هفته 21 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

وزن كودك شما حدود 340 گرم و اندازه او تقریبا 26.6 سانتی متر است. ابروها و پلكهای او كامل شده اند. و مسلما شما حركتهای او را احساس می كنید. كودك شما به برنامه روزانه و كارهایی كه ممكن است داشته باشید توجه نمی كند؛ پس اگر هنگامی كه در شب آماده خوابیدن می شوید او تكان خوردن را آغاز كرد، تعجب نكنید. اگر شما یك دختر در شكم خود داشته باشید واژن او كاملا شكل گرفته است هرچند رشد این اندام تا زمان تولد او ادامه خواهد یافت.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 احتمالا شما این روزها كاملا احساس آرامش می كنید. شكم شما هنوز خیلی بزرگ نشده است و بخش عمده دردها و عوارض اولیه حاملگی از بین رفته اند. هر وقت كه می توانید یكجا بنشینید، لم دهید و لذت ببرید. در سه ماهه سوم حاملگی به خاطر اینكه رشد كودك شما تقریبا كامل می شود دردهای خفیفی خواهید داشت. البته این بدان معنا نیست كه شما در این دوران هیچگونه مشكل جزئی نخواهید داشت. مثلا به دلیل افزایش تولید چربی در بدن شما، ممكن است آكنه یا جوش بر روی پوست شما ظاهر شود. در این صورت روزی دو مرتبه پوست خود را با آب و صابون ملایم بشویید، اما دقت كنید كه بدون تجویز پزشك از هیچگونه داروی خوراكی یا پمادهای موضعی استفاده نكنید.

اكنون شما مستعد ابتلا به واریس هستید؛ خصوصا اگر مادر شما هم به این عارضه مبتلا باشد. این عارضه به این علت ایجاد می شود كه حاملگی فشار بیشتری بر سیاهرگهای پاهای شما وارد می كند؛ حجم خون در بدن شما افزایش یافته و رحم شما فشار بیشتری بر سیاهرگ بزرگ تحتانی (كه خون را از اندامهای پائینی بدن شما به قلب باز می گرداند) وارد می كند. از سوی دیگر افزایش هورمون پروژسترون موجب می شود كه دیواره سیاهرگهای شما شل شوند؛ لذا با رشد جنین و رحم، سیاهرگها بزرگ و بزرگتر می شوند. مشكل سیاهرگهای واریسی در هر حاملگی شدیدتر می شود و هرچند احتمال ایجاد این عارضه در سیاهرگهای پا بسیار بیشتر است اما ممكن است در قسمتهای دیگر مانند فرج نیز ظاهر شوند. در صورتی كه پاهای شما درد می كنند هر روز صبح جورابهای مخصوص حاملگی را بپوشید. یك پیاده روی سریع در طول روز نیز می تواند با افزایش سرعت گردش خون به شما كمك كند. همچنین می توانید به پهلوی چپ دراز بكشید و یك بالش زیر پاهای خود قرار دهید تا پاها بالاتر از سطح زمین قرار گیرند.

 یك كار بامزه انجام دهید: نصف دوران حاملگی شما گذشته است پس می توانید جشن بگیرید. ایده های زیر ممكن است كمك كننده باشند:

- برای اینكه بیشتر لذت ببرید صابونها و شمعهای معطر بخرید، لباس نو بپوشید، یا خود را به یك ماساژ مخصوص خانمهای حامله مهمان كنید (شاید بتوانید از همسرتان كمك بگیرید).

- برای یادگاری و تنظیم یك تقویم بارداری تاریخی، عكسهای حرفه ای از حاملگی خود بگیرید و یا یك تصویر سونوگرافی كودك خود را قاب كنید.

- یك كار مشترك با فرزندتان انجام دهید: یكی از كتابهای داستان محبوب دوران كودكی خود را بخوانید، با هم به یك موسیقی آرام گوش دهید، یا هدیه ای برای فرزندتان بخرید.

 بادام زمینی غذای بسیار مفیدی در دوران بارداری است که حاوی فیبر، ویتامین های e و folate چربی های تک اشباع مفید برای سلامت قلب می باشد. بادام زمینی و کره آن می تواند باعث پایین آوردن کلسترول و قند خون شود. همچنین بادام زمینی ارزش غذایی زیادی داشته و می تواند به کنترل وزن کمک کند و نسبت به غذاهایی که کربوهیدرات زیادی دارند، جلوی گرسنگی را می گیرد. به یاد داشته باشید که کره بادام زمینی کالری بالایی دارد و یک قاشق کره بادام زمینی به اندازه یک ساندویچ و برابر 190 کالری دارد.

 اگر بعد از ارضا شدن جنسی احساس دل پیچه و درد رحم کردید، آسوده باشید که این امر کاملا طبیعی است و آن را به گردن همسرتان نیندازید. این مسئله تاثیری منفی بر روی جنین یا خودتان ندارد. اگر دل پیچه برای چند دقیقه طول کشید و دوباره شروع شد، مثلا هر 6 دقیقه، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر چه لکه بینی در اوائل بارداری خصوصا تا پیش از هفته 18 جایی برای نگرانی ندارد اما به لکه بینی در این دوران بعد از ارضا شدن و یا هرزمان دیگری باید توجه کرد و به پزشک اطلاع داد.

