هفته 22 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اكنون كودك درون رحم شما مثل یك نوزاد ولی كمی كوچكتر است. او 27.7 سانتی متر طول و حدود 450 گرم وزن دارد. پوست او تا زمانی كه به اندازه كافی وزن اضافه كند چروكیده به نظر می آید؛ و موهای نرمی بنام لانوگو كه سر و بدن او را پوشانده ، قابل دیدن است. لبهای او مشخص تر شده و دندانهای او به شكل ریشه هایی در درون لثه اش ظاهر شده اند. هرچند چشمهایش رشد كرده اند اما عنبیه (بخش رنگی چشم) هنوز رنگدانه ندارد و رنگی نشده است. ابروها و پلكهای چشمان او در محل خود قرار گرفته اند و لوزالمعده او (كه برای تولید هورمونها بخصوص انسولین ضروری می باشد) به سرعت در حال رشد است.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

با بزرگ شدن شكم شما برای فراهم كردن فضای لازم برای كودك در حال رشد ممكن است نشانه های كشیدگی را بر روی پوست خود مشاهده كنید. بعضی از خانمهای حامله دچار این عارضه نمی شوند، اما تقریبا بر روی پوست نیمی از آنها آثار این كشیدگی ظاهر می شود. این خطوط باریك كه از بافتهای جدید از جنس پوست هستند، علاوه بر باز شدن پوست بعلت تغییرات هورمونی در دوران بارداری ایجاد می شوند و به رنگ صورتی تا قهوه ای پررنگ (بسته به رنگ پوست شما) هستند و ممكن است ضخامت آنها با افزایش سن حاملگی بیشتر شود. آنها نه تنها بر روی شكم بلكه احتمالا بر روی باسن، رانها و پستانها نیز ظاهر می شوند. اثرات ثابت شده ای از اینكه محلولهای طبی و لوسیونها از بروز این خطوط رنگی جلوگیری كنند یا آنها را از بین ببرند، وجود ندارد. اما می توانند خارش احتمالی ناشی از كشیدگی پوست را كاهش دهند. همچنین ممكن است ناف تورفته و زیبای شما تغییر شكل دهد، احتمالا سطح ناف شما ابتدا صاف شده و حتی به زودی بیرون می زند؛ اما نگران نباشید، به احتمال زیاد بعد از زایمان به حالت طبیعی خود باز می گردد.

یك تغییر دیگر كه ممكن است در دوران حاملگی در سطح پوست شما رخ دهد ظاهر شدن خالهای نسبتا بزرگ است. در این حالت قسمت كوچكی از پوست برآمده و سرخ می شود و رگهای خونی و همین طور زائده های متعددی ایجاد می كند. این عارضه در صورت، گردن، قسمت بالایی سینه و سینه ها ظاهر می شود و علت آن نیز میزان بالای هورمون استروژن در دوران حاملگی است؛ معمولا پس از زایمان پوست به حالت طبیعی باز می گردد.

 یك دفتر برای كودك خود تهیه كنید: حتی اگر شما دوست نداشته باشید كه به دیگران بگویید چه هدیه ای بیاورند به زودی اقوام و دوستانتان از شما خواهند پرسید كه چه چیزی می خواهید یا احتیاج دارید؛ خصوصا اگر كسی برای شما یك مهمانی بگیرد و آشنایان برای دیدن «مادر جدید» به این مهمانی بیایند. اگر شما آنچه را كه لازم دارید یا دوست دارید بعنوان هدیه برایتان بیاورند، در یك دفتر بنویسید برای پاسخ دادن به سوال آنها به مشكل برنخواهید خورد. در ضمن از دو اشتباه كه اغلب مرتكب می شوند اجتناب كنید:

- نوشتن لباس در لیست هدایا: وقت خود را تلف نكنید. مردم نمی توانند در برابر خرید لباس بچه مقاومت كنند و هرچه را فكر كنند قشنگ است خواهند خرید.

