هفته 19 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 وزن كودك شما حدود 260 گرم و اندازه او حدود 15 سانتیمتر (تقریبا اندازه یك كدوسبز كوچك) می باشد. دستها و پاهای او در موقعیت صحیح نسبت به یكدیگر و همچنین نسبت به كل بدن او قرار دارند. كلیه های او به تولید ادرار ادامه می دهند و موهای او در حال جوانه زدن است. این دوره برای رشد اندامهای حسی او بسیار حساس است؛ مغز او قسمتهای ویژه ای برای بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی و لامسه ایجاد می كند. اگر فرزند شما دختر باشد هم اكنون حدود 6 میلیون تخمك در تخمدانهای او موجود است. تعداد تخمكها به تدریج كم می شود تا اینكه در زمان تولد به كمتر از 2 میلیون می رسد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 تنها یك هفته دیگر به رسیدن به نیمه دوران حاملگی باقی مانده است. شما ممكن است در ناحیه پایین شكم خود احساس درد داشته باشید كه این درد ممكن است تا كشاله ران نیز امتداد یابد؛ یا ممكن است یك درد ناگهانی و شدید (مثل تیر كشیدن) خصوصا در پایان یك روز كاری یا هنگامی كه تغییر وضعیت می دهید، در یك یا دو طرف شكم احساس كنید. این درد به درد لیگامان گرد موسوم است و به خاطر كشیده شدن ماهیچه ها و رباطهایی كه از رحم در حال رشد شما حمایت می كنند، ایجاد می شود. این درد خطرناك نیست اما اگر در حالت استراحت هم ادامه پیدا كند یا شدید و پایدار شود، بهتر است با پزشك خود تماس بگیرید.

همچنین ممكن است اخیرا تغییراتی در پوست خود مشاهده كرده باشید. آیا كف دستهای شما قرمز شده اند؟ لازم نیست نگران چیزی باشید؛ این اتفاق در اثر افزایش میزان هورمون استروژن است. همچنین مشاهده لكه های تیره رنگ در بعضی قسمتهای پوست در دوران حاملگی معمول است. هنگامی كه این لكه ها بر روی لب بالایی، گونه ها و پیشانی ظاهر شوند به آن كلوآسما یا نقاب حاملگی می گویند. شما ممكن است این لكه ها را روی بازوها یا دیگر اندامهایی كه در معرض نور خورشید هستند نیز مشاهده كنید. نوك پستانها، كك و مك ها ، اثر قدیمی زخمها، زیر بغل یا قسمت داخلی بازوها، قسمت داخلی رانها و فرج نیز ممكن است در دوران حاملگی تیره رنگ شوند. مسیر تیره رنگی كه از ناف شما بسمت پائین و تا استخوان شرمگاهی امتداد پیدا می كند لینه آ نیگرا یا خط سیاه نامیده می شود. این لكها و تیرگیها به دلیل افزایش موقت ملانین (ماده ای كه رنگ مو پوست و چشمان را ایجاد می كند) است و در اكثر خانمها پس از زایمان به سرعت از بین می رود. بهتر است خود را در برابر نور خورشید قرار ندهید زیرا موجب تشدید تغییرات رنگدانه های پوست می شود. هنگامی كه می خواهید از منزل خارج شوید لباس كامل بپوشید، از كلاه لبه دار یا نقاب دار استفاده كنی،د عینك آفتابی به چشم بزنید و حتما از محلولها یا كرمهای ضدآفتاب استفاده كنید. نهایتا اگر دچار تیرگی شدید پوست در قسمتهای در معرض دید شوید یا از نقاب حاملگی خود خجالت بكشید، كمی آرایش می تواند آنها را بپوشاند. لطفا خودسرانه از كرمهای لك بر استفاده نكنید، بعضی از آنها حاوی موادی هستند كه مصرف آن در دوران بارداری ممنوع است، بعدا وقت كافی برای بهسازی پوست خود خواهید داشت.

