هفته 20 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

وزن كودك شما به 320 گرم رسیده است. طول بدن او نیز از فرق سر تا باسن برابر 16.5 سانتی متر و از فرق سر تا پاشنه پا به صورت كشیده و صاف حدود 25 سانتی متر است. (در بیست هفته اول طول بدن كودك را از سر تا باسن محاسبه می كنیم. بعد از آن طول بدن او را از سر تا نوك انگشتان پا محاسبه می كنیم. زیرا در بیست هفته اول پاهای كودك خمیده شده و در مقابل نیم تنه بالایی او قرار گرفته اند و به سختی می توان طول آنها را اندازه گرفت).

یك ماده چرب و سفید رنگ بنام ورنیكس تمام بدن كودك را می پوشاند تا از پوست او در مدت طولانی غوطه ور بودن در مایع آمنیوتیك محافظت كند. این پوشش نرم و لیز حركت كودك در مجرای زایمان را نیز آسان تر می كند.

عمل بلعیدن توسط كودك بیشتر انجام می شود كه یك تمرین خوب برای دستگاه گوارش او است. او مكونیوم نیز تولید می كند كه یك ماده چسبنده و سیاهرنگ است و مخلوطی از سلولهای مرده ترشحات دستگاه هاضمه و همچنین مایع آمنیوتیك بلعیده شده می باشد. این ماده در روده های او جمع می شود و در اولین مدفوع او پس از تولد از بدنش خارج می شود (البته بندرت برخی از كودكان این ماده را در رحم یا در طول زایمان دفع می كنند).

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

تنها یك هفته دیگر به رسیدن به نیمه دوران حاملگی باقی مانده است. شما ممكن است در ناحیه پایین شكم خود احساس درد داشته باشید كه این درد ممكن است تا كشاله ران نیز امتداد یابد؛ یا ممكن است یك درد ناگهانی و شدید (مثل تیر كشیدن) خصوصا در پایان یك روز كاری یا هنگامی كه تغییر وضعیت می دهید، در یك یا دو طرف شكم احساس كنید. این درد به درد لیگامان گرد موسوم است و به خاطر كشیده شدن ماهیچه ها و رباطهایی كه از رحم در حال رشد شما حمایت می كنند، ایجاد می شود. این درد خطرناك نیست اما اگر در حالت استراحت هم ادامه پیدا كند یا شدید و پایدار شود، بهتر است با پزشك خود تماس بگیرید.

همچنین ممكن است اخیرا تغییراتی در پوست خود مشاهده كرده باشید. آیا كف دستهای شما قرمز شده اند؟ لازم نیست نگران چیزی باشید؛ این اتفاق در اثر افزایش میزان هورمون استروژن است. همچنین مشاهده لكه های تیره رنگ در بعضی قسمتهای پوست در دوران حاملگی معمول است. هنگامی كه این لكه ها بر روی لب بالایی، گونه ها و پیشانی ظاهر شوند به آن كلوآسما یا نقاب حاملگی می گویند. شما ممكن است این لكه ها را روی بازوها یا دیگر اندامهایی كه در معرض نور خورشید هستند نیز مشاهده كنید. نوك پستانها، كك و مك ها ، اثر قدیمی زخمها، زیر بغل یا قسمت داخلی بازوها، قسمت داخلی رانها و فرج نیز ممكن است در دوران حاملگی تیره رنگ شوند. مسیر تیره رنگی كه از ناف شما بسمت پائین و تا استخوان شرمگاهی امتداد پیدا می كند لینه آ نیگرا یا خط سیاه نامیده می شود. این لكها و تیرگیها به دلیل افزایش موقت ملانین (ماده ای كه رنگ مو پوست و چشمان را ایجاد می كند) است و در اكثر خانمها پس از زایمان به سرعت از بین می رود. بهتر است خود را در برابر نور خورشید قرار ندهید زیرا موجب تشدید تغییرات رنگدانه های پوست می شود. هنگامی كه می خواهید از منزل خارج شوید لباس كامل بپوشید، از كلاه لبه دار یا نقاب دار استفاده كنی،د عینك آفتابی به چشم بزنید و حتما از محلولها یا كرمهای ضدآفتاب استفاده كنید. نهایتا اگر دچار تیرگی شدید پوست در قسمتهای در معرض دید شوید یا از نقاب حاملگی خود خجالت بكشید، كمی آرایش می تواند آنها را بپوشاند. لطفا خودسرانه از كرمهای لك بر استفاده نكنید، بعضی از آنها حاوی موادی هستند كه مصرف آن در دوران بارداری ممنوع است، بعدا وقت كافی برای بهسازی پوست خود خواهید داشت