- ننوشتن وسایل گران قیمت در لیست هدایا: نگران نباشید! با نوشتن وسایل گران قیمت طماع به نظر نمی آیید. در واقع برخی از اقوام یا دوستان نزدیك دوست دارند هدیه با ارزشتری به شما و نورسیده تان بدهند یا ممكن است همكاران شما بخواهند با همدیگر یك هدیه گران قیمت تر بخرند. پس برای آنها هم گزینه هایی را در نظر بگیرید.

 چربی در رژیم غذایی ضروری است اما از آنجا که در سایر غذاها وجود دارد لازم نیست که مستقیما به بدن برسد. به اندازه کافی از کره مارگارین یا روغن گیاهی برای مطبوع کردن غذا استفاده کنید اما بیش از این مقدار چربی و روغن به غذا اضافه نکنید زیرا چربی حاوی مقادیر زیاد انرژی است. کره و مارگارین غنی از ویتامین A هستند اما منابع دیگری نیز برای تامین ویتامین a مانند سبزیجات وجود دارند. روغن نبابی و مارگارین منابع غنی ویتامین e هستند و تا جایی که امکان دارد سعی کنید از چربی های غیراشباع استفاده کنید مثل روغن ذرت و روغن زیتون.

 در دوران بارداری، رحم فشار زیادی به شکم وارد می کند و به همین دلیل ناف بیرون می زند اما بعد از تولد جنین به حالت اولیه خود باز می گردد. به خاطر اینکه این فشار از درون به بیرون وارد می شود، ناف به طور عجیبی بیرون می آید و در تماس با لباستان احساس ناراحتی ایجاد می کند. بنابراین لباس های نرم، شل، قابل تنفس بپوشید و هیچگاه با شکمتان به چیزی تکیه ندهید.

 خوب است حدیث کسا و زیارت امام زمان را 40 مرتبه بخوانید و بعد از هر نماز 70 بار استغفار کنید و به مدت 40 روز بعد از نماز صبح دعای عهد را بخوانید. هر روز صبح مقداری خرما بخورید. در رابطه با مزایای خوردن خرما در روایات آمده : "بهترین غذای زن حامله و حتی داروی او خرماست" و امام علی هم فرمودند : "برای زن باردار هیچ چیز بهتر از خرما نیست" امام صادق نیز فرمودند : "به زنان باردار خود در دوره زایمان خرمای برنی بدهید تا فرزندان خود را زیبا سازید" و " خوردن خرما سبب قوی شدن بدن مادر و جنین می شود."

 هوای اتاق خوابتان را خنک نگه دارید چون از آنجایی که دمای بدنتان در دوران بارداری بالاست، برای اینکه بهتر بتوانید بخوابید، هواساز کوچکی در اتاق خواب خود قرار دهید. اگر بدنتان نسبت به ادویه جات و یا غذاهای شیرین واکنش نشان می دهد بهتر است از مصرف آن در وعده شام صرفنظر کنید. برای کاهش خرو پف هایتان هم از مرطوب کننده های هوا استفاده کنید و برای خواب از چند بالش به عنوان تکیه گاه استفاده کنید. نوشیدن شیرگرم با عسل هم قبل از خواب میتواند به بهبود خوابتان کمک کند.

 از پوششهای زبر و خشن استفاده نکنید چون باعث به وجود آمدن بیماری های پوستی به خصوص اگزما در ناحیه چین ها میشود. بهتر است لباستان از جنس کتان باشد که نرم تر است. همچنین سعی کنید تا از لباسهای تیره رنگ استفاده نکنید تا چرک شدن لباس زودتر مشخص شود و تهویه هوا نیز بهتر انجام شود. برای شستشوی لباسهایتان نیز از آب آلوده و مواد مشکوک در شستشو استفاده نکنید. از سینه بندهای تنگ که باعث جلوگیری از رشد غدد شیری میشود پرهیز کنید و از کرست های یکسره ای که حالت ارتجاعی دارند استفاده کنید.