 اگر قرار است به شغل خود بازگردید، جستجوی خود را برای پیدا كردن مهدكودك یا فرد مناسب برای نگهداری از كودك آغاز كنید؛ شاید به نظر شما كمی زود باشد اما معمولا افراد زیادی در لیست انتظار مهد كودكهای خوب قرار دارند. همچنین حالا در مقایسه با زمانی كه یك نوزاد به همراه خود دارید راحت تر است كه از این مهد كودك به آن یكی بروید. ممكن است گزینه های زیادی برای نگهداری و مراقبت از فرزند خود داشته باشید پس نكات مثبت و منفی همه آنها را اعم از مهد كودكهای روزانه، پرستارهای بچه، پرستارهای خانگی، و همچنین مراقبت از كودك توسط خویشاوندان را مورد بررسی قرار دهید. از حالا می توانید در این مورد نیز با همسر خود صحبت كنید و نقطه نظرات وی را جویا شوید.

 روی یکی از مواد معدنی است که به ساخت و ساز سلول ها کمک می کند و یکی از مواد اساسی در دوران بارداری است. اگر از فرآورده های حیوانی استفاده می کنید، به قدر کافی از روی برخوردار خواهید شد. روی در غذاهایی مثل شیر، گوشت، پنیر، تخم مرغ، ماست و احتمالا ویتامین های دوران بارداری وجود دارد. اگر گیاهخوار هستید و از فرآورده های حیوانی استفاده نمی کنید، میتوانید از غلات و سبزیجات که حاوی روی هستند و مکمل هایی که شامل روی بیشتری هستند، البته با تجویز پزشک، استفاده کنید.

 وقتی از حالت دراز کشیده به نشستن یا ایستادن تغییر وضعیت می دهید، ممکن است احساس سرگیجه کنید، اگرچه ممکن است این هشداری برای ایستادن بیش از حدتان باشد و شما مجبور شوید به صورت راست بنشینید اما اصلا نگران نباشید. سرگیجه در دوران بارداری به خصوص در زنان قدبلندتر یا زنانی با بالیپوگلوسیا یا قند خون پایین متداول است. سرگیجه می تواند علل مختلفی داشته باشد مثل بی آبی بدن، گرسنگی یا قند پایین خون. بنابراین سعی کنید تا آب کافی بنوشید و هر دوساعت چیزی بخورید تا از فشار گرسنگی  دور بمانید و قند خونتان ثابت بماند. از حرکات ناگهانی پرهیز کنید و پیش از آنکه از تخت بلند شوید، پاهایتان را از تخت آویزان کنید.

 برای نظافت پستان ها باید آنها را روزی یک بار با آب و صابون شسته و ماساژ دهید. از ماه چهارم به بعد پستان ها ترشحاتی دارند ک شستشوی آنها از روی لباس الزامی است زیرا عامل بیماری هستند.  هر روز یک سیر عرق بیدمشک و 50 گرم شکر و 5 گرم تخم فرنجمشک و نیم کیلو آب سیب درختی را شربت کرده و میل کنید. این شربت برای تقویت قلب و اعصاب و صحت مزاج و خوش آب و رنگی طفل موثر است و باعث تولد نوزادی محکم و سالم و بانشاط و باهوش و زیبا خواهد شد.

 از همسرتان بخواهید که در جلسات معاینه پزشکی همراه شما باشد. نظر او را در مورد تصمیمات مختلف جویا شوید، مثلا کدام تخت را بخرید یا اتاقش را چه رنگی کنید. در دوران بارداری به همسرتان نقش هدایتی بدهید. اجباری وجود ندارد که او تحت حرف ها و دستورات مادر، خواهر یا دوست شما قرار بگیرد. با او درباره پدر شدن صحبت کنید. تشویقش کنید تا دستش را روی شکم شما بگذارد و زمانی که جنینتان لگد می زند کنارش باشید. از او بخواهید با جنینتان صحبت کند زیرا بر اساس تحقیقات نوزادان وقتی متولد می شوند صدای والدین خود را می شناسند.

