هفته 8 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 اكنون اندازه كودك شما حدود 1.6 سانتی متر (در حدود اندازه یك لوبیا قرمز) است. او مرتبا حركت می كند و تغییر مكان می دهد، هر چند شما تا چند هفته دیگر هم نمی توانید حركتهای او را در داخل رحم خود حس كنید. دنبالچه جنینی او در حال ناپدید شدن است و پلكهای او تقریبا به طور كامل چشمهایش را می پوشانند. هرچند هنوز هم پرده نازكی بین انگشتهای پا و دست او وجود دارد، اما این انگشتها در حال بزرگ شدن هستند. بازوهای او بزرگتر شده اند و دستهای او از مچ خم شده و به طرف قلبش قرار گرفته اند. مفصل زانوهای او شكل گرفته اند و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند كه بتوانند در جلوی بدن او به یكدیگر برخورد كنند. با صاف شدن بدن، سر او صافتر و عمودی تر می ایستد. مجاری تنفسی از حلق تا بخشهای ریه در حال رشد او كشیده شده اند. هر كدام از سلولهای عصبی مغز او هم شاخه هایی ایجاد می كنند تا با یكدیگر ارتباط برقرار كرده و اعصاب ابتدایی را ایجاد كنند. هرچند ممكن است شما دائما درباره جنسیت كودك خود فكر كنید، اما اندامهای تناسلی او آنقدر رشد نكرده اند كه جنسیت او را نشان دهند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 وزن شما چندان افزایش پیدا نكرده است، اما مسلما برخی اندامهای شما (مثل سینه ها) در حال رشد هستند. شما به زودی به سوتین های بزرگتری نیاز خواهید داشت. همچنین ممكن است اندازه دور كمر شما نیز افزایش یابد، كه در این صورت مجبور خواهید شد شلوار جین دوست داشتنی خود را كنار بگذارید. تغییر دیگری كه چندان واضح نیست، افزایش حجم خون شماست؛ در اواخر دوران حاملگی، حجم خون شما 40 تا 50 درصد بیشتر از حالت عادی خواهد بود تا نیازهای كودكتان را برآورده كند. با افزایش حجم خون، نیاز بدن شما به آهن نیز افزایش پیدا می كند. ویتامینهای روزانه را به طور مرتب مصرف كنید تا مطمئن شوید كه آهن اضافی مورد نیاز را مصرف كرده و دچار كم خونی نخواهید شد.

تغییرات هورمونی ممكن است موجب شوند كه شما احساس خستگی یا تنبلی كنید. همچنین، نداشتن خواب خوب در شب هم یك مشكل معمول در این مرحله می باشد، مخصوصا اگر در شب احساس ناراحتی كنید یا مجبور باشید مرتبا به توالت بروید. تهوع و استفراغ متناوب نیز انرژی شما را كاهش می دهد. سعی كنید بین 9 تا 10 ساعت در شب بخوابید یا اینكه در طول روز كمی استراحت كنید.

حاملگی موجب می شود اندام شما به سرعت تغییر كند، و در طی هفته های آتی، سینه و شكم شما بزرگتر خواهند شد. در گذشته، هنگام غذا خوردن، خرده های غذا روی دستمال غذا روی دامن شما می ریخت، اما از این به بعد، خرده های غذا از سینه شما پایین تر نخواهند رفت! همچنین با بزرگتر شدن كودك، خم شدن روی بشقاب برای شما سخت تر خواهد شد. پس مایع لكه بر بخرید تا برای اتفاقات آتی آماده باشید!

 آهن یکی از مواد معدنی است که برای ساخت گلبول های قرمز خون ضروری است و وقتی باردار می شوید بدنتان به آهن دو برابری نیاز دارد. بدون آهن کافی شما دچار کم خونی و فقر آهن می شوید. نوزادانی که از مادرانی با کم خونی بسیار شدید متولد می شوند، بیشتر در معرض خطر وزن کم و تولد زودرس قرار دارند.

برای جذب و دریافت آهن در وعده های غذایی خود، غذاهای حاوی آهن مانند : گوشت قرمز لخم، ماهی، مرغ، خشکبار، اسفناج، لوبیا و غلات غنی شده با آهن بخورید. از آنجا که ویتامین ها جذب آهن را بیشتر می کنند، غذاهای حاوی ویتامین C  مثل آب پرتقال یا توت فرنگی در کنار غذاهای غیر آهن مصرف کنید.

