هفته 18 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اندازه كودك شما تقریبا 14 سانتی متر (تقریبا به اندازه یك سیب زمینی بزرگ) و وزن او حدود 220 گرم است. او مشغول خم كردن دستها و پاهایش است و شما به تدریج این حركات را بیشتر و بیشتر احساس خواهید كرد. رگهای خونی او را می توان از زیر پوست نازك و شفافش دید و گوشهای او اكنون در مكان نهایی خود قرار دارند و بخشهای بیرونی گوشهای او نیز پیدا هستند. دور اعصاب او با میلین (كه یك پوشش محافظ از جنس چربی است) در حال پوشیده شدن است و این فرآیند تا یكسال پس از تولد او نیز ادامه خواهد یافت. اگر كودك شما دختر است رحم و لوله های فالوپ او شكل گرفته و در محل نهایی خود قرار دارند. اگر كودك شما پسر است اندامهای جنسی او قابل مشاهده هستند هر چند ممكن است در سونوگرافی دیده نشوند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 با افزایش اشتها و اندازه دور كمر، پوشیدن لباسهای گشادتر و راحت تر برای شما ضروری بنظر می رسد. به دنبال لباسهای حاملگی كه مناسب شكم برآمده شما باشند بگردید. لازم نیست هزینه زیادی برای این كار بپردازید. گاهی می توانید از دوستان و اقوام به امانت بگیرید یا لباسی را انتخاب كنید كه تا آخر بارداری و حتی مدتی بعد از آن قابل استفاده باشد.

ممكن است شنیده باشید كه در 6 ماه آخر حاملگی بهتر است به طرف چپ بخوابید. علت آن این است كه اگر به پشت بخوابید رحم شما به استخوان لگنی فشار می آورد بویژه این فشار به سیاهرگ بزرگ تحتانی وارد می شود كه مسوولیت بازگرداندن خون از اندامهای تحتانی شما به قلب را بر عهده دارد. اگر به طرف چپ بخوابید این فشار از بین می رود. یك بالش بین پاها یا زیر كفل یا پای خود قرار دهید تا راحت تر باشید.

تغییرات بسیاری زیادی در سیستم قلبی- عروقی شما در حال اتفاق افتادن است و در سه ماهه دوم احتمالا فشار خون شما كمتر از معمول خواهد بود. در صورتی كه در حالت خوابیده یا نشسته قرار دارید به سرعت بلند نشوید زیرا ممكن است دچار سرگیجه شوید.

در صورتی كه تا به حال آزمایش سونوگرافی انجام نداده اید احتمالا این آزمایش را در این سه ماهه (معمولا بین هفته های شانزدهم تا بیستم) انجام خواهید داد. این آزمایش بدون درد به پزشك شما كمك خواهد كرد تا ببیند كه شما چند جنین در شكم خود دارید، وضعیت رشد كودك شما را ارزیابی كند، برخی عیوب مادرزادی احتمالی را چك كند، جفت و بند ناف را بررسی كند و اینكه آیا تاریخ تعیین شده برای تولد كودك شما دقیق است یا خیر؟ ممكن است شما كودك خود را در صفحه مخصوص سونوگرافی در حال حركت یا مكیدن انگشت ببینید. هنگامی كه برای آزمایش می روید همسر خود را هم ببرید و یك پرینت هم از عكس فرزند خود برای گذاشتن در اولین آلبوم عكس او بگیرید! می توانید قبلا بپرسید كه آیا می توانید دوربین هم با خود ببرید یا خیر و شاید بتوانید با یك ضبط صوت مراحل سونوگرافی را ثبت كنید.

 خیلی عالی خواهد بود اگر بتوانید در یكی از كلاسهای مربوط به آموزشهای دوران بارداری و تمرینات زایمان ثبت نام كنید؛ در ایران فعلا این كلاسها بصورت منسجم و همگانی ارائه نمی شود، پس جستجوی خود را از همین حالا آغاز كنید. ممكن است بیمارستان شما كلاسهایی را برگزار كند، یا می توانید به توصیه های پزشك یا مامای خود و یا دوستانتان توجه كنید. وقتی زمان زایمان فرا برسد خواهد دید كه شركت در این كلاسها ارزش صرف وقت و هزینه را داشته است.

