نمی داند. از كافئین (چای یا قهوه) استفاده نكنید زیرا این عارضه را تشدید می كند؛ و هنگامی كه احساس ناراحتی كردید ماهیچه های ساق پای خود را ماساژ دهید. برخی مطالعات نشان داده اند كه مصرف مكملهای غذایی حاوی آهن می تواند این عارضه را تا حدودی بهبود بخشد.
از این به بعد شما هر دو هفته یكبار توسط ماما یا پزشك خود معاینه می شوید. از هفته سی و ششم این معاینات به صورت هفتگی درخواهند آمد. در صورتی كه آزمایش خون در سه ماهه اول نشان داده باشد كه ارهاش خون شما منفی است به شما ایمونوگلوبولین ارهاش تزریق خواهد شد تا از تولید پادتنهایی كه ممكن است به خون كودك شما حمله كنند جلوگیری شود. اگر ارهاش خون پدر كودك شما هم منفی باشد احتیاجی به تزریق ایمونوگلوبولین نیست اما پزشكان معمولا بدون آزمایش خون پدر كودك ایمونوگلوبولین را به شما تزریق خواهند كرد. همچنین اگر ارهاش خون كودك شما مثبت باشد پس از زایمان یكبار دیگر به شما ایمونوگلوبولین تزریق خواهد شد.
اگر تاكنون در كلاسهای مخصوص زایمان شركت نكرده اید شاید بهتر باشد برخی تمرینات تنفسی و آرامش بخش را در خانه انجام دهید. زایمان طولانی و خسته كننده است؛ در ضمن دردناك هم هست و اگر برای آن آمادگی نداشته باشید ممكن است به شما سخت بگذرد. خیلی از پدرها از نگاه كردن به صحنه زایمان می ترسند، شاید به همین دلیل است كه در ایران كسی به فكر مشاركت پدران در زایمان نیست!

 یك دكتر برای كودك خود انتخاب كنید: اسامی پزشكان خانوادگی یا متخصصین اطفال را از اقوام، دوستان، همكاران، همسایه ها یا پزشك خود بگیرید. اطمینان حاصل كنید كه پزشك منتخب شما بیمه شما را قبول می كند، می تواند در ساعتهایی كه با برنامه روزانه شما هماهنگ است كودكتان را معاینه كند و محل مطب او نیز برای شما مناسب است. اگر می توانید با پزشكان مورد نظر خود قرار ملاقات حضوری نیز بگذارید. اگر فكر می كنید كه حالا برای این كار خیلی زود است به یاد داشته باشید كه اولین معاینه باید اندكی بعد از تولد كودك صورت بگیرد. البته معمولا بیمارستان پزشك متخصص اطفالی دارد كه اولین معاینه نوزاد را در بیمارستان انجام می دهد، با این حال شاید بهتر باشد شما از قبل فردی را برای معاینات آینده كودكتان در نظر گرفته باشید كه هم برایتان قابل اطمینان و خوشایند است و هم دسترسی به وی مقدور باشد.

 ماست تقریبا غذای کاملی در دوران بارداری است که سرشار از کلسیم، پروتئین، چربی کم و مغذی است. برخی از ماست ها دارای باکتری های زنده و فعال هستند که این باکتری ها از نوع مفید می باشند و در هضم غذا، جذب مواد مغذی، تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از رشد باکتری های مضر سیستم گوارش دخیل می شوند. ماست را می توانید به صورت ساده بخورید یا اگر دوست دارید می توانید آن را با خیار بدون پوست، شوید تازه و پودر سیر مخلوط کنید و میل کنید. هم چنین می توانید یک فنجان ماست را با نصف فنجان سس مکزیکی مخلوط کنید و از آن به عنوان سس تند برای ماهی یا مرغ و سبزیجات استفاده کنید.

 

 مشکل سوهاضمه معمولا در سه ماهه سوم بارداری بدتر می شود. برخی از خانم ها از ابتدای بارداری ترش می کنند اما بعضی دیگر در سه ماهه سوم دچار آن می شوند و عده ای هم اصلا گرفتار آن نمی شوند. تحمل سو هاضمه در سه ماهه سوم که باعث می شود تا شما از خواب بیدار شوید بسیار سخت است و شما در این دوره با مصرف داروهای قوی آرامش پیدا می کنید. مصرف دارو برای این مسئله در دوران بارداری منعی ندارد اما برخی از آن ها را بدون نسخه نمی توانید تهیه کنید بنابراین حتما پیش از مصرف آن ها با پزشک مشورت کنید.