 رویاها و خواب های دوران بارداری غالبا شبیه فیلم های ترسناک هستند. تصاویر عجیب مثل صحبت کردن با حیوانات یا تصادف ماشین کاملا در این دوران عادی هستند. ترکیب هورمون ها و اختلالات خواب در دوران بارداری باعث می شوند که خواب های طولانی و سبک تری نسبت به قبل داشته باشید. حتی ممکن است در مورد تولد یک نوزاد معلول یا بدون دست و پا خواب ببینید. این خواب ها از احساسات و افکار شما در طی بارداری نشات می گیرد و اینکه باید به زودی مراقب یک مخلوق کوچک و شکننده باشید.

 مراقبت مادر در این دوران بسیار ضروری است. اگر دچار ضربه شوید و یا از داروهای شیمیایی زیادی استفاده کنید، احتمال آسیب دیدگی در دستگاه عصبی جنین بسیار بالا خواهد بود. هم چنین در صورت ابتلا به سرخجه ممکن است جنین عقب ماندگی ذهنی پیدا کنید. توصیه می شود زیارت عاشورا را با صد لعن و صد سلام و دعای علقمه به مدت 40 روز بخوانید.

 اگر همواره بیرون از خانه کار می کنید، از همان ابتدای بارداری در مورد شرایط بهداشتی یا هرگونه عوامل مربوط به کار که بر روی شما تاثیر دارد و ادامه ی کارتان با پزشکتان مشورت کنید. ادامه ی کار شما به عواملی مثل سلامت خودتان و جنین، سن بارداریتان، تعداد بارداری های پیش از این و هرگونه مشکلی که قبلا در دوران بارداری داشته اید، دارد. از کار بیش از 8 ساعت در روز و 5 روز در هفته اجتناب کنید و از تمامی ساعت استراحت و نهار استفاده نمایید.

 مادرانی که قبلا سابقه سقط جنین داشته اند و یا در دوران بارداری مبتلا به لک بینی و خونریزی مختصر هستند از نظر احتیاط لازم است که از مقاربت جنسی تا مدت چندین ماه صرفنظر کنند تا خطری متوجه جنین آن ها نشود. در غیر از این موارد روابط زناشویی تا قبل از 7 ماهگی مانعی ندارد ولی بهتر است که عمل مقاربت با ملایمت و در نهایت اعتدال صورت گیرد.

 
 فاطمه      ۱۳۹۴/۱/۲۰
پاسخ

بسیار سپاسگزارم

مرضیه      ۱۳۹۴/۲/۱
پاسخ

سلام.من هفت هفته و سه روزمه.پسته و خرما زیاد میخورم.به نظرتون مشکلی برای بچه ام پیش میاد؟

هاجر      ۱۳۹۴/۲/۱۹
پاسخ

سلام.من امروز وارد هفته 8ام شده ام تنها مشکلم سوزش ادرار که وقتی اب کم مصرف کنم بیشتر میشه ایا این مشکل را باید جدی بگیرم؟یا می توانم تا 5شنبه که وقت دکتر دارم صبر کنم؟با تشکر

Prancess      ۱۳۹۴/۲/۳۱
پاسخ

من تازه وارد هفته هشت شدم دکترم فقط فولیک اسید برام تجویز کرده و اصلا آزمایشی ندادم آیا این طبیعیه؟؟

زهرا      ۱۳۹۴/۳/۱۱
پاسخ

سلام من هفته ۸ بارداری هستم و رحمم دو شاخه ایا کسی اینجا رحمش دو شاخ بوده که بچش سالم به دنیا بیاد ایا لگدای بچه رو متوجه میشده یا نه رحمشو دوختن درد نداره؟

انا      ۱۳۹۴/۳/۱۸
پاسخ

سلام ضربان قلب نی نی من تو سونو 8 هفته 180 بود طبیعی؟

پروین      ۱۳۹۴/۳/۱۹
پاسخ

بله گلم

Nas      ۱۳۹۴/۳/۳۰
پاسخ

سلام من هفت هفته و سه روزه كه باردارم زيردلم خيلي امروز درد ميكنه طبيعيه؟

حدیث      ۱۳۹۴/۴/۵
پاسخ

سلام من هشت هفتمه اما هیچ حسی ندارم.گاهی باورم نمیشه حامله ام.