نیمی از راه گذشته است؛ تبریك! اكنون قسمت بالایی رحم در كنار ناف شما قرار دارد و احتمالا وزن شما حدود 4.5 كیلوگرم اضافه شده است. از این به بعد ممكن است هر هفته حدود نیم كیلوگرم وزن اضافه كنید. (اگر حاملگی را با لاغری و كسر وزن آغاز كرده اید شاید لازم باشید كه كمی بیشتر وزن اضافه كنید. اگر هم حاملگی را در حالتی كه اضافه وزن داشته اید آغاز كرده اید شاید كمی كمتر وزن اضافه كنید). اطمینان حاصل كنید كه آهن به میزان كافی مصرف می كنید، زیرا این ماده بطور عمده در تولید هموگلوبین نقش دارد (هموگلوبینها بخشی از گلبولهای قرمز خون هستند كه اكسیژن را در بدن شما جابجا می كنند). در دوران حاملگی بدن شما به مقدار بیشتری آهن نیاز دارد تا بتواند كودك در حال رشد شما، جفت و افزایش حجم خون خود شما را تامین كند. غذاهای سرشار از آهن كه می توانید مصرف كنید شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوشت ماهی، تخم مرغ، عدس و دیگر حبوبات، اسفناج و غلاتی كه با آهن غنی شده اند، هستند.

اگر تاكنون در كلاسهای مربوط به زایمان و تولد نوزاد ثبت نام نكرده اید بهتر است پرس و جو را آغاز كنید. اگر دفعه اول حاملگی شما باشد و یا بار چندم، باز هم می توانید از كلاس منظمی كه شما را برای سختیهای حاملگی و زایمان آماده می كند بهره ببرید. اینگونه كلاسها ممكن است جلسات هفتگی باشند یا بصورت یك كلاس فشرده یكروزه برگزار شوند و ممكن است شما بتوانید با همسر یا مادر خود در آن شركت كنید. بهتر است بدانید كه در هفته سی و هفتم رشد كودك شما تقریبا كامل شده و شما باید برای تولد فرزندتان آماده باشید؛ لذا به گونه ای برنامه ریزی كنید كه قبل از آن زمان آمادگی های لازم را كسب كرده باشید.

 هشت نوع ویتامین "ب" وجود دارد که به آنها خانواده "ب" گفته می شود. اسید فولیک، مهمترین ویتامین گروه "ب" است زیرا مانع بروز نواقص لوله عصبی در جنین می شود. اما هفت ویتامین دیگر نیز مهم هستند. آنها به بدن کمک می کنند که انرژی و مواد غذایی را دریافت کنند. بهترین روش استفاده از مواد غذایی خوردن است! در مادرانی که گیاهخوار هستند ذخائر ویتامین B12 در نوزادان آنها پایین است پس دقت کنید که حتما مواد غذایی که دارای ویتامین "ب" هستند در برنامه غذایی خود قرار دهید. ویتامین b12 که به نام "کبالامین" هم شناخته می شود، ماده غذایی اساسی است که اغلب در فراورده های حیوانی یافت می شود. رژیم غذایی فقیر از این ویتامین می تواند در ابتلا به کم خونی دخیل باشد، بنابراین از رژیم های غذایی استفاده کنید که شامل b12 مثل برشتوک های آماده صبحانه باشد.

 ممکن است حس بویایی تیز و تقویت شده شما به حالت طبیعی خود باز گردد و یا به همین منوال تا آخر دوران بارداری باقی بماند. در همه خانم ها حس بویایی در این دوران خیلی بالا نمی رود. اگر حس بویایی شما قوی شده است نگران نباشید. بینی شما دیر یا زود به حس اولیه خود بازمی گردد.