  جنین در این ماه دست ها را روی سینه می گذارد و زانوها را روی شکم خم می کند. سعی کنید در دوران بارداری همیشه با وضو باشید. بعد از هر نماز و شب ها قبل از خواب تسبیحات حضرت زهرا را بخوانید. خواندن 40 بار دعای توسل نیز توصیه شده است. در خصوص تغذیه هم خوردن کاسنی بسیار توصیه شده است که سبب افزایش دارایی و تولد فرزند پسر خواهد شد. حضرت محمد کاسنی را سید سبزیجات نامیده اند و از حضرت علی و امام باقر نقل شده که آن را میوه بهشتی نامیده اند.

 اولین قدم برای از بین بردن سوزش سر دل، ایجاد روحیه شاد و مناسب است هم چنین از پوشید لباس های تنگ خصوصا در ناحیه شکم اجتناب کنید. سرتختخواب را 15 سانتی متر بالا ببرید و تا یک الی 2 ساعت بع از غذا خم نشوید و دراز نکشید. غذایتان را آرام و کامل بجوید و آهسته غذا بخورید و بعد از صرف غذا آدامس بجوید و از مصرف مواد غذایی داغ و پر ادویه، محرک و چرب و نوشابه های گاز دار پرهیز کنید.

 به غذاهایی که کربوهیدرات دارند نه بگویید. از رژیم غذایی که شما را تشویق می کند گوشت زیادی بخورید  پرهیز نمایید زیرا برای سلامت شما و جنین تان مضر هستند. غذاهای حاوی کربوهیدرات مفید شامل : سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات و ماکارونی می باشند و غذاهای کرتوهیدرات دار مضر شامل کیک یا نان سفید، نوشابه و هر غذای پرکربوهیدرات بدون مواد مغذی است که چیزی جز کالری ندارد.


lavin      ۱۳۹۳/۹/۳۰
پاسخ

در مورد لگد زدن من را راهنمایی کنید

سارا      ۱۳۹۴/۳/۱۶
پاسخ

من امروز رفتم حمام شامپو از دستم افتاد شکمم زخمی شده یه حالت خونمردگی تورو خدا به من بگید به بچه ممکنه که خدایی نکرده آسیب وارد شده باشه ؟

سارا منافی      ۱۳۹۴/۴/۵
پاسخ

آیا تا ماه آخر بارداری دل درد ادامه دارد؟

فاطمه      ۱۳۹۴/۵/۲۴
پاسخ

آیا خوردن ویتامینهای خارجی به جای ایرانی در وزن نوزاد تاثیر دارد

فایزه      ۱۳۹۴/۵/۲۵
پاسخ

برای کمتر شدن کمر درد باید چه کار کرد این موضوع باعث شده که شبها از دزد کمرم نخوابم

بهار      ۱۳۹۴/۶/۵
پاسخ

من 25 سالمه،هفته 27بارداری مه،جنین خیلی تکون می خوره و یه دفعه جمع میشه.میخواستم بپرسم اشکالی نداره؟مشکل خاصی نداره؟

هانیت      ۱۳۹۴/۹/۳
پاسخ

سر انگشتم چند روزه مورمور میشه از چیه؟

juju      ۱۳۹۴/۱۰/۱۷
پاسخ

خانوما 28به علاوه1،میشه هفته 29?

نوشابه      ۱۳۹۵/۸/۷
پاسخ

هفته 28هستم.ني نيم بعضي وقتا تكوناش خيلي خوبه يهو دوروز ميشه كه تكوناش ضعيف و كم جون ميشه. ميشه راهنماييم كنيد.

هدي 64      ۱۳۹۵/۹/۵
پاسخ

من و دخملم فردا وارد این هفته میشیم به امید خدای بزرگگگگگ

مامان زهرا      ۱۳۹۵/۹/۲۹
پاسخ

هورااا من فردا وارد سه ماهه سوم میشم

shaghayegh1370taha      ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
پاسخ

من 29هفتم...خسته شدم دوس دارم 7ماهه زایمان کنم....خستم کرده از بس تکون میخوره خواب و خوراک ندارم

هوجي      ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
پاسخ

سلام کسی طرز استفاده از شیاف فیتووازکس رو میدونه

سلنا      ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
پاسخ

قربون لگداش چقد شیرینه امروز بیست هشت هفتمه ،هفته چند میرم هشت ماهگی؟؟؟

fatiiiiiiiiiiima      ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
پاسخ

سلام بچه ها من الان سه روزه وارد بیست و هشت هفنه شدم دیاب بارداری گرفتم تورو خدا واسه منو نی نی دعا کنید خیلی نگرانم انشاالله شما هم نی نی سالم به دنیا بیارید

fatiiiiiiiiiiima      ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
پاسخ

فدات بشم اسمان جان


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.