یاسمین      ۱۳۹۴/۴/۷
پاسخ

سلام من هفته 7و3روزمه امروز امروز بینی مختصری داشتم شیاف استفاده می کنم قبلا دو تا سقط داشتم لطفا راهنماییم کنید

یاسمین      ۱۳۹۴/۴/۷
پاسخ

سلام من هفته 7و3روزمه امروز امروز بینی مختصری داشتم شیاف استفاده می کنم قبلا دو تا سقط داشتم لطفا راهنماییم کنید

منم هشت هفته ام اصلا نمیدونم چی باید بخورم ولی انقدر شکمم بزرگ شده متعجبم

نی نی من      ۱۳۹۴/۴/۱۵
پاسخ

سلام حدیث جان منم دقیقا شرایط تو رو دارم با این تفاوت که فقط میخوابم

barooon      ۱۳۹۴/۵/۸
پاسخ

سلام منم امروز هشت هفته و 3 روزه که باردارم و اصلا هیچ علائم خاصی ندارم و انگار که هیچ اتفاقی نیافتاده! فقط هر وقت که ناراحت و عصبی میشم زیر دلم درد میگیره و معده ام هم درد می گیره...

مامان پریا      ۱۳۹۴/۵/۹
پاسخ

سلام

یانا      ۱۳۹۴/۵/۱۵
پاسخ

سلام منم امروزهشت هفته ویک روزمه سوزش وخارش دارم دکترم بهم کولیتریمازول ووقرص سفیکسیم دادکه امروزترشحم زردمایل به نارنجی شد خیلی ترسیدم!!!!!

Adi      ۱۳۹۴/۶/۹
پاسخ

من امروز وارد 8 هفته شدم .سه روز پیش رفتم سونوگرافی شکمی ولی قلب تشکیل نشده و 10 روز دیگه بلید سونو واژینال انجام بدم. نگرانم حاملگی پوچ باشه

ziiiziii      ۱۳۹۴/۷/۴
پاسخ

سلام. من امروز وارد هشت هفته شدم. منم هیچ حسی نسبت به بارداریم ندارم چون هیچ علائمی ندارم این باعث شده شوهرمم بارداریمو نادیده بگیره و اصلا مراعات استرسهای منو نمیکنه. خیلی عصبی ام و استرس دارم نگرانم که واسه جنین مشکلی پیش بیاد...

سامانتا      ۱۳۹۴/۷/۲۵
پاسخ

سلام. من هفت هفته و دو روزمه. معده درد شدید دارم و حالت تهوع

nani      ۱۳۹۴/۷/۲۸
پاسخ

سلام .دوستان .منم 7 فت هفتم داره تمام ميشه .فردا يراي سونو وقت دارم

Elahe mami      ۱۳۹۴/۷/۲۸
پاسخ

سلام دوستان من تو هفته هشتم دل درد دارم گاهی خیلی شدیده و خوابم به شدت سبک شده و همش خوابای عجق وجق میبینم.خیلی زود خسته میشم و خیلی دوس دارم بخوابم. تمام علائمو دارم.

Elahe mami      ۱۳۹۴/۷/۲۸
پاسخ

زی زی چون خودت حس داشته باش تا شوهرتم همراهیت کنه.جزو خوش شانسا هستی که درد نداری اما خب شاید گاهی ناز کردن نیاز باشه البته برای شوهرت.

mamaniii      ۱۳۹۴/۸/۵
پاسخ

من معده سنگینی دارم همراه حالت تهوع.اگر عق بزنم بالا میارم

دلوین      ۱۳۹۴/۸/۱۲
پاسخ

سلام دوستان.من امروز هفت هفته و 5 روزمه.هیچ علایمی ندارم.فقط صداهای مختلف اذیتم میکنه.دل دردی که تو هفته های قبل داشتم بر طرف شده.اما به شدت خوابم زیاد شده که گاهی اصلا به کارای خونه نمیرسم.هفته پیش رفتم سونو گفت قلبو دیده و ضربانش 122 هستش اما چون صداش خیلی ضعیفه شنیده نشد.شکم و سینه هام هم بزرگ شدن.اما نه تهوع دارم نه هوس های جور واجور

arghavan      ۱۳۹۴/۸/۲۷
پاسخ

سلام منم 7 هفته و 6 روزمه... دو روز پیش رفتم صدای قلب نی نی رو شنیدم که خیلی واضح وتند تند بود ...خداروشکر حالت تهوع ندارم فقط خیلی پرخوری می کنم...