 

 ماه پنجم ماه حرکت است. در ابتدای این ماه جنین درون رحم حرکت می کند. توصیه شده است سوره مبارک "یس" در هر روز و سوره "واقعه" و سوره "توحید" حداقل 10 مرتبه در شب ها قرائت شود. شنبلیله خام یا پخته بخورید زیرا جنین را گیسو بلند و پر مو می کند. برای استخوان بندی جنین خوردن هر نوع مربا خصوصا مربای شقاقل تاثیر دارد. روزهای پنج شنبه و جمعه سوره "الفتح" تلاوت کند. در موقع تکان بچه دست روی شکم بگذارد و صلوات و سوره توحید را تلاوت کنید.

 بر اساس تحقیقات استرس خیلی بالا می تواند باعث زایمان زودرس یا کمبود خون در نوزادان شود. برای محافظت از خود و جنینتان از افراد و شرایط استرس آور پرهیز نمایید. برای کاهش استرس، خواب کافی داشته باشید، خوب غذا بخورید، به طور منظم ورزش کنید و وقت کافی را با دوستان و خانواده بگذرانید.

 

 خونریزی از مهبل : لکه کوچک خون آن هم بعد از نزدیکی در طی اولین 18 هفته چیزی نیست که درباره اش نگران باشید اما خونریزی زیاد در سه ماه اول علامت سقط جنین و در سه ماه دوم علامت مشکلات جفت یا زایمان زودرس می باشد.

ترشحات مهبل : این وضعیت تقریبا نگران کننده است و باید سریع به پزشک اطلاع دهید زیرا ممکن است نشانه پارگی زودهنگام لایه ها یا گردن رحم باشد.

دل پیچه های شکمی : چنانچه دردهای بی وقفه ای در شکمتان احساس می کنید به پزشک اطلاع دهید.

تهوع شدید : اگر میزان تهوعتان به حدی زیاد است که نمی توانید جلوی بیرون ریختن آن را بگیرید باید فورا به پزشک اطلاع دهید .

سردر د و سرگیجه شدید و تاری دید : از آنجا که این نشانه ها می تواند علامت دل پیچه های بارداری یا بیماری های غیرمرتبط با بارداری باشد، با پزشک خود مشورت کنید.


مامان کوچولو      ۱۳۹۳/۶/۲۹
پاسخ

خوشگل مامان نصف راه رو رفتم منتظرم تا زودی بیای

مامان نی نی ناز      ۱۳۹۳/۹/۳۰
پاسخ

نی نی ناز من،پسرم حالا که داری تووجودم رشدمی کنی نمی تونم بگم چه حال خوبی دارم باوجوداینکه من جزمادران پرخطرم اما مطمعنم که توبه من کمک میکنی تاسالم به این دنیاپابزاری وهمراه وهمدم مامان وباباباشی.بی صبرانه منتظرم آمدنتم.باتشکرازخدای مهربونمون.بوس.

مامان یاسین      ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
پاسخ

مامانی بیصبرانه منتظرتم عزیزم.ازخدابخواه تورو سالم برام حفظ کنه.الهی امین

eli      ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
پاسخ

منم به نصف راه رسیدم.خدایا مواظب جوجوباش

الهام      ۱۳۹۳/۱۱/۱۲
پاسخ

مامان جون خدا تو رو برای ما حفظ کنه دخمله خوشکلم

Shoklate      ۱۳۹۳/۱۱/۱۵
پاسخ

سلام،دوستان من دوقلو حامله هستم ولي هفته نوزدهم سونوگرافي كردم گفتن يكي از بچه ها فقط ٢٠٧ گرم وزن گرفته يعني سن جنين به ١٧ هفته ميخوري ولي بچه دوم ٢٦٦ گرم انقدر اختلاف وزن عاديه؟؟؟ خيلي دنبال يه مرجع واسه دوقلوها ميگردم همه يا خيلي كم هستن يا ناقص و هيچ اطلاعات درستي پيدا نكردم متاسفانه ميشه راهنمايي كنيد لطفاً

bahar3741      ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
پاسخ

خدایاازالطاف بینهایتت که به من کردی ازت ممنونم ولی ازت یه خواسته دیگه هم دارم واونم یه کوچولویه سالمه امین

