هفته 27 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 كودك شما دارد همه رحم شما را پر می كند! در این هفته او حدود 900 گرم وزن دارد و طول بدن او نیز 36.5 سانتی متر است. او اكنون می تواند چشمان خود را باز و بسته كند و در زمانهای مشخصی می خوابد و بیدار می شود. او می تواند انگشتهایش را نیز بمكد. هرچند ریه های او هنوز كاملا رشد نكرده است، اما در صورتی كه در این زمان بطور اتفاقی نارس به دنیا بیاید، با كمك دستگاه ریه او قادر خواهد بود تنفس را انجام دهد. به حركتهای ریتمیك و منظم كودك خود دقت كنید زیرا نشانه سكسكه هایی هستند كه از این به بعد ممكن است به طور معمول رخ دهند. معمولا هر بار سكسكه كودك تنها چند لحظه طول خواهد كشید و در نتیجه برای او آزاردهنده نخواهد بود؛ پس از احساس این حركات لذت ببرید! با رشد بیشتر بافت مغز اكنون مغز كودك شما بسیار فعال است. فكر می كنید او به چه چیز فكر می كند؟!

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 كودك شما در حال آماده شدن برای مرحله نهایی است، در نتیجه شما ممكن است عوارض جدیدی را مشاهده كنید. علاوه بر احساس درد در پشت و كمر، ممكن است گاهی اوقات دجار گرفتگی عضلات پا نیز بشوید. پاهای شما وزن زیادی را تحمل می كنند و رحم شما نیز به جریان خون بیشتری نیاز دارد. با رشد رحم فشار بیشتری بر رگهایی كه خون را از اندامهای تحتانی شما به سمت قلب می برند و همچنین بر عصبی كه از بالاتنه به سمت پاهای شما می رود وارد می شود. متاسفانه هر چه مدت بیشتری از حاملگی شما بگذرد این گرفتگیهای عضلانی شدیدتر و بیشتر خواهند شد. گرفتگی عضلات معمولا در شب رخ می دهد، اما ممكن است در طول روز هم بروز كند. با انجام این تمرین شاید از درد و گرفتگی رها شوید: پاهایتان را دراز كنید و انگشتهای پاهای خود را مستقیم به سمت جلو بكشید، سپس آنها را به سمت عقب (مثل اینكه بخواهید انگشت شست پا را به روی ساق برسانید) بكشید. این كار موجب كشیده شدن ماهیچه ساق پا می شود و ممكن است مشكل شما را بهبود ببخشد. همچنین چند دقیقه پیاده روی یا ماساژ دادن ماهیچه ساق پا ممكن است مفید باشد.

این مطلب ممكن است فعلا برای شما بسیار دور از ذهن باشد اما بهتر است به برنامه تنظیم خانواده و روش جلوگیری از بارداری نیز فكر كنید. شما باید قبل از تولد نوزادتان در برخی موارد تصمیم بگیرید. شاید این تعداد فرزند برایتان كافیست و بخواهید لوله هایتان را نیز در زمانی كه در بیمارستان هستید ببندید. به هر حال از حالا وقت كافی دارید كه با همسرتان و متخصص مشورت كنید.

 مقداری غذا آماده كنید كه بعد از تولد نوزادتان گرسنه نمانید! اگر خودتان آشپزی می كنید از این به بعد دو برابر غذا بپزید و نصف آن را فریز كنید. در هفته های اول پس از تولد نوزادتان هر روز شما و همسرتان به قدری خسته خواهید بود كه حوصله غذا پختن نخواهید داشت و از اینكه چیزی در یخچال داشته باشید كه بتوانید آن را به سرعت گرم كرده و مصرف كنید بسیار خوشحال خواهید شد. اگر هم آشپزی نمی كنید در مجلات و پیك های محلی یا مغازه های نزدیك محل سكونت خود بگردید و لیست همه خوراكیهایی را كه با سرویس به درب منزل شما آورده و تحویل می دهند، جمع آوری كنید. بعدا شما از انتخابهای متعددی كه دارید بسیار خوشحال خواهید شد.