سانیا      ۱۳۹۴/۸/۲۸
پاسخ

سلام من هفته هشتم هستم اما وقای رفتم سونو گفتن که خوب رشد نکرده و شش هفته نشان میدهد در ضمن لک بینی قهوه ای هم دارم دکترم برا به هفته بعد سونو نوشته تا ببینه بچه مرده یا نه چیکار کنم شلو روزم با گریه میگذره از همه دنیا بریدم نه ماه پیشم یه سقط تو چهار هفتگی داشتم با شوهرم پسردایی دختر عمه هم هستیم توروخدا کمک کنید دارم میمیرم از استرس

shiva      ۱۳۹۴/۸/۲۹
پاسخ

سلام.من 7هفته و سه روزمه.ولی هنوز قلب بچه نشنیدم.خیلی نگرانم.

يدونه      ۱۳۹۴/۱۱/۲۲
پاسخ

سلام من الان هشت هفته هستم متاسفانه یه بار کدیین خوردم و یه بار هم اسپری اسم استفاده کردم خیلی نگرانم ضرر داره ؟

سارا      ۱۳۹۴/۱۲/۹
پاسخ

منم 7 هفته و دو روزمه.دیروز رفتم سونو .صدای قلبشو شنیدم. گاهی تهوع دارم اما شدید نیست.ولی میلم ب غذا خیلی کم شده. بزور میخورم.شکمم بزرگ شده.سینه هامم بزرگ شدن .ولی مورمور شدنشون برام قابل تحمل شده.هفته های قبل وحشتناک بود.

شریناز      ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
پاسخ

من الان هشت هفته ام، کمی تهوع دارم و معده‌ام سنگینه تا حالا چندروزم شدید بوده و استفراغ کردم. ولی اشتهام شدیدا کم شده و به زور غذا می‌خورم ۴ کیلو نسبت به قبل از بارداری کم کردم. سعی می‌کنم غذای مقوی به زور بخورم که طوریم نشه. (مثل چهارمغز و عسل و این چیزا) خیلی هم خوابم میاد و بی حوصلم. البته خواب شبم سبک شده و کابوس زیاد می بینم

شلررر      ۱۳۹۵/۱/۲۸
پاسخ

سلام من تو هفته هشتم ولی جز تهوع و سنگینی معده حس دیگه ای ندارم .چرا؟

zohreh      ۱۳۹۵/۲/۱۰
پاسخ

من توهفته هشت هستم فقط کمردرد و‌خستگی دارم

فاطيما      ۱۳۹۵/۲/۲۷
پاسخ

سلام منم داخل هفته ي هشتم شدم ،همش حالت ضعف وبي حالي ودردايي شبيه درداي پريودي دارم.

Mehrimah      ۱۳۹۵/۲/۳۱
پاسخ

سپاسگذارم بابت متن دلگرم کننده تون. دو شبه که خوابای ترسناک و عجیب می بینم. اینجا خوندم طبیعیه دلم آروم شد. ممنونم از لطفتون.

Mehrimah      ۱۳۹۵/۲/۳۱
پاسخ

واقعا سپاسگذارم از زحماتتون. دو شبه که خوابای ترسناک و عجیب می دیدم. الان اینجا دیدم طبیعیه. داشتم نگران میشدم. ممنون خدا خیرتون بده.

arezoo6965      ۱۳۹۵/۳/۴
پاسخ

من هفته 8 هستم گاهی دل درد ارم ایا این عادیه

Roghayyh      ۱۳۹۵/۳/۶
پاسخ

اره دردت بخاطر بزرگ شدن رحمته

نازگلم      ۱۳۹۵/۳/۸
پاسخ

سلام عزیزان من تازه یک روزه وارد هفته 8 شدم ضربان قلب نی نی من 142 تا بود به نظرتون طبیعیه؟؟؟؟؟؟؟؟

eli      ۱۳۹۵/۴/۱
پاسخ

من وارد هفته هشتم شدم این چندوقت همش بهم استرس وارد شده نگرانم رو نینیم تاثیر بزاره. ولی از امروز می خوام همش شاد باشم. قبلا خیلی زیر دلم درد میگرفت ولی متوجه شدم به خاطر زیاد غذا خوردن و نفخ که الان که رعایت میکنم خیلی بهتر شدم