فرشته      ۱۳۹۳/۱۲/۳
پاسخ

دخملی ماهم اندازه کدو شده ولی مو در آوردنش پدر مامانیشو در آورده گیسو طلا خانم

زینب      ۱۳۹۳/۱۲/۵
پاسخ

من هم به نیمه راه رسیدم ولی نمی دونم موجودی که همه زندگی من هستش و در شکم در حال رشد هستش چیه. فقط از خدا خواستم سالم باشه البته دخترم میکه خواهرجون منه. حالا هرچی خدا بخواد

ملیحه      ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
پاسخ

خدایا منم به نیمه راه رسیدم،امیدوارم فرزندی سالم وصالح بهم عطا کنی.آمین

کاترين00      ۱۳۹۳/۱۲/۱۷
پاسخ

چرا متن هفته 19 و هفته 20 عین همه؟

azin94      ۱۳۹۳/۱۲/۲۰
پاسخ

چرا نام کاربریه من تایید نمیشه دو بار ثبت نام کردک بعد وارد آدرسی که به ایمیلم زدید میشم و میگه نام کاربری تایید شده ولی وقتی میخوام ورود به سیستم کنم میگه تایید نشده لطفا کمکم کنید.با تشکر

کیمیا      ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
پاسخ

چرا متن هفته 20 و 21 عین همه؟! :-o

ياسمن      ۱۳۹۴/۱/۱۸
پاسخ

پسر گلم خيلي خوشحالم كه خدا تو هديه قشنگ رو به من داده و خدا رو شاكرم كه مي تونم از تو نگهداري كنم اميدوارم تا آخرش با من باشي

ماندانا      ۱۳۹۴/۲/۱۵
پاسخ

خداوندا در هر لحظه تو حافظ مايى ، ازتو مى خواهم رويت را از ما برنگردانى

الهام      ۱۳۹۴/۳/۱
پاسخ

سلام من ماه پنجم بارداریم باقالی بخورم اشکالی داره

مينا      ۱۳۹۴/۳/۲
پاسخ

شكلات عزيز. من هم مثل شما دوقلو باردار هستم و به شدت نگران سلامتي آنها. البته تو سونوگرافي آنومالي اسكن گفت همه چيز نرماله. منم مثل شما دنبال يه مرجع كامل و دقيق براي دوقلوها هستم. اگر پيدا كرديد لطفا توي همين تاپيك بگذاريد. از اينكه دخملاي نازم در نيمه راه هستن خيلي خوشحالم..... خدايا شكر.......

حنا31      ۱۳۹۴/۳/۴
پاسخ

خدا رو شکر که به نیمه راه رسیدیم ان شاالله نیمه بعدی هم به سلامت طی بشه

maman hadis      ۱۳۹۴/۳/۵
پاسخ

خدایا شکرت

elinaz6710      ۱۳۹۴/۳/۱۲
پاسخ

خدایا شکرت که تا اینجای راه کمکم کردی.دو روزه احساس میکنم حرکات نی نی کمتر شده.نگرانشم.خودت حافظ و نگه دار نی نی باش که سالم به دنیا بیاد آمین..

رهگذر      ۱۳۹۴/۳/۱۴
پاسخ

عزیز مامان،روزا و هفته های اول به کندی میگذشت،بابایی میگفت چرا برا بقیه اینقدر سریع میگذره برای ما این همه دیر!!انگار به پای روزا وزنه بسته بودن،حالا ما اینجاییم عشقم؛تو نیمه راه سفرمون تو گاهی تکونای کوچولو میخوری و دل مامانو بیشتر از قبل میبری برات کتاب میخونم سرهمی قشنگتو میبوسم و قربون صدقه ات میرم و آخ عزیزم نمیدونی که تحمل کردن این ماه های آخر چقدر سخته،من و بابایی بی صبرانه منتظریم که تو رو ببینیم لطفا همیشه سلامت و خوشبخت باشه؛خدا حافظت باشه میوه عشقمون بی نهایت دوستت دارم

فهیمه      ۱۳۹۴/۴/۱۶
پاسخ

پسرم منتظرم تا با تولد قشنگت به زندگیم نور بدی

ترنم مامان73      ۱۳۹۴/۵/۲
پاسخ

سلام مامانای گل من تازه عضو شدم نی نی من آذر به دنیا میاد شما چی؟

مهتاب      ۱۳۹۴/۵/۴
پاسخ

من و فرشته ی کوچولوم امروز پا به هفته بیستم گذاشتیم،تا حالا از پس نصفش بر اومدیم.خدا هر روز و هر ساعت و هر لحظه هوامو داشته.خدای مهربونم ازت ممنونم.انشاالله اواخر آذر یا اوایل دی نی نی خوشگلم میاد پیشمون.واسه همه مامانای آینده و نی نی هاشون آرزوی سلامتی میکنم.