 شستشوی مهبل گاهی در دوران بارداری خیلی بد است. مهبل گاهی دارای باکتری های خوب و بدی است که شستن بیش از حد با آب و سایر مایعات می تواند آن را تحریک کند. از همه مهمتر این که شستن می تواند تعادل باکتری ها را تغییر دهد که باعث عفونت در مهبل و مثانه می شود.


fadijoon      ۱۳۹۳/۱۲/۵
پاسخ

کسي هست؟

mariya      ۱۳۹۴/۲/۷
پاسخ

سلام بله

shiva      ۱۳۹۴/۲/۱۱
پاسخ

Salaaaam dostay golam ,, y soal dashtam ,, mikhastam tarze sahih khabidano begid??

الی 20      ۱۳۹۴/۲/۱۴
پاسخ

با سلام آیا همه این ترشحات از سینه رو از ماه 4 به بعد باید داشته باشن؟

shima      ۱۳۹۴/۴/۵
پاسخ

سلام من تو هفته نوزده هستم ولی اصلا تکونی احساس نمیکنم. طبیعیه؟؟؟؟

ريحانه      ۱۳۹۴/۴/۱۲
پاسخ

من که ترشح از سینه ندارم,تو هفته ۱۹هستم

Alusha      ۱۳۹۴/۴/۱۳
پاسخ

سلام.منم توهفته19هستم.نه ترشح سینه دارم نه شکمم بزرگه.این بده؟؟؟؟؟؟

Alusha      ۱۳۹۴/۴/۱۳
پاسخ

کسی اونجا ایا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Vitamin      ۱۳۹۴/۴/۱۳
پاسخ

سلام منم توهفته19بارداریم اماترشح سینه ندارم.شکمم هم خیلی کوچیکه این خیلی بده ایا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Alusha1      ۱۳۹۴/۴/۱۴
پاسخ

کسی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سارینا      ۱۳۹۴/۴/۲۹
پاسخ

سلام من تو هفته نوزده هستم اصلا تکونی حس نمیکنم آیا این طبیعیه؟

نازنین عباسی      ۱۳۹۴/۴/۲۹
پاسخ

سلام من شنیدم تکون خوردن بچه برای بعضیا از آخر 5 ماهگی شروع میشه و نگران کننده نیست

آآآرزو      ۱۳۹۴/۵/۳
پاسخ

سلام اگه پسرباشه ک بایدحس کنین ولی من دختره حس نمیکنم تکون بخوره شایدم خیلی کم

sabajooon1      ۱۳۹۴/۵/۸
پاسخ

ممنون

fafar119      ۱۳۹۴/۵/۱۷
پاسخ

ممنون مثل همیشه مفید و پربار

فرخنده      ۱۳۹۴/۵/۲۶
پاسخ

سلام.من الان آخرای هفته نوزدهم اما حرکت جنینمو حس نمیکنم.فقط گاهی کناره های شکمم و یا کنار نافم می سوزه.خیلی نگرانم.زیاد چاقم نشدم .بنظرشما طبیعیه یا زودتر برم سونو؟لطفا راهنماییم کنید.

مریم گلی      ۱۳۹۴/۵/۳۰
پاسخ

من هفته نوزدهم هستم .حرکت هاش از صبح امروز شده.ولی دخترم رو از 15هفتگی متوحه میشدم.

Mozhgan      ۱۳۹۴/۵/۳۱
پاسخ

من تو هفته 19هستم حرکت های نینیمو کاملا حس میکنم خیلی لذت بخش

رها      ۱۳۹۴/۷/۱۴
پاسخ

سلام بچه ها،منم هفته ی نوزده هستم ،یه کوچولو حرکاتشو میفهمم،خییلی کم،

م      ۱۳۹۴/۸/۲۱
پاسخ

منم هفته ۱۹هستم دکترم گفت تو بارداری اول تا هفته ۲۲جا داره... نگران نباشییین

مريمي      ۱۳۹۴/۹/۳
پاسخ

عزیزان احساس حرکت بچه بعد از ۲۱ هفتگیه زودتر حس نمیشه مگر بارداری دوم باشه اونم چند روز یه بار