مامان آوا      ۱۳۹۵/۵/۹
پاسخ

سلام هشت هفتمه. هیچ نشونه ای از بارداری ندارم

Sani      ۱۳۹۵/۵/۱۹
پاسخ

كسي هست كه دچار گرفتگي گرانقدر و سر شده باشه؟و اگه كسي كرم خوبي واسه جلوگيري از ترك شكم ميشناسه لطفا بگه.مرسي

Sani      ۱۳۹۵/۵/۱۹
پاسخ

گردن و سر

مامان کوچولو      ۱۳۹۵/۵/۲۰
پاسخ

سلام خانوما..منم هفته ی هشت هستم خیلی رو به شب معده درد میگیرم هیچی نمیتونم بخورم چی بخورم خوب شم؟کسی تجربه داره

سالی      ۱۳۹۵/۶/۹
پاسخ

سلام به همگی. منم هفت هفته و چهار روزمه. دیروز رفتم سونوگرافی و خداروشکر همه چی خووب بود و صدای ضربان قلب نی نی رو شنیدم. منم همش دردهای پریودی دارم و بعضی اوقات تهوع دارم و همش کسل و بی حالم و نگرانم که این بیحالی و کسلی رو نی نی تاثیر بذاره. نمیدونم چیکار کنم که شاد بشوم تا نی نی شاد و سرحالی به دنیا بیارم؟؟؟

مرصادوحلما      ۱۳۹۵/۶/۱۷
پاسخ

سلام وعرض ادب تصویر ساک حاملگی با دسیدواطبیعی درفوندوس رحم مشاهده شدحدود ساک نامنظم است امبریو واحد دارای ضربان قلب و yolk sac با نمای طبیعی رویت شد سن حاملگی براساس معادل 6 هفته و 6 روز می باشد اندازه 8.38 crl حدود ساک نامنظم است خیلی نگرانم کرده توضیح بدهید ممنونم

بهار      ۱۳۹۵/۶/۲۹
پاسخ

سلام دوستان کسی تو این هفته بوده که ساک بارداریش دیده نشده؟ من همه چیزم طبیعیه، تیترم هم 20000 شده، ولی دیروز تو سونو هیچ چی دیده نشده، خواهشا کمک کنید

Aki      ۱۳۹۵/۷/۲۵
پاسخ

سلام منم امروز بودم سونو 8 هفته و 4 روزه . صدای قلب نی نی رو شنیدم . ضربانش 180 بود اندازش 2 سانت .دکتر گفت خیلی خوبه .

nahids      ۱۳۹۵/۸/۶
پاسخ

سلام دوستای خوبم منم هفته ی 8بارداری هستم هیچ حالتی ندارم و این بیشتر نگرانم کرده که ایا طبیعی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سحر      ۱۳۹۵/۸/۱۰
پاسخ

منم 7 هفته و 4 روزه باردارم... معده سنگین و حالت تهوع خفیف دارم.... احساس ضعف میکنم با اینکه خوب میخورم... همش حالت ماشین گرفتگی دارم... این حالت ها تقریبا 1 هفته اس که دارم. قبلا زیر دلم درد میکرد و نفخ شدید داشتم که الان ندارم خداروشکر. فردا برای سونو نوبت گرفتم... دعا کنین که همه چی خوب باشه... انشالله همگی به سلامتی نی نی های خوشگل و سالم به دنیا بیاریم...:-*

مامان کوروش      ۱۳۹۵/۸/۲۲
پاسخ

منم ۸ هفته هستم و ضربان قلب ۱۶۰ بود و دکتر گفت همه چیش نرمال و خوبه.امیدوارم سالم به دنیا بیاد

زندگی سلام      ۱۳۹۵/۹/۱۳
پاسخ

منم هشت هفتهمه سینه هام بزرگ شدن و گاهی هم خیلی کم تهوع دارم.از مرغم بدم میاد

سونیا      ۱۳۹۵/۹/۱۴
پاسخ

سلام ب همگی منم اخرای هