هفته 13 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 هر چند كودك شما هنوز خیلی كوچك است، اما احتمالا شكم شما به زودی به قدری بزرگ خواهد شد كه همه خواهند فهمید شما باردار هستید! در واقع اكنون كودك شما از فرق سر تا انتهای بدن، حدود 7.5 سانتی متر یعنی به اندازه یك میگوی بزرگ! طول دارد و حدود 30 گرم است. صرف نظر از اندازه اندامها نسبت به یكدیگر، بدن كودك شما در داخل رحم، كاملا شكل گرفته است. در مقایسه با چند هفته پبش، اندازه اندامهای كودك شما متناسب تر شده و اندازه سر او در حدود یك سوم كل بدن است. انگشتان كوچك او (كه هر كدام یك اثرانگشت منحصر به فرد دارند) در سر جای خودشان هستند. كلیه ها و مجاری ادراری او در حال فعالیت هستند و او ادرار خود را به داخل مایع آمنیوتیك (كه قبلا آن را می بلعید) می ریزد. با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، بخش حساس و بحرانی رشد كودك شما پایان یافته است و احتمال وقوع سقط جنین بسیار كاهش می یابد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 اكنون باید جشن بگیرید؛ این هفته آخرین هفته از سه ماهه اول است! هفته آینده، شما در سه ماهه دوم حاملگی خود قرار دارید. این مسئله به دو دلیل خیلی مهم است: اول اینكه احتمال سقط جنین در شما بسیار كم شده است و دوم اینكه در اكثر خانمهای حامله عوارض اولیه حاملگی (مانند تهوع صبحگاهی) از بین می روند. با این حال در برخی موارد، سوزش معده جای تهوع را می گیرد. هرچند تا تولد نوزاد شما چندین ماه باقی مانده است، اما ممكن است سینه های شما در حال تولید كولوستروم یا آغوز باشند؛ یك ماده بسیار مغذی كه غذای كودك شما را در روزهای اول تولدش تامین می كند، در حالی كه تا جاری شدن شیر از سینه ها زمان زیادی باقی مانده است. همچنین بسیاری از زوجها در سه ماهه دوم شاهد افزایش میل جنسی می باشند، زیرا حالت تهوع كاهش یافته و انرژی بدن افزایش می یابد.

 قندهای غذایی که در انواع مختلفی از مواد غذایی یافت می شوند، شامل لاکتوز شیر، فراکتوز میوه ها و قندهای افزودنی مثل شکر، شیره ذرت و دکستروز می باشد. با برچسب هایی که روی آنها نوشته شده است "بدون قند افزودنی" دچار اشتباه نشوید، حتما آن محصول حاوی مقداری قند طبیعی است. بنابراین این مواد غذایی از آنجا که حاوی مقداری قند طبیعی هستند، فشار خونتان را بالا می برند.

 

 گروه نسبتا زیادی از زنان باردار از خارش پوست بدن در نواحی مختلف شکایت می کنند. خارش، ناحیه پوست شکم و دست و پا را بیشتر از نقاط دیگر فرا می گیرد. علت خارش ممکن است مربوط به حساسیت بدن به حاملگی باشد. جهت تسکین خارش، دوش آب گرم در فصل زمستان مفید است و گاهی نیز پاشیدن پودر بچه در نواحی مبتلا به خارش موثر واقع می گردد.

 

  ماهی که پیش رو دارید ماه رویش مو است. در این ماه جنین کمی از زشتی خود را از دست می دهد، پوستش شفاف و قرمز رنگ است و کرک نازکی سراپای بدن او را پوشانده است. توصیه شده است در این ماه روزهای پنج شنبه و جمعه سوره "انسان" (دهر) را بخوانید. در همه نمازهایتان در یک رکعت سوره "قدر" را تلاوت کنید و هر روز بعد از نماز 140 مرتبه صلوات بفرستید. قاووت بخورید. خوردن قاووت یا سویق موجب قوت در فرزند و نبودن کودنی، سبک مغزی و نادانی در او می شود.

