هفته 15 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اكنون طول بدن كودك شما از فرق سر تا پا حدود 10 سانتی متر، و وزن او در حدود 80 گرم است. كودك شما اكنون عملیات دم و بازدم را با مایع آمنیوتیك (به جای هوا) انجام می دهد كه به رشد كیسه های هوا در ریه های او كمك می كند. اكنون اندازه پاهای او بزرگتر از دستهای او شده است، و می تواند همه مفصلها و اعضایش را حركت دهد. این بدان معنی است كه دستهای او بهتر كار می كنند. غده های عرقی به تدریج ظاهر می شوند و با اینكه پلك چشمهای او بسته است، چشمانش می توانند نور را احساس كنند. اگر شما یك نور شدید را به طرف شكم خود بتابانید، احتمالا كودك شما روی خود را از نور برمی گرداند. در اطراف كودك شما چیز زیادی وجود ندارد كه او بتواند مزه آن را امتحان كند، اما اندام چشایی او در حال ظاهر شدن است. اگر در این زمان سونوگرافی انجام دهید شاید و فقط ممكن است از جنیست كودك خود آگاه شوید! با این حال اگر این آزمایش هم نتوانست جنسیت كودك شما را تعیین كند ناراحت نشوید. تعیین جنسیت به عواملی از قبیل میزان شفافیت تصویر و وضعیت كودك در زمان انجام سونوگرافی بستگی دارد. كودك شما ممكن است به حالت حلقه زده قرار گرفته یا چرخیده باشد تا شما را سر كار بگذارد!

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 احتمالا شما تا كنون حدود 2 كیلوگرم یا كمی بیشتر وزن اضافه كرده اید. اگر میزان اضافه وزن شما كمی كمتر یا بیشتر از این مقدار است خیلی نگران نشوید. میزان اضافه وزن در خانمهای حامله با یكدیگر متفاوت است. هرچند شما با نوسانات دوره حاملگی خو گرفته اید اما ممكن است هر از چند گاهی با بروز یك عارضه جدید غافلگیر شوید. اگر دچار گرفتگی بینی شدید می توانید آن را هم از جمله عوارض حاملگی فرض كنید؛ زیرا افزایش هورمون استروژن ممكن است به تورم غشاء مخاطی و در نتیجه تولید مخاط بیشتر منجر شود. حجم خون شما نیز در حال افزایش است كه در نتیجه موجب گشاد شدن رگهای شما (كه شامل رگهای بینی نیز می شوند) می گردد. در نتیجه ممكن است گاهی اوقات خون دماغ شوید. از آنجا كه حاملگی موجب ایجاد تغییراتی در سیستم ایمنی بدن شما می شود و احتمال ابتلای شما به برخی عفونتهای خاص افزایش می یابد ممكن است بیشتر دچار سرماخوردگی یا آلرژی شوید. در هر حال از مواد محرك مانند دود سیگار، گرد و غبار و الكل دوری كنید. برای بهبود وضعیت منافذ بینی شبها از بخارساز یا مرطوب كننده های هوا استفاده كنید و مقادیر زیادی مایعات بنوشید. همچنین می توانید از قطره نمكی بینی یا كلرور سدیم استفاده كنید. در صورتی كه وضعیتتان خیلی بد است از پزشك یا مامای خود در مورد استفاده از داروی ضد احتقان یا دكونژستانت سوال كنید.

اگر خود و همسرتان این روزها كمی استرس دارید نگران نباشید، شما تنها نیستید؛ بسیاری از زوجها نگران سلامتی كودك و خیلی چیزهای دیگر هستند، مثلا اینكه آیا از عهده مسوولیت خود به عنوان والدین بر می آیند یا خیر؟ با این حال اگر مشكلات فیزیكی و بدنی شما كم باشد و كمی هم انرژی به دست آورید این دوره سه ماه می تواند بسیار جالب باشد. پس سعی كنید از آن لذت ببرید.

با كودك خود حرف بزنید. این كار برای ایجاد پیوند بین شما و كودكتان بسیار خوب است. اگر حرف زدن با كودك، به نظر شما كار عجیب و غریبی است می توانید برایش داستان بگویید؛ یك كتاب، مجله یا روزنامه بخوانید؛ یا رازهای خود را به او بگویید! انجام این تمرین پس از تولد كودكتان در برقراری ارتباط بین شما خیلی كمك می كند بعلاوه حرف زدن با كودكان یكی از بهترین راههایی است كه در یادیگری زبان به آنها كمك می كند.

