هفته 24 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 كودك شما به سرعت در حال رشد است و وزن او حدود 110 گرم نسبت به هفته قبل (كه تنها كمی بیشتر از 450 گرم وزن داشت) زیادتر شده است. از آنجا كه طول بدن او به حدود 30 سانتی متر رسیده، در داخل رحم شما به صورت خمیده قرار گرفته است اما اندازه اندامهای بدن او تقریبا متناسب هستند. شاید به نظر كمی لاغر بیاید ولی به زودی بافت چربی در بدن او تجمع می یابد. پوست كودك شما نازك، نیمه شفاف و چروك خورده است؛ مغز او به سرعت بزرگ می شود و اندام چشایی او نیز در حال رشد است. دستگاه تنفسی تكامل خود را آغز كرده، درخت تنفسی شاخه شاخه می شود و سلولهایی در ریه سورفاكتانت تولید می كنند، ماده ای كه موجب می شود كیسه های هوایی نوزاد بعد از تولد و هنگام تنفس به راحتی بزرگ و پر از هوا شوند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 قسمت بالایی رحم شما اكنون چند سانتی متر بالاتر از ناف قرار گرفته است، یعنی اندازه آن در حدود یك توپ فوتبال است. شما ممكن است به دلیل كشیده شدن پوست شكم و پستانهایتان گاهی اوقات احساس خارش كنید. اگر پوست شما خشك است مرطوب نگه داشتن آن می تواند در رفع این عارضه به شما كمك كند. همچنین ممكن است حساسیت چشمان شما نسبت به نور افزایش یافته باشد یا احساس خشكی چشم و یا اینكه چیزی وارد چشم شده است داشته باشید. این عارضه در دوران حاملگی طبیعی است و به عنوان «چشمان خشك» شناخته می شود. برای بهبود وضعیت خود می توانید از قطره اشك مصنوعی استفاده كرده و چشمان خود را مرطوب كنید.

برای اكثر خانمهای حامله بین هفته های بیست و چهارم تا بیست و هشتم یك بار تست غربالگری گلوكز (GCT) انجام می شود. این آزمایش مشخص می كند كه آیا دچار دیابت دوران حاملگی شده اید یا خیر. در دیابت بارداری میزان قند خون در دوران حاملگی افزایش می یابد. در صورتی كه این عارضه درمان نشود احتمال سخت شدن زایمان طبیعی یا لزوم سزارین برای شما افزایش می یابد زیرا در این حالت كودك شما چاق می شود و این چاقی در اندامهای فوقانی بدن او نمایانتر خواهد بود. همچنین احتمال ابتلای كودك شما به مشكلاتی همچون سطح پایین قند خون در هنگام تولد افزایش می یابد. در صورتی كه نتیجه آزمایش قند خون شما مثبت باشد بدان معنی نیست كه شما به دیابت دوران حاملگی دچار شده اید، بلكه بایستی تست تحمل گلوكز (GTT) بدهید تا معلوم شود كه آیا مشكلی دارید یا خیر.

همچنین آگاهی از نشانه های زایمان زودرس می تواند برای شما مفید باشد. در صورت مشاهده افزایش ترشحات واژن كه آبكی، لزج، صورتی یا خونی باشند به سرعت با ماما یا پزشك خود تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده خونریزی از واژن یا لكه بینی، درد شكم یا گرفتگی و انقباضات عضلانی مشابه با دوران قاعدگی كه بیشتر از 4 بار انقباض عضلانی در ساعت باشد، افزایش فشار در ناحیه لگن یا كمردردی كه قبلا نداشته اید، بلافاصله با پزشك یا مامای خود تماس بگیرید.

 خانه خود را برای ورود نوزاد آماده كنید: با همسر خود بنشینید و آنچه را كه می خواهید قبل از آمدن نوزادتان در خانه تغییر وضعیت دهید یا جمع كنید، سر و سامان دهید. آنگاه لیست را به همسرتان بدهید خودتان یك گوشه بنشینید و بگذارید تا او وسایل را بچیند. شما با تحمل دوران حاملگی به اندازه كافی زحمت كشیده و می كشید! بهتر است برای ایمنی بیشتر به این نكات هم توجه كنید:

- یك كپسول اطفاء حریق فراهم كنید یا اگر سیستم هشدار دهنده دود و آتش سوزی دارید، آنرا آزمایش كنید. اگر مسیر خروج اضطراری دارید، مسیر آنرا باز و پاكسازی كنید.

- مبلها یا سایر لوزم و اشیاء خراب و شكسته را دور بیندازید یا تعمیر كنید.

- اطاق نوزادتان را رنگ كنید پرده های جدید آویزان كنید یا یك دست مبل نو جفت و جور كنید!

 در این هفته میزان افزایش وزن طبیعی حدود 5/6 تا 5/7 کیلوگرم است. اگر بیش از این مقدار وزنتان بالا رفته است، دقت کنید چه چیزی می خورید و چقدر ورزش می کنید. الان وقت رژیم غذایی نیست بنابراین مصرف غذاهای بی فایده را کنار بگذارید و به جای آن از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. اگر تحرکتان کم شده است، حالا وقت آن است که تحرکتان را بیشتر کنید. یک دستگاه گام سنج بخرید و پیاده روی را شروع کنید. اگر افزایش وزنتان زیاد است، با درایت و هوشمندی غذا بخورید و ورزش کنید تا وزنتان را در بقیه بارداری متعادل نگه دارید.