 انواع مغزها مثل پسته، گردو، بادام و فندق منابع خوبی از پروتئین و آهن هستند و می توانند به عنوان میان وعده مغذی مورد استفاده قرار بگیرند، البته بهتر است این مواد حداکثر تا 24 ساعت  اما حداقل پس از خارج شدن از پوست چوبی آن مصرف شوند تا خواص غذایی آنها کاهش نیابد. اما حداقل یک سوم پروتئین روزانه بر اساس سفارش FDA باید از منابع حیوانی پروتئین تامین شود، هم چنین به خصوص در دوران بارداری بهتر است بخش عمده پروتئین رژیم غذایی از منابع پروتئین دریایی مثل میگو و ماهی و ... تامین شود. بهتر است ماهی و میگو را آب پز یا بخار پز کنید تا خواص غذایی آن ها تا حد امکان کاهش نیابد.

 

 آریتمی، یک بی نظمی در ضربان قلب است که معمولا پزشکان آن را از روی سونوگرافی دستگاه داپلر ( دستگاهی که صدای قلب جنین را بلند و تقویت می کند ) و گوشی پزشکی تشخیص می دهند. بی نظمی به این صورت است که انگار قلب برای لحظه ای ضربان ندارد. این مسئله چندان جای نگرانی ندارد زیرا بچه ها معمولا بی نظمی ضربان قلب را پیش از زایمان پشت سر می گذارند و هنگام تولد قلب سالمی دارند.

 کندر باعث تقویت فهم و حافظه می شود. برای رفع سستی اعضای بدن مفید است و جویدن آن باعث تقویت حافظه می شود.  در دوران بارداری با مکیدن کندر یا انزروت ترشح نخود مغز خود و نوزادتان را تقویت نمایید. پیامبر خدا فرموده اند :" به زن باردار خود کندر بخورانید زیرا جنین وقتی در شکم مادر خود به وسیله کندر تغذیه می شود، قلبش محکم و عقلش زیاد می شود و اگر جنین پسر باشد، شجاع خواهد شد." علاوه بر این توصیه شده است در این ماه هر روز یک عدد انار را پی از خواندن سوره "فتح" ناشتا بخورید. تلاوت روزانه چند آیه از قرآن مجید را فراموش نکنید.

 هنگام بارداری که پستان ها بزرگ و سنگین می شوند بستن سینه بند ضروری است اما سینه بند را طوری انتخاب کنید که پستان ها به طرف بالا و داخل نگاه داشته شوند. چون پستان ها تا قبل از شش ماهگی به سرعت بزرگ می شوند بهتر است سینه بندها را تا قبل از آن مدت عوض کنید ولی از ماه ششم به بعد که تغییر حجم سینه ها تقریبا ثابت است، تعویض سینه بند ضرورت ندارد. از به کار بردن سینه بندهایی که پستان ها را صاف و پهن نگه می دارند جدا خودداری کنید. از ماه چهارم به بعد، ترشح غلیظ و سفید رنگی به نام "کلستروم" از نوک سینه ها خارج می شود که گاهی خشک شده و باعث تحریک پوست اطراف آن می گردد. برای جلوگیری از آن به کمک یک گاز تمیز و یا پنبه می توانید نوک سینه را با آب ولرم و صابون پاک کنید.

 

 نوعی از چربی که باید از مصرف آن اجتناب کنید، چربی های هیدروژنه هستند که حاوی اسیدهای چرب یا نیمه اشباع هستند و بیش تر از چربی های اشباع یا کلسترول به قلب تان آسیب وارد می کنند. راهنماهای رژیم غذایی در جهان به مردم پیشنهاد می کنند که همواره مراقب دریافت چربی های هیدروژنه باشند و تنها چند گرم در روز از این چربی ها را دریافت کنند. چربی های هیدروژنه معمولا در غذاهای آماده مثل کیک ها، بیسکویت ها، غذاهای سرخ کردنی و مرغهای سوخاری وجود دارند. اگر برچسب ماده غذایی نشان نمی دهد که دارای چند گرم چربی هیدروژنه است به دنبال عباراتی مانند "حاوی روغن گیاهی هیدروژنه" یا "روغن شیرینی پزی گیاهی" باشید چون این عبارات وجود روغن هیدروژنه را نشان می دهند. بهترین روش برای کاهش مصرف این چربی ها برای شما، کاهش مصرف غذاهای آماده بیرون از خانه است.