 اگر گوشت نمی خورید یا از فکر همبرگر دچار تهوع می شوید، می توانید با راه های مختلفی پروتئین مورد نیاز بدنتان را بدون خوردن گوشت تامین کنید. برخی از منابع غیرگوشتی حاوی پروتئین شامل : لبنیات (شیر، پنیر، ماست)، تخم مرغ، حبوبات (عدس، لوبیا، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا چیتی، لپه)، مغزها ( بادام زمینی، گردو، بادام هندی)، سویا و غذاهایی مثل یک فنجان عدس، لوبیا، ساندویچ کره بادام زمینی و یا یک ظرف لوبیا می باشد. حتما به میزان چربی و کلسترول غذاهای غیرگوشتی توجه کنید. بهتر است از لبینات کم چرب استفاده کنید و بیش از 4 زرده تخم مرغ در هفته میل نکنید.

وجود ترشحات زیاد و بوی نامطبوع آنها، کاملا طبیعی است. اگر ترشحات سفید رنگ و آبی رنگ و شبیه سفیده تخم مرغ کش دار است و بوی پنیر دارد، اوضاع خوب است. اگر از این وضعیت ناراضی هستید، بدنتان را در دفعات بیشتری بشوئید و شورت های خنک و نخی بپوشید. همیشه شورت اضافی همراه داشته باشید و به هیچ وجه شورت های آستر دار نپوشید زیرا ممکن است باعث کهیر یا تحریک پوستی شود. اما اگر بدنتان بوی گند یا بوی ماهی مانند میدهد و ترشحاتتان زرد، سبز یا همچون پنیر فاسد است به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال عفونت "مخمر" یا عفونت "تریکومونیازیس" یا عفونت "باکتری مهبل" وجود دارد.

  هر روز بعد از نمازها 140 مرتبه صلوات بفرستید. سیب شیرین، عسل و انار میل کنید. از اول ماه چهارم نماز شب بخوانید. بهتر است نماز شب را در صورت امکان در نیمه شب و اگر موفق نشدید، قضای آن را به جا آورید. این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که استغفار و توجه قلبی و دائمی به خداوند متعال، در طهارت قلب و روح فرزندتان بسیار موثر است. ختم قرآن نیز در این دوران بسیار توصیه شده است بخصوص برای سلامتی امام زمان.

 برای سلامت پاها در دوران بارداری هنگامی که استراحت می کنید، پاهای خود را در وضعیتی بالاتر از قلب قرار دهید تا به جای آنکه خون به سمت پاها برود به سمت قلب بازگردد. در هنگام نشستن پاهای خود را به طور ضربدری روی هم نیندازید زیرا این حالت باعث گردش خون می شود. از ایستادن و نشستن طولانی مدت اجتناب کنید. نیم ساعت در روز پیاده روی کنید و یا روی یک صندلی گهواره ای بنشینید و از پاهایتان برای عقب و جلو فرستادن صندلی استفاده کنید. سعی کنید تا جوراب های واریس استفاده کنید و آنها را قبل از بلند شدن از رختخواب بپوشید.

 اگر یک ورزشکار پرکار هستید که نمی توانید هفته ای را بدون ورزش یا پیاده روی سخت تصور کنید، خوب است بدانید که شما می توانید ورزش های سخت پیش از بارداری را به شرط رعایت نکات زیر همچنان ادامه دهید. به یاد داشته باشید که تعادل بدن شما در دوران بارداری تغییر می کند و به همین خاطر در انجام ورزش های تعادلی کاملا مراقب باشید. از انجام ورزش در گرمای شدید اجتناب کنید. همیشه کفش های محافظ بپوشید و برای پیاده روی از کفش های ساق دار استفاده کنید. حتما از کرست ورزشی که سینه ها را می پوشاند استفاده کنید. در حین ورزش به میزان کافی آب بنوشید و میان وعده های سبک با خود داشته باشید و در آخر اینکه بعد از سه ماهه دوم از انجام ورزش هایی که نیازمند دراز کشیدن به پشت هستند، پرهیز کنید.

 


afsoon      ۱۳۹۳/۲/۲۵
پاسخ

سلام من هفته سی و پنج ام بارداریم هستم هفته سی و یکم که پیش دکترم بودم بچه ام 1400گرم وزنش بود خیلی می ترسم که الان وزن نگرفته باشه گوشت قرمز نمی تونم بخورم و بی نهایت معده درد دارم می شه کمک کنید که چی بخورم که جوجه ام لااقل به 3000 گرم برسه؟

مریم      ۱۳۹۳/۹/۲۹
پاسخ

سلام من باید کجا سوال پزشکی ام را بپرسم

زندگی      ۱۳۹۳/۱۱/۱۵
پاسخ

سلام, من در هفته پانزده هستم, چند روزیه سردرد دارم, فشار هم ندارم, دلیلش چی میتونه باشه? میشه کمکم کنین? ممنون

bayan      ۱۳۹۳/۱۱/۲۳
پاسخ

سلام و خسته نباشید.هفته پانزدهم بارداری هستم...مدتی هستش سردرد شدید دارم..آیا این سردرد هم عوارض بارداری هستش؟؟آیا نیاز به مراجعه پزشک دارم؟

