هفته 12 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اندازه كودك شما به حدود 5 سانتی متر یعنی تقریبا اندازه یك لیموترش رسیده است و حدود 15 گرم وزن دارد. صورت او به صورت یك انسان كامل شباهت بیشتری دارد. چشمهایش كه در ابتدا در دو طرف صورت او شكل گرفته بودند، به یكدیگر نزدیكتر شده اند و گوشهای او در نزدیكی مكان نهایی خود در دو طرف سر او قرار دارند. روده های كودك شما، كه آنقدر سریع رشد كرده اند كه تا حدی وارد بند ناف او هم شده بود، حركت بازگشتی خود را به سمت حفره شكمی آغاز می كند. كلیه های او، ادرار را در مثانه جمع آوری می كنند. سلولهای عصبی او به سرعت زیاد شده اند و ارتباطات عصبی مغز در حال شكل گیری هستند. اكنون ممكن است كودك شما واكنشهای بیشتری مثل مكیدن نشان بدهد؛ اگر شما به شكم خود فشار وارد كنید، او حتی ممكن است در داخل رحم شما پیچ و تاب هم بخورد؛ با این حال برای چند هفته دیگر هم شما قادر به احساس كردن حركات او نخواهید بود.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

رحم شما بر روی استخوانهای لگنی در حال بزرگ شدن است و پزشك شما می تواند بخش بالایی رحم را در قسمت پایین شكم شما احساس كند. هرچند تا چند هفته دیگر هم شما به لباس حاملگی احتیاج نخواهید داشت، اما مطمئنا احساس كرده اید كه اندازه دور كمر شما در حال بزرگ شدن است و در لباسهای گشادتر احساس راحتی بیشتری می كنید.

همچنین ممكن است شما سوزش معده را تجربه كرده باشید؛ در این حالت شما سوزشی را كه معمولا از پایین جناق سینه شروع شده و تا حلق ادامه پیدا می كند، احساس می كنید. این حالت به خاطر تغییرات هورمونی و همچنین تغییرات اندام شما رخ می دهد و ممكن است موجب شود كه از غذا یا خواب خود لذت كافی نبرید. در این حالت، خوردن مقادیر كم غذا و پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده، چرب، تند و ادویه دار كه مشكل را شدیدتر می كنند، می تواند كمك كننده باشد.

 بسیاری از خانم های فکر می کنند که اصلا نباید از میان وعده ها استفاده کنند، اما متخصصین رژیم غذایی به خانم های باردار، مصرف میان وعده ها را توصیه می کنند. صرف 6 وعده غذایی به جای 3 وعده در روز می تواند مانع ترشی معده شود و سطح قند خون را متعادل نگه دارد. خوردن میان وعده ها در روز به معنای این نیست که مدام به سراغ شکلات و آبنبات بروید! میان وعده های غذایی باید بین صبحانه، نهار، نهار و شام و قبل از خواب باشد که فرصت بهتری برای دریافت ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین، فیبر و دیگر مواد مغذی است.

·         ماست، سبزیجات و میوه تازه بخورید.

·         آب میوه کاملا طبیعی و خنک بنوشید.

·         پنیر کم چرب و بیسکویت های سبوس دار بخورید.

·         فلفل های قرمز یا سبز بخورید.

·         نان های حلقه ای با میوه های طبیعی را فراموش نکنید.

·         تکه های میوه با کره بادام زمینی بخورید.

 بارداری در تمام قسمت های بدن شما حتی روی بینی تان تاثیر می گذارد. هورمون های بارداری می تواند باعث گرفتگی بینی شود. اگر دچار گرفتگی شدید بینی در هنگام خواب می شوید، یک بخور روشن کنید. اسپری های نمکی هم در این شرایط می توانند مفید باشند ولی از داروهای آبریزش بینی یا سایر داروها استفاده نکنید و اگر در بینی خود احساس خشکی می کنید، آن را با مالیدن وازلین نرم نمایید.

 مادر در دوران بارداری دچار نوسانات روحی و خلقی می شود. به طوری که حساس و تحریک پذیر شده و دچار خلق و خوی دوگانه ای می شود که حتی همسرش را نیز متعجب خواهد کرد. بی شک آرامش روحی و معنوی شما در طی دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا جنین تحت تاثیر محیط اطرافش می باشد و بی شک، مادر نزدیکترین محیط به اوست. برای کسب آرامش دعای توسل را 40 بار بخوانید.

 

 اگر استرس و فشار باعث می شود که خوابتان نبرد، قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید، ورزش های تنفسی و هوازی را انجام دهید یا از همسرتان بخواهید به آرامی ماساژتان دهد. سعی کنید به تدریج روی پهلو خوابیدن را تمرین کنید. هر چه از بارداریتان می گذرد، افزایش وزن جنین می تواند به قسمت های انتهایی بدن شما فشار وارد کند. برای مرقبت از شکمتان در زمان خواب می توانید از بالش های بزرگ بارداری استفاده کنید و با قرار دادن یک بالش اضافه زیر سر، آن را بالا نگه دارید.

 شب ها مایعات کمتری بنوشید، یکی از عوامل به هم ریختن خواب، تکرر ادرار است. شما می توانید با مصرف مایعات در طول روز و محدود کردن آن به بعد از صرف شام، میزان رفتن به دستشویی را کاهش دهید. همچنین با اجتناب از مصرف غذاهای چرب و ادویه دا در آخر روز و صرف شام سبک از سوزش قلب پیشگیری کنید. برای بهتر خوابیدن توصیه می شود که کارهای روزانه خود را به زمان پیش از خواب موکول نکنید.