 اگر چه مقادیر بسیار کم ید برای بدن لازم است اما همین مقدار کم جهت سلامت مادر و کودک ضروری است. ید کافی را می توان از طریق مصرف غذاهای دریایی دوبار در هفته یا با مصرف نمک یددار به بدن رساند. در بعضی از نواحی که آب و خاک ید خود را از دست داده اند و بنابراین موادی که در این نواحی به عمل می آیند حاوی مقادیر کافی ید نیستند، پزشک مقادیر کم ید را به خانم باردار تجویز می کند که مصرف آن باید تحت نظر پزشک صورت گیرد چون ید اضافی می تواند باعث گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید جنین شود.

 

 اصلا نگران تپش قلب ناگهانی نباشید. تپش قلب در دوران بارداری بسیار رایج است زیرا حجم خون تا 40 درصد افزایش پیدا کرده و لازم است که اکسیژن رسانی به جنین بیشتر شود. اگر کافئین زیادی مصرف کنید، قلبتان خیلی تند می زند بنابراین باید میزان مصرف آن را کم یا حذف کنید. معمولا تپش قلب یکی از علائم تیروئید فعال نیز هست. پس در معاینات پزشکی هرگونه علائم تیروئید را بگویید.

 جنین شما علاوه بر حرکت ظاهری، می تواند انگشتانش را هم حرکت دهد. او می تواند صداهای بلند را بشنود و واکنش نشان دهد. بعد از هر نماز دستتان را روی تربت بکشید و بر شکمتان بمالید. هر جه قدر که می توانید سوره "انبیا" را تلاوت کنید چون خواندن این سوره در دوران بارداری برای صالح شدن فرزند بسیار موثر است. خوب است بدانید که خوردن خربزه در این دوران باعث خوشرو و خوش خلق شدن فرزندتان می شود.

 برای تقویت خود و بازیابی انرژیتان غذاهایی را بخورید که حاوی پروتئین هستند و ترکیبات کربوهیدرات مثل بیسکوئیت های سبوس دار با کره بادام زمینی یا یک کاسه برشتوک یا شیر بخورید. پروتئین باعث راه انداختن سیستم های عصبی مغزتان می شود و ترکیبی از کربوهیدرات ها موج آرام و پیوست های از انرژی به راه می اندازد و کمک می کند که سطح انرژی شما بالا بماند. پیاده روی هم با افزایش پمپاژ خون به قسمت های مختلف بدن به حفظ و بازیابی انرژیتان کمک می کند.

 در دوران بارداری اصلا لزومی ندارد که عضلات رحم خود را تقویت کنید زیرا جنین این کار را برای شما انجام می دهد. از انجام ورزش های کششی پرهیز نمایید زیرا باعث باز شدن بیش از حد شکاف ماهیچه ای می شود. ورزش های کششی رحمی را بعد از تولد نوزاد انجام دهید. از نوشیدنی های انرژی زا به جای وعده های غذایی استفاده نکنید زیرا جایگزین مناسبی برای وعده های غذایی نیستند و معمولا مثل نوشابه های حاوی شکر می باشند.


ناشناس      ۱۳۹۳/۸/۵
پاسخ

من هرچقدر اين هفته هاي بارداري ميزنم باز ميشه ولي چيزي نيس توش نه عكس نه مطلب

مامان ني ني جون      ۱۳۹۳/۹/۲۱
پاسخ

سلام واقعا عاليه كه توصيه هاي مذهبي هم گذاشتين

یه سری مربع های صورتی بالای صفحه هست اولین مربع مربوط به هفته 3 بارداری هست از هغته 3 بشمار تا به هفته مورد نظر برسی بعد رو همون مربع که مربوط به هفته مورد نظره کلیک کن تا صفحه مربوطه باز بشه