طیبه      ۱۳۹۳/۶/۲۳
پاسخ

خیلی عالی بود

neda      ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
پاسخ

عالی

یلدا      ۱۳۹۳/۱۰/۳۰
پاسخ

عالی

نسرین      ۱۳۹۳/۱۱/۲۵
پاسخ

ممنون

آيلا      ۱۳۹۴/۱/۱۶
پاسخ

ممنون

طاهره      ۱۳۹۴/۲/۱۳
پاسخ

واقعا همینطوره

الی      ۱۳۹۴/۳/۱۱
پاسخ

ممنون

نسرین      ۱۳۹۴/۴/۱۰
پاسخ

بسیار مفید بود

مامان کوچولو      ۱۳۹۴/۵/۹
پاسخ

عالي بود

خاله ريزه      ۱۳۹۴/۶/۵
پاسخ

من امروز وارد 27 هفته شدم جالبه که چشمای کوچولوم باز میشه خدایا شکرت دامنه منتظرارم سبز کن و شیرینیشو بهشون بچشون

faranak IT      ۱۳۹۴/۸/۶
پاسخ

واقعا اکه جنین این موقع بدنیا بیاد زنده میمونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Pari      ۱۳۹۴/۸/۸
پاسخ

خانمها منم 27 هفته امه تو انتخاب اسم موندم دو تا اسم دوس دارم بین این دو موندم لطفا راهنمایی کنین آرتا و آیهان

حامی      ۱۳۹۵/۲/۸
پاسخ

امیدوارم بقیه راهم به سلامت طی کنیم

کهکشان ني ني ها      ۱۳۹۵/۲/۸
پاسخ

خیلی خوب بود مخصوصا کلبپ آموزشی👌مرسی

مامان پرهام      ۱۳۹۵/۲/۲۷
پاسخ

سلام .. ممنون از مطالبت مفیدتون میخواستم بدونم توی این هفته قسمت توصیه‌های مذهبی به کندر اشاره شده .. آیا میشه الان کندر خورد .. چون من شنیدم که فقط ماه سوم ؟؟‌

سارا      ۱۳۹۵/۴/۱۹
پاسخ

پستانها بزرگتر نمیشن یعنی ازین به بعد؟!

سلام به همگی منم هفته ی بیست و هفتم هستم هم هیجان اومدن بچمو دارم هم نگرانم از زایمان شدید میترسم

مهلا      ۱۳۹۵/۸/۹
پاسخ

خوب بود ولی باغذای فریز شده چند ماه مونده توی یخچال مخالفم.اون دیگه غذا نیست. بهتره چندروز قبل ازبه دنیا اومدن بچه گوشت بخریم دیگه انداختنه یه تیکه گوشت توی قابلمه اونقدر زحمت نداره

گلایول      ۱۳۹۵/۸/۱۹
پاسخ

منم فردا وارد هفته بیست و هفتم میشم ایشالا همه نی نی ها سالم دنیا بیان

fatiiiiiiiiiiima      ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
پاسخ

دوستان عزیزم سلام من سه روزه وارد هفته بیست و هفتم شدم خیلی استرس دارم کارمند هستم چون سره کار میرم خیلی از بزرگ شدن شکمم خجالت میکشم ولی جدا از اینا نی نیم دختره نمیتونم اسم انتخاب کنم میشه کمک کنین ؟؟؟؟

آسمان      ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
پاسخ

منم امروز وارد 27 هفته شدم دوستان از همتون عاجزانه میخام برام دعا کنین بچم سالم دنیا بیاد تجربه تلخ مرده زایی دارم هفته قبل هم تصادف کردم که خدا رو شکر بچم سالمه

نسیم      ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
پاسخ

من بیست و هفت هفته م و از هفتهی پونزده اسم مانی رو برای پسرم انتخاب کردم. من استراحت مطلقم برام کنید

fatiiiiiiiiiiima      ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
پاسخ

بچه ها

mami_kocholo      ۱۳۹۵/۱۲/۶
پاسخ

من امروز 27 هفته شدم هووووووراااا☺☺☺😍😍😍


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.