سارا      ۱۳۹۴/۹/۱۵
پاسخ

کسی هست

سلام منم هفته نوزدهم هستم بچه دوم از هفته پيش كاملا حركاتش و احساس ميكنم بچمم پسر هست

عسلی      ۱۳۹۴/۱۱/۲۹
پاسخ

منم وقتی هفته 17 تموم شد حرکتای نازشو حس کردم

faride      ۱۳۹۵/۱/۹
پاسخ

سلام چطوری شوهرو با خودمون ببریم داخل وقتی دکترا چهارتا چهارتا مادر ویزیت میکنن سونوگرافا 10 تا 10 تا

غزاله 66      ۱۳۹۵/۲/۲۸
پاسخ

واقعا مطالبتون خیلی خوبه تمام اثرات هر هفته ام اینجا توضیح دادین

مهربانو      ۱۳۹۵/۳/۱۸
پاسخ

سلام به همه دوستان منم هفته 19 هستم،دیروز رفتم سونوگرافی دکتر بهم گفت رشد بچه خیلی خوب بوده،ولی نه تکوناشو احساس میکنم نه زیاد شکمم بزرگ شده بهم گفتن طبیعیه

Sousi بانو      ۱۳۹۵/۳/۲۶
پاسخ

سلام منم هفته 19 هستم ولی تکان ها حس نمی کنم یک هفته دیگه وقت سونو انومالی دارم .دکتر من یکی یکی معاینه می کنه و حتی اجازه میده همسر هم موقع معاینه باشه

zohreh      ۱۳۹۵/۴/۳۰
پاسخ

من هفته نوزده امروز تموم میشه هنو تکوناشوحس نکردم چون جفتم قدامیه

ستاره      ۱۳۹۵/۵/۳
پاسخ

سلام منم هفته نوزدهم هستم ولی هنوز تکونای نینیمو احساس نمیکنم.خیلی دوست دارم زودتر لذتشو بچشم.

ملودی      ۱۳۹۵/۶/۲۸
پاسخ

سلام به مادرای نمونه . ببخشید توی هفته 19چه تغذیه ای باید داشته باشیم برای رشد جنین ؟

ترنم      ۱۳۹۵/۷/۲۲
پاسخ

سلام من هفته ۱۹ بارداری هست تواین دوره بارداری ۶کیلووزن اضافه کردم دکترنوشته برم پیش مشاوره تغذیه نگرانم یعنی خیلی اضافه وزن دارم😯😯

samane58      ۱۳۹۵/۸/۱۴
پاسخ

من فردا وارد هفته ۱۹ میشم ۱۰ کیلو اضافه کردم واقعا برای خودم متاسفم 😭😭😭

farzane_5      ۱۳۹۵/۹/۱۵
پاسخ

سلام منم فردا وارد هفته 19 ميشم

Malihe      ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
پاسخ

منم توی هفته 19 م هستم و تکونهای دختر نازنینم رو حس میکنم خیلی لذت بخشه. نمیدونید که وقتی سرکار هستم تکون میخوره ناخودآگاه از شدت لذت چطوری میخندم همه فکر میکنن خل شدم :-) من رفتم سونوگرافی گفت احتمالا دختره نمیدونم یعنی امکانش هست بعدا پسر بشه ؟؟؟ اخه دلم میخواد براش خرید کنم منم سینه هام ترشحی نداره شکمم خیلی بزرگ شده اضافه وزن ندارم تازه ماه پیش 2 کیلو هم کم کرده بودم منم از همسرم میخوام توی همه مراحل باشه این سونوی اخر از دکتر خواستم اجازه بده همسرم بیاد داخل تا الان ندیده بود. به سختی اجازه داد اما دکترم کاملا موافق حضور بابای نی نیه

مهسا      ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
پاسخ

سلام.منم تکونای پسرمو احساس میکنم و خیلی لذت بخشه .از خدا میخوام این تجربه ی شیرین را به همه خانومایی که دوس دارن مامان بشن هدیه کند و همه را در پناه خودش محفوظ نگه دارد.

Shalgham      ۱۳۹۵/۱۲/۱۹
پاسخ

کسی هس؟


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.