سوره کوچولو      ۱۳۹۳/۹/۱۵
پاسخ

من الان در هفته 22 هستم

نازی      ۱۳۹۳/۹/۲۶
پاسخ

ممنون

Parnian      ۱۳۹۳/۱۱/۳
پاسخ

من هم نام کاربری دارم هم رمز عبور ولی سایت تایید نمیکنه لطفا کمک کنید

زهرا      ۱۳۹۳/۱۱/۵
پاسخ

سلام منم هفته ٢٢چند بار ثبت نام كردم تو ايميلم هم تاييد شد ولي تو سايت ميزنم ميگه تاييد نشده

behnaz      ۱۳۹۳/۱۱/۲۸
پاسخ

khobe

soli      ۱۳۹۳/۱۲/۵
پاسخ

عالی بود

مامی الینا      ۱۳۹۳/۱۲/۲۵
پاسخ

دقیقا مثل من نمیدونم کی قراره تایید بشه؟

romina      ۱۳۹۳/۱۲/۲۶
پاسخ

من هفته 22 هستم

ریحانه      ۱۳۹۴/۴/۲۵
پاسخ

سلام این خانوم شکم بند زده؟

مه یاس      ۱۳۹۴/۵/۱۵
پاسخ

خوب بود. ممنون

fafar119      ۱۳۹۴/۶/۱۲
پاسخ

مرسی خوب بود تشکر

فرخنده      ۱۳۹۴/۶/۱۷
پاسخ

من به تازگی وارد هفته بیست و دوم شدم.خیلی ذوق دارم.شکمم بزرگتر شده و حرکت نی نی مو به صورت یا موج حس می کنم.خداروشکر

نسیم      ۱۳۹۴/۷/۹
پاسخ

منم توهفته۲۲هستم حرکات نی نیموحس میکنم اما خیلی پایینه حسدمیکنم مثانمو لگدمیکنه!!!

نازگل      ۱۳۹۴/۸/۲۰
پاسخ

منم هفته 22هستم و تکونای نی نی رو خیلی پایین حس میکنم یعنی مشکلیه؟امروز وقت دکتر دارم ازش میپرسم

نازنين      ۱۳۹۴/۱۰/۱۲
پاسخ

سلام من دارم وارد هفته 22 می شم ، مثانه م خیلی تحت فشاره حس میکنم یکی داره فشارش می ده ، همش باید برم دستشویی شما چطور؟

لاله      ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
پاسخ

سلام منم چندروزه رفتم توهفته 22نینیم خیلی پایین حسش میکنم به دکترگفتم گفت مشکلی نیست طبیعیه چون هنوز تورحم هست بالا نیومده

بهار      ۱۳۹۵/۲/۲۰
پاسخ

سلام منم امروز وارد هفته ٢٢شدم. تكوناشو حس ميكنم .حس قشنكيه . منم مثل بقيه دوستان تكوناش رو بايين حس ميكنم جرااا؟ مشكلي نيست؟

mariya      ۱۳۹۵/۴/۱۹
پاسخ

سلام من بیست و یک هفته و دو روزمه ولی جنسیت بچم مشخص نیست و تکوناشو حس نمیکنم .

شلررر      ۱۳۹۵/۵/۳
پاسخ

من بیست و یک هفته و چهاروزمه تکونای نی نی رو هنوز واضح حس نکردم

نارسیس      ۱۳۹۵/۵/۱۹
پاسخ

منم هفته 22 هستم و نی نی جونم خیلی تکون میخوره البته چون بچه دوم است زودتر تکوناش حس میشه خیلی حس خوبیه

ليلي      ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
پاسخ

من هم هفته ٢٢هستم،گاهي تكون ني ني رو حس ميكنم،فقط بعضي وقتها بعد از اينكه غذا خوردم بازم دلم قار و قور ميكنه و اذيتم ميكنه،نميدونم موضوع از چه قراره!! شبها همش احساس ميكنم پوست و عضلات شكمم رو دارن ميكشن و احساس كشش ميكنم،به نظرتون طبيعي هستش؟

ماه کوچک      ۱۳۹۵/۱۲/۸
پاسخ

هفته بیستو دو سه روز هستم تکوناشو احساس میکنم البته تکون نه ضربه محکم حس خوبیه ....


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.