 ممکن است در این هفته به طرز عجیبی برای سومین بار کلیدتان را گ کرده باشید و یا ممکن است برای خرید شیر به سوپرمارکت رفته باشید اما در بازگشت همه چیز خریده باشید جز شیر. یکی از مشکلاتی که خانم های باردار از آن شکایت دارند، حواسپرتی است. شما حواس پرت نشده اید، فقط کمی تمرکز خود را از دست داده اید.

 این حواس پرتی موقتی است اما این مشکل با بالا رفتن ماه های بارداری بیشتر می شود. این مشکل تا حدودی به بالا رفتن هورمون ها باز می گردد و تا حدودی هم به این خاطر است که بیشتر به درونتان توجه دارید. برنامه ریزی و فهرست کردن کارهایتان می تواند کمک زیادی به شما بکند.

 غسل های مستحبی به خصوص غسل جمعه را انجام دهید. از آنجا که گفتن ذکر سبب آرامش و رفع استرس می گردد، بنابراین به مادران باردار توصیه می شود در این دوران با گفتن ذکر و صلوات آرامش را هم برای خود و هم برای جنینتان به وجود بیاورید. خوب است که در اتاق کار یا خوابتان چند گلدان با گل های رنگارنگ طبیعی قرار دهید تا دائم چشمتان به آنها بیفتد زیرا این کار تاثیر زیادی بر روی زیبایی جنین شما دارد.

 گاهی ممکن است دچار اسهال شوید که البته معمولا با باکتری معده- روده ای در اثر تماس با فرد آلوده یا خوردن غذاهای آلوده ایجاد شود و به ندرت بیشتر از 72 ساعت طول می کشد. اجازه دهید اسهال دوره خود را طی کند.  شاید نگران این موضوع باشید که غذایی ک میخورید مستقیما دفع میشود اما از دست رفتن مواد غذایی برای دو روز چندان به شما آسیب وارد نمی کند. آب از دست رفته بدنتان را با نوشیدن آب تمیز، آب مرغ و آب میوه برطرف کنید. اگر اسهالتان شدید یا طولانی شد و یا همراه با تب، مدفوع خون آلود یا حاوی خلط بود به پزشک اطلاع دهید.

 اگر ذخیره آهن بدنتان کم است، گلبول های قرمز خونتان آهن کافی برای محافظت از عضلات شما و جنین تان را ندارند. چنانچه کمبود اهن تان درمان نشود، شما از تپش بیش از حد قلب به خاطر هموگلوبین ناکافی و عدم اکسیژن کافی درخون، مقاومت کمتر در برابر عفونت ها ، کمبود خون طی زایمان رنج خواهید برد. اگر دچار فقر آهن خون باشید، جنین تان نیز به آن مبتلا خواهد شد. برای حل این مشکل پزشکتان مکمل های آهن تجویز می کند که با مصرف آن ها دچار یبوست می شوید و به همین خاطر باید مصرف مایعات را بالا ببرید و فعال باشید.


vida      ۱۳۹۳/۱۰/۱۹
پاسخ

kheyli mofid bud man allan tu 24 hafteam bavaram nemishe ye ninie kamel o kuchulu tu shekamame.. khoda nasibe hame khanuma bokone ishallaaa

fafar119      ۱۳۹۴/۶/۲۲
پاسخ

ممنون عالی بود

مرمر      ۱۳۹۴/۸/۲۶
پاسخ

خانم ها آیا کسی هست که مثل من پادرد شبانه داشته باشه؟به نظرتون به خاطر افزایش وزنه؟چون من لاغر بودم و 3ماه اول وزن کم کردم ولی توی ماه 4 و 5 وزنم تقریبأ 4 کیلو اضافه شد.

juju      ۱۳۹۴/۹/۱۹
پاسخ

بله منم پادرد شباننه دارم جوری که دردش از خواب منو بیدار میکنه پامیشم راه میرم خوب میشم

respina123      ۱۳۹۵/۳/۱۰
پاسخ

اره منم پا درد داشتم .ویتامین د سه پایین بود الان هفته ایی یه قرص میخورم بهترم

Farnooshi      ۱۳۹۵/۳/۲۸
پاسخ

آیا آزمایش گلوکز حتما واجبه همه بدن؟

soheyla jun      ۱۳۹۵/۳/۳۰
پاسخ

سلام من خارش دارم کسی مث من بوده؟؟؟؟؟آیا قارچ گرفتم؟؟؟

مامان فاطمه      ۱۳۹۵/۷/۱۳
پاسخ

من درد قاعدگی دارم منتهی یه روز دارم استراحت میکنم تا دو روز یا یک هفته ندارم دوباره یه روز از خواب که بیدار میشم تا شب درد قبل قاعدگی دارم.یه طوری که واژنمم درد میکنه چیکار کنم؟ برم سونو؟

رويا      ۱۳۹۵/۸/۷
پاسخ

تو اين هفته فرشتمو از دست دادم😪😪😪

سلنا      ۱۳۹۵/۹/۲۳
پاسخ

اخی رویا جون ان شالله خدا بهت یه بچه سالم بده میشه بگی چرا سقط کردی?

طلی      ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
پاسخ

چرا عزیزم؟ ان شاا... خدا بزودی یه نی نی سالم بهتون بده. مام برات دعا میکنیم.


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.