مامان طاها      ۱۳۹۳/۱۱/۲۶
پاسخ

سلام مطالبتون خیلی خوبه ای کاش آموزشهای تمرینات زایمان رو میذاشتید آخه تو شهرستان های کوچیک همچین کلاسهایی نیست

سهی      ۱۳۹۳/۱۲/۹
پاسخ

سلا معالی بوددددددددددددد

گل همیشه بهار      ۱۳۹۴/۱/۸
پاسخ

سلام . مطلالبون خیلی عالیه . خسته نباشید

صبورا      ۱۳۹۴/۲/۱۴
پاسخ

سلام مطالب خیلی آموزنده بود با تشکر. می خواستم اضافه کنم اگر مادرای باردار تو این هفته ها کمی نرمش یا پیاده روی رو به برنامه شون اضافه کنن هم تو روحیه هم حفظ تناسب اندامشون بسیار مفیده.

لیلا دلفان      ۱۳۹۴/۳/۱۸
پاسخ

سلام ممنون از مطالب مفیدتون ایکاش در مورد علائم کم کاری و پرکاری تیروئید بیشتر اطلاعات بدید. ممنون

مریم      ۱۳۹۴/۴/۱۴
پاسخ

با سلام لطفا علت بی حس شدن طرف راست و چپ بدن هنگام خوابیدن رو بهم بگید ایا نرمش هایی هست که این بی حسی رو کم کنه؟ ممنون

saba      ۱۳۹۴/۴/۲۲
پاسخ

سلام دوستان.من اولین بارمه ک اینجا کامنت میدم من هفته ی هفدهم هستم

فاطمه      ۱۳۹۴/۴/۲۲
پاسخ

ممنون از مطالب فوق العاده تون.خدا خیرتون بده که استرس رو از مادرهای باردار دور میکنید و بهشون امید میدید.من که هربار مطالب سایتتون رو میخونم لبخند میاد رو لبم

هدیه      ۱۳۹۴/۴/۳۱
پاسخ

سلام من هفته هجدهم هستم و خیلی سردرد و سرگیجه دارم لطفا راهنمایی کنید

sabajooon1      ۱۳۹۴/۵/۸
پاسخ

سلام ممنون

fafar119      ۱۳۹۴/۵/۹
پاسخ

باتشکر از مطالب مفیدتون

afsun      ۱۳۹۴/۶/۱۷
پاسخ

chokh sagol . yasha

مامانی شدم      ۱۳۹۴/۶/۲۰
پاسخ

سلام عالی بود.. .دوس دارم زود به سلامتی نی نیمو بغل کنم

بالیک      ۱۳۹۴/۸/۴
پاسخ

سلام با تشکر از مطالب مفیدتون

soraya      ۱۳۹۴/۸/۲۳
پاسخ

سلام خانمها من 17 هفته و 4 روزم هست رفتم سونو خداروشکر همه چیز عالی بود و بچم دختره - ولی هنوز خودم هیچی حسن نمیکنم این طبیعی هستش؟

sodi      ۱۳۹۴/۸/۲۸
پاسخ

salam man amroz vared hafteh 18 sodam...koshalam

عشق نی نی      ۱۳۹۴/۱۰/۴
پاسخ

دو روزه وارد هفته ۱۸ شدم.دل تو دلم نیست تکون بخوره😊

زهرا      ۱۳۹۵/۱/۲۹
پاسخ

سلام منم دوروز که وارد هفته 18 شدم و هفته بعد قرار برم سونو جنسیت دل تو دلم نیست که بدونم دخمل یا پسمل 😍😘😘

عروس پاییزی      ۱۳۹۵/۲/۱۲
پاسخ

منم دقیقا عین شما.تازه امروز رفتم هجده.کووو تا ی هفته دیگه

سارا      ۱۳۹۵/۲/۲۰
پاسخ

منم ۴ روزه وارد ۱۸ شدم.گاهی شکمم سفت میشه .غیرازین چیزی حس نمیکنم .نی نیمم دختره. ۴ روزه دیگه هم میرم سونو انومالی .

soheyla jun      ۱۳۹۵/۲/۲۴
پاسخ

سلام منم تو هفته هجده هستم تکوناشو حس میکنم ...و هفته شونزده رفتم سونو گفت دخمله....قربونش برم.