 

 از آنجا که در دوران بارداری بیشتر غذا می خورید و هورمونهای بارداری باعث شده اند که بافت لثه، نرم تر و حساس تر شود، بیشتر احتمال دارد که در معرض تورم و خونریزی لثه که به آن التهاب بارداری می گویند قرار بگیرید. برای جلوگیری از این التهاب دندان هایتان را به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از ایجاد پلاک های دندانی جلوگیری کنید. بهتر است از مسواک نرم استفاده کنید و روزی 2 بار دهان خود را با دهان شویه ضدعفونی کنید. علاوه بر این در برنامه غذایی خود موادی را بگنجانید که حاوی کلسیم و ویتامین C باشند.

 برخی غذاها به تعداد زیادی از باکتری و انواع میکروبها آلوده هستند و می توانند باعث بیماری مادر و در مواردی نیز حتی دلیل سقط شدن و یا ایجاد نقایص مادرزادی در جنین می باشند که لازم است از مصرف آنها خودداری کنید. باکتری لیستریا، باکتری نادری است که ممکن است در این مواد وجود داشته باشد : پنیر نرم، شیرغیرپاستوریزه، غذاهای قرمه شده پخته که به صورت سرد مصرف می شوند، کلوچه های گوشتی که در آنها گوشت استفاده می شود، گوشت های پخته آماده و غذاهای گوشتی فلفلی نیم پز. این باکتری به صورت طبیعی تحت دمای پاستوریزاسیون از بین می رود، اما اگر غذای آلوده در بخچال نگهداری شود، باکتری همچنان به رشد و تکثیر خود ادامه می دهد.

 

 

 


aram      ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
پاسخ

باتشکراز راهنماییهای شما دوستان عزیزامیدوارم موفق باشید

محدثه      ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
پاسخ

اینکه در قسمت رژیم غذایی نوشتید قند...، یعنی بخوریم یا نه؟! ویتامین c در چه موادغذایی هست؟!

مامی دو قلوها      ۱۳۹۴/۲/۵
پاسخ

در هفته سیزدهم سفر رفتن مشکلی ندارد؟ از هفته چندم مسافرت بی خطر است؟

فرخنده      ۱۳۹۴/۴/۱۶
پاسخ

واقعا ممنونم.من چند هفته است دارم می خونم و جواب خیلی از سوالامو گرفتم. تو این هفته خارش شدید بدن و سوزش شدید معده داشتم که الان فهمیدم طبیعیه.ممنونم یک دنیا

مریم      ۱۳۹۴/۵/۲۸
پاسخ

من در آغاز هفته سیزدهم بارداری هستم رفلاکس و سوزش معده به شدت باعث آزار و ناراحتی من شده تمام طول روز و بخصوص شبها به شدت درد دارم. برای کاهش اسید معده و احساس سوزش آزار دهنده چکار باید کرد. ممنونم

روژان      ۱۳۹۴/۸/۲۱
پاسخ

سلام دوستان من 6شهریورآخرین پریودم بود الان هفته ی چندمم؟؟

arghavan      ۱۳۹۴/۱۰/۲
پاسخ

با سلام ببخشید من 2 مهر آخرین پریودم بوده ... الان تو هفته چندم ؟

Fatemeh      ۱۳۹۵/۲/۵
پاسخ

سلام لطفا يكي منو راهنمايي كنه ميخوام وارد يكي از اين گروه هاي بارداري تلگرلم بشم و با دوستاني كه مثل خودم هستند راحت چت كنم

فهیمه      ۱۳۹۵/۲/۲۸
پاسخ

لطفا بگید کندر رو در چه ماهی باید مصرف کرد؟

zohreh      ۱۳۹۵/۳/۱۶
پاسخ

من آخرنفهمیدم دوازده هفته سه ماه تموم میشه یا سیزده هفته هرکسی یه چیزی میگه

الاهین      ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
پاسخ

سلام یه هفته پیش رفتم سونوntبچه م سالمه وحنسیت تشخیص نداد سمت چپ شکمم جفت نافم وقتی میشینم یه توپ کوچلو احساس میکنم به نظرتون بچه م دختره یا پسر

رویا      ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
پاسخ

سلام


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.