هدیس      ۱۳۹۴/۵/۶
پاسخ

سلام.منم هفته ی بیست هستم سونا واسم 25آذر مشخص کرده زایمانو.خدایا پسرموبه تو میسپرم سلامتیشو بهم هدیه بده.آمین

نرگس      ۱۳۹۴/۵/۲۵
پاسخ

سلام به دختر قشنگم عشقم نفسم .من و باباجون بی صبرانه منتظر تو هستیم تا با آمدنت هزاران برابر زنگیمان شیرین شود.خدایاعاشقتم. الحمدلله.الهی به امید تو

فرخنده      ۱۳۹۴/۶/۳
پاسخ

سلام.من تازه وارد هفته 20 بارداری شدم.دوروز پیش سونو داشتم که دکتر گفت جنسیت فرزندم صددرصد پسره.میخواستم بدونم امکان اشتباه وجود داره؟؟؟ممکنه دفعه بعد بگن اشتباه بوده و دختره؟

مریم      ۱۳۹۴/۶/۱۵
پاسخ

من هفته 20بارداری هستم ولی هنوز تکونه جنین و حس نمیکنم و دائم استرس دارم که نکنه اتفاقی افتاده . چکار کنم به نظر شما ؟

ماه منیر      ۱۳۹۴/۷/۲۳
پاسخ

خدایا شکرت بابت فرزندی که بهم عطا کردی و الان در نیمه راهم..خدایا به همه کسانی که آرزوی مادر شدن و پدر شدنددارن فرزندی سالم و صالح عطا کن...هیچکس رو ازین نعمت محروم نکن...إلهی آمین

sali      ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
پاسخ

خدایا شکرت تا اینجا مراقبمون بودی باقیشم به امید خودت.... فرزندانمون در پناه خودت حفظ کن تا سالم و صالح بدنیا بیان ... الهییییییییی آمین....

sali      ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
پاسخ

سلام خسته نباشید من الان توی هفته 20 رفتم دکتر خودم خیلی وزنم کم شده یعنی از اول بارداری تا الان 4 کیلو کم کردم بنظرتون این طبیعیه خیلی نگران بچه ام هستم البته خودم از لحاظ فیزیکی لاغر شدم ولی شکمم برای این سن بارداربی خوبه کسی مثل من بوده؟

نسيم      ۱۳۹۵/۴/۷
پاسخ

منم تو هفته ٢٠ هستم و ني نيم پسره عاشقتم گل پسرم وقتي تو شكمم تكون ميخوري انگار دنيارو بهم ميدن زودي بيا بغل مامان و بابا كه بيصبرانه منتظرتيم فرشته كوچولوي من

هدي 64      ۱۳۹۵/۷/۱۳
پاسخ

خدای من تا این قسمت راه کمکمون کردی بقیشم مواظب دخمل کوچولوم باششششش

ساحل62      ۱۳۹۵/۷/۲۵
پاسخ

خدایاشکرت که پسرکوچولوم تو وجودم رشدمیکنه.پسرعزیزم دوستت دارم

sadafi      ۱۳۹۵/۸/۲۶
پاسخ

خدايا شكرت

سمیه بانو      ۱۳۹۵/۹/۲
پاسخ

دیشب رفتم سونوگرافی گفتم کوچولوی من یک دخترخانومه، خیلی خوشحالم امیدوارم به سلامتی همگی زایمان کنیم و سال دیگه این موقع کوچولوهامون چهار دست و پا حرکت کنن

باران      ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
پاسخ

سلام.. ايشالا همگى بسلامتى زايمان كنيم... من تو هفته ٢٠ هستم، هنوز تكوناشو حس نميكنم،،، خيلى خييييييلى منتظر اين لحظه ام پس كى تكون ميخورى فندوووووووق


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.