لیانا      ۱۳۹۵/۴/۱۴
پاسخ

سلام دوستان کسی میدونه کندر رو کی باید مصرف کرد ؟

zohreh      ۱۳۹۵/۴/۱۷
پاسخ

منم هفده هفتم تموم شده همش زیرشکمم سفت میشه فک کنم نی نی هست

بارانا      ۱۳۹۵/۴/۲۹
پاسخ

منم دارم هفته هجده رو تموم ميكنم سونو رفتم دخمله فداش بشم ☺️😍💋

سها      ۱۳۹۵/۵/۷
پاسخ

عزيزم فكركنم ماه سوم باشه

نمو      ۱۳۹۵/۵/۲۷
پاسخ

کندر بیش فعالی میاره نخور . بعدشم ماه سوم اونم ناشتا با عسل میگن باید خورد. نه زودتر نه دیرتر. نخوری بهتره

حدیث جان      ۱۳۹۵/۶/۲۱
پاسخ

وای منم رفتم‌سونو گفت دخمله فرقی نمیکنه چی باشه قربونش برم در همه حال. جیگر مامانشه😍😍

مامان معصومه      ۱۳۹۵/۷/۴
پاسخ

سلام خانوما من بچه سومم هست و رفتم سونو .دوتای قبل پسر بودن این هم پسره

Magnazs      ۱۳۹۵/۷/۷
پاسخ

من از هفته ى ١٧ حركات ضربه مانندشو حس كردم از هفته ى ١٥ هم شكمم سفت مى شد و يه چيزى مثل ويبره حس مى كردم با اينكه بچه ى اولمه اما به نظرم خيلى زود دارم متوجه مى شم الانم هفته ى ١٨ هستم نى نى م تكون مى خوره لگد مى زنه ذوقى مى كنما خيلى حس خوبيه انشالله كه همتون بچه هاى سالمو و صالح اى به دنيا بياريد

arghavan      ۱۳۹۵/۷/۲۲
پاسخ

سلام مامانای گل من الان هفته 18 هستم آخر هفته 15 رفتم گفت نی نی پسره

بانو.منال      ۱۳۹۵/۷/۲۷
پاسخ

سلام دوستان میشه هرکی که تو هفته هجده ام هست جنسیت بچه وحالات بارداریش رو بگه ممنون میشم

پری      ۱۳۹۵/۸/۱۴
پاسخ

سلام خوب بود ممنون

سمیه بانو      ۱۳۹۵/۸/۱۹
پاسخ

سلام به همه مامانای گل، من امروز وارد هفته 18 ام شدم، بارداری اولمه هفته دیگه میرم برای تعیین جنسیت، 13 هفتگی دکتر گفت به احتمال زیاد یه دختر ناز نازی دارم، فعلا حالم خیلی خوبه و حتی گاهی فراموش میکنم که حامله هستم! هنوز هم حرکت خاصی احساس نکردم، میگن تا 20 هفتگی طبیعیه

صبا      ۱۳۹۵/۹/۱۶
پاسخ

سلام من هفته ١٨ هستم درد شكم دارم

باران      ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
پاسخ

سلام منم دو روزه وارد ١٨ هفته شدم شكمم گاهى سفت ميشه و ول ميكنه يه تكوناى ضعيفى داره نى نى... يعنى اون سفت شدن واسه خاطر نى نيه؟! نگرانى نداره ؟

عسلک      ۱۳۹۵/۱۱/۹
پاسخ

سلام من وارد هفته 18 شدم سه قلو باردارم قشنگ تکوناشونو حس میکنم وقتی وارد شش ماه شدم میرم برای تعیین جنسیت@@@

in_love_girl      ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
پاسخ

سلام من تازه وارد 18 شدم ... ویارم هنوز قطع نشده ... بسده ضعیف شدم... هرچی میخورم برمیگرده خیلی نگران دوقلوهامم خیلی ضعیفن... توروخدا برادوقلوهام دعاکنین.


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.