 از ابتدای ماه پنجم در وقت نماز دست بر روی شکم نهاده، اذان و اقامه بگویید. هر روز بر یک عدد تخم مرغ سوره "حمد" بخوانید و آن را ناشتا بخورید. مادرانی که می خواهند فرزندی دانشمند به جامعه تحویل دهند، می بایست هنگام بارداری روزی یک عدد تخم مرغ و مقداری کنجد بخورند. توصیه شده است که در شب های جمعه سوره "ص" قرائت شود. نوشیدن روزانه شیر را فراموش نکنید زیرا پیامبر اکرم فرموده اند : "به زنان باردار خود شیر بنوشانید که موجب زیاد شدن عقل کودک خواهد شد.

 در دوران بارداری آماده بروز یکی از ناخوشایندترین اتفاقات، یعنی از دست رفتن کنترل ادرار باشید. معمولا وقتی عطسه می کنید یا می خندید، کنترل ادرارتان را از دست می دهید که نمی توانید جلوی آن را بگیرید. بهترین روش برای جلوگیری از این مشکل این است که قبل و بعد از بارداری نرمش کگل را انجام دهید تا عضلات مثانه تان قوی شود اما اگر این ورزش چندان مفید نبود و نشت شما انقدر زیاد است که لباستان را خیس می کند، با پزشکتان صحبت کنید تا وی مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد و کیسه آب پاره نشده است.

 حدود 2 تا 5/2 درصد از بزرگسالان دارای حساسیت غذایی هستند. حساسیت به بادام زمینی مثل حساسیت به سایر مواد غذایی طبیعی است. اگر حساسیت غذایی دارید باید از مصرف همیشگی بادام زمینی به خصوص در دوران بارداری پرهیز نمایید زیرا تحقیقات نشان می دهد پروتئین بادام زمینی که مادر مصرف می کند وارد شیرش می شود و بر همین اساس محققان پیش بینی می کنند که این پروتئین به احتمال فراوان از جفت هم عبور می کند.


ناشناس      ۱۳۹۳/۸/۱
پاسخ

چرا هیچکدوم از هفته های بارداری بالا نماید?

مامان نی نی ها      ۱۳۹۳/۸/۲
پاسخ

چرا چیزی نمیاد؟

زهرا      ۱۳۹۳/۱۱/۱۹
پاسخ

]بارداری هفته به هفته قبلا حساب میکرد که ما چند هفته داری م ولی الان نیست لطفا دوباره اون ایتم هم بگذارید ممنون میشم

نازلین      ۱۳۹۳/۱۱/۲۰
پاسخ

مگه چند هفته هست نمیدونی زهرا جان

fatemh22      ۱۳۹۴/۵/۳
پاسخ

من ناحیه ی لگنم خیلی درد داره توماه پنجم بارداری ام لطفا راهنماییم کنید وبگید که ضرری برای جنین نداره

fafar119      ۱۳۹۴/۵/۳۱
پاسخ

مرسی مثل همیشه مفید من تکونای نی نی رو زیاد حس نمیکنم گاااهی فقط

فرخنده      ۱۳۹۴/۶/۱۲
پاسخ

سلام.من هنوز تکون خاصی حس نمی کنم.کلا خیلی استرس دارم.دائم نگرانم برای جنینم اتفاقی بیفته و نفهمم.اینکه زیاد حرکتشو حس نمی کنم طبیعیه؟؟

مريمي      ۱۳۹۴/۹/۹
پاسخ

من تو هفته ۲۲ اولین حرکت جنین رو حس کردم نگران نباشید سر دومی از هفته ۱۷ متوجه شدم اما چند روز یکبار بخاطر تجربم

مینا      ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
پاسخ

من تو هفته 21 هستم اما به هیچ عنوان حرکت جنین رو حس نمیکنم. حتی شب ها هم که ساکته و آروم به پهلو دراز میکشم دستم روهم روی شکمم میزارم اما اصلا حس نمیکنم هیچی . خیلی نگرانم

سایه      ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
پاسخ

منم حرکت جنینو حس میکنم فقط بعضی وقتا دردای مبهمی مثل پرید زیر شکم دارم نمیدونم طبیعیه یا نه

نگين      ۱۳۹۵/۱/۵
پاسخ

سایه جان به دکترت بگو احتمالا بهت ایزوپرین میدن. خوب نیستن این دردها

سارا      ۱۳۹۵/۳/۱۱
پاسخ

هفته ۲۱ هستم.حرکتهاشو حس میکنم یکی دو روزه. پایین شکمم. خیلی حس خوبیه

شریناز      ۱۳۹۵/۳/۲۳
پاسخ

هفته 21 هستم حرکت هاشو از هفته 16 حس می کردم و الان قوی تر شده

مهربانو      ۱۳۹۵/۳/۳۱
پاسخ

سلام به همه مامان ها منم تو هفته 21 چند روزه پسرم یکم تکون میخوره،ولی موقع خواب چون عادت به پهلو نداشتم خیلی پهلو درد و زانو درد دارم طوری که از درد زانو بیدار میشم نمیدونم این دردها طبیعیه

fatemeh      ۱۳۹۵/۷/۱۴
پاسخ

سلام ميشه تاريخ دقيق كه من الان چند هفته دارم و بهم بگه اخرين پريودم هم ٢٧ ارديبهشت

fatemeh      ۱۳۹۵/۷/۱۴
پاسخ

سلام ميشه كمكم كنين من الان دقيق هفته چندم هستماخرين پريودم ٢٧ ارديبهشت

سمیه بانو      ۱۳۹۵/۹/۱۴
پاسخ

من از امروز وارد 21 هفته شدم، بیصبرانه منتظر حرکت های کوچولوم هستم ولی هنوز حرکتی نکرده از دکتر پرسیدم گفت واسه بچه اول طبیعیه


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.