Ati      ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
پاسخ

افسون جان تا جایی که من میدونم جنین در ماه اخر روزی 30گرم رشد داره و اگه در ماه اخر غذا زیاد بخوری رشدش بیشتر هم میشه. به نظرم وعده های غذاییت رو زیاد کن که درد معدت کمتر شه و از جایگزینهای پرئینی مثل تخم مرغ و حبوبات استفاده کن. و تا میتونی بخور!

setaresoheil      ۱۳۹۴/۱/۲۷
پاسخ

افسون جون دکتر من بهم گفت تا میتونی میوه بخور و برنج و نون نه که خودت چاق بشی و خدا رو شکر بچه ام تپلی شد.

رها      ۱۳۹۴/۲/۲
پاسخ

باسلام من درهفته 15 حاملگیم هستم وبه طور ناگهانی دیروز سونو دادم ومتوجه مرگ جنینم در رحم شدم و از ناراحتی دارم دق میکنم در حالی که تمام ازمایشات ان تی سلامت جنینم را تایید کرده بود خواهش میکنم اگر دلیل علمی برای این مسئله وجود داره بهم بگید عذاب وجدان شدیدی دارم

مهناز7493      ۱۳۹۴/۲/۵
پاسخ

من تو هفته 15 بارداري هستم. اما به شدت دل درد و يبوست دارم و اكثر مواقع معده م درد ميكنه چكار بايد بكنم؟

مامی دو قلوها      ۱۳۹۴/۲/۲۱
پاسخ

سلام من در روزهای پایانی هفته پانزدهم هستم و هنوز هم حالت تهوع دارم مخصوصن از عصر به طرف شب بیشتر میشه خیلی بی اشتها هستم و با توجه به اینکه دوقلو باردارم نگرانم برای خودم و بچه ها مشکلی پیش بیاد مخصوصن که زود خسته و کم توان میشم. به نظر شما تا کی این حالت ادامه داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مریم      ۱۳۹۴/۲/۲۲
پاسخ

سلام من هفته پانزدهم بارداریمه میخاستم ببینم تو این هفته نباید بچه تکون بخوره اخه بچه من اصلا تحرکی نداره نگرانم تو رو خدا جواب بدین میترسم

مامان اروين      ۱۳۹۴/۵/۲۱
پاسخ

سلام من هفته 14 بارداري هستم . به شدت سردرد و معده درد دارم اين وضعيت تا كي ادامه داره . لطفا جواب بدين

پرستو      ۱۳۹۴/۸/۱۶
پاسخ

سلام من بچه دومم رو باردارم و15 هفته ام ، خوشبختانه اصلا ویار ندارم و تا حالا هم حرکتش رو حس نکردم، تازه سونو دادم کاملا طبیعی و فعال بپد نگران نباشید

Sara      ۱۳۹۴/۸/۲۸
پاسخ

من هفته15 بارداری هستم تا الان تقریبا یه روز درمیون یه تکون کوچیک میخوره. فقط این ویار لعنتی اذیت میکنه.

zari      ۱۳۹۵/۳/۱
پاسخ

سلام. من هفته چهاردهم را تازه تموم كردم و وارد هفته ١٥ شدم. دست و پاهام ورم كردن. انگشترم براي دستم كوچيك شده. آيا اين ورم اينقدر زود تو هفته پانزدهم طبيعيه؟؟؟!!!

نمو      ۱۳۹۵/۵/۱۴
پاسخ

سلام دوستان من هم هفته 15 بارداریم بشدت سرم درد میکنه. فشارمم اکثرا 9روی 4. پیشنهاد ویا دمنوشی برای سردرد سراغ ندارید؟

فاطمه      ۱۳۹۵/۶/۱۶
پاسخ

نمو جان خب فشارت پایینه که سردرد داری برو با دکترت مشورت کن ببین چی بت پیشنهاد میده

betty      ۱۳۹۵/۷/۵
پاسخ

سلام دوستان من تازه عضو سایت شدم میشه کمکم کنید اسم دختر که به بیتا و رضا بخوره میشه پیشنهاد بدین؟؟

" طهورا "      ۱۳۹۵/۷/۱۷
پاسخ

سلام من تازه هفته ۱۴روتموم کردم ووارد هفته۱۵شدم.کسی هست ک توی ۱۵هفته سونو انومالی رفته باشه؟؟؟


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.