 

 


نیایش      ۱۳۹۴/۲/۲۲
پاسخ

آیا حس کردن حرکاتی مثل ضربان در زیر شکم در هفته دوازدهم بارداری مربوط به جنین است؟

fafar119      ۱۳۹۴/۳/۲۹
پاسخ

ممنون از مطالب مفیدتون

sahar      ۱۳۹۴/۴/۵
پاسخ

سلام مرسی از مطالب مفیدتون.خیلی خوشحال میشم این مطالب جالب رو از جنین خودمم میخونم

سامیا      ۱۳۹۴/۴/۱۳
پاسخ

سلام من تو هفته دوازدهم هستم از سوزش شدید معده اذیت میشم حتی شبام نمیتونم بخوابم میشه بگید چیکار کنم

نيلوفر      ۱۳۹۴/۴/۳۰
پاسخ

ساميا جان سلام منم سوزش معده داشتم و هم ترشح اسيد معدم خيلي زياد بود بيسكوييت ترد نمكي و ديجستيو سبوس دار بخور ناشتا خيلي كمك مي كنه آب سرد هم همينطور

مریم      ۱۳۹۴/۵/۱۷
پاسخ

سلام دوستای خوبم ممنون از مطالب فوق العاده خوبتون.من قسمت یوگای بارداری رو نمی تونم ببینم میشه منو راهنمایی کنید. با تشکر

مريم      ۱۳۹۴/۵/۱۸
پاسخ

بچه ها کاشکي يه نفر بود جواب ميداد به سوالامون

فرزانه      ۱۳۹۴/۶/۳۱
پاسخ

سلام منم هفته دوازدهمم یوگای بارداری رو کجا میتونم ببینم؟

SaRa      ۱۳۹۴/۷/۲۶
پاسخ

بالش بارداری

عاطی جون      ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
پاسخ

چرا اندازه ی بچه رو توهرسایتی ی چیز نوشته.منکه گیج شدم

نارگیس      ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
پاسخ

من همیشه تو دهنم تلخه ..... چیکار کنم خوب بشم؟

باران من      ۱۳۹۵/۴/۱۳
پاسخ

سلام خانماا من تازه وارد شدم بارداری دوم هستم

Meli      ۱۳۹۵/۶/۳
پاسخ

سلام منم تازه وارد هفته 12 میشم و باید یونو غربالگری بدم میشه یکی راهنماییم کنه کجا خوبه که برم

صحرا      ۱۳۹۵/۶/۸
پاسخ

شما مال کدوم شهری اگه از مشهدی برو خیابان پرستار 3ساختمان البرز واسه سونو واسه ازمایش هم خیبان گلستان ازمایشگاه دکتر منصف

فهیمه      ۱۳۹۵/۶/۱۱
پاسخ

سلام خانما . برای غربالگری ۱۲ هفته باید کامل بشه بعد بریم درسته؟

یلدا      ۱۳۹۵/۶/۱۳
پاسخ

سلام فهیمه جان.بله فقط یه زمان خاصی برای آزمایش غربالگری هست .از موعدش بگذره دیگه آزمیشگاه قبول نمیکن.حتما از دکترت روز دقیقشو بپرس.

یلدا      ۱۳۹۵/۶/۱۳
پاسخ

سلام من وارد هفته دوازدم شدم. از دیروز بینهایت درد شدیدی قسمت چپ شکمم روی کشاله ام داشتم. هر دو دقیقه تیر میکشید و ول میکرد.به نظرتون طبیعیه؟ کسی این درد رو تجربه کرد؟

fatima      ۱۳۹۵/۶/۲۸
پاسخ

سلام دوستان گلم من امروز نوبت سونو ان تی دارم توروخدا برام دعا کنید .....به نظرتون جنسیتش مشخص میشه ؟؟؟

سلنا      ۱۳۹۵/۷/۴
پاسخ

منم امروز وارد دوازده هفته شدم کسی هست اب دهنش زیاد بشه ؟

fatima      ۱۳۹۵/۷/۴
پاسخ

سلام بچه ها من رفتم سونو دکتر گفت مشکوک به پسره اما بازم دقیق مشخص نیست

نرگسی      ۱۳۹۵/۷/۱۷
پاسخ

سلام...وای چقد ذوق نینی رو میکنم.ای خدا مس کی میاد من ببینمش

farzane_5      ۱۳۹۵/۷/۲۹
پاسخ

سلام من مدام دل درد دارم مخصوصا وقتي دير به دير غذا ميخورم به محضي که دلم درد ميگيره بايد يه غذايي بخورم که بهتر شم گاهي 5 6 وعده غذا ميخورم. راستي توي غربالگري جنسيت تقريبا معلوم ميشه?

Faeze69      ۱۳۹۵/۸/۱۱
پاسخ

دوستان توی این 12 هفته چند کیلو اضافه وزن طبیعی هستش؟

فاطمه افشار      ۱۳۹۵/۹/۱۴
پاسخ

سلام من اضافه وزن كه نداشتم فكر كنم كم هم كردم، چرا تو ايران همه درگير غربالگري هستن بخدا زير ٣٨ سال سن اصلا نيازي به اين ازمايش نيست، اين همه هم سونو براي چي واقعا؟ اميدوارم همه تندرست باشن و بچه هاي سالم و صالح بدنيا بيارن براي منم دعا كنيد سرما خوردم سرم داره ميتركه زودتر خوب بشم نگران ني ني شدم 😭

hosnieh      ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
پاسخ

من گذاشتم هفته سيزده برم غربالگري كه جنسيت رو با قطعيت بيشتري خ دكتر قرباني بهم بگه

مامان سيد علي      ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
پاسخ

سلام درد تخمدان براي چيه كسي ميدونه امروز تخمدونم تير ميكشه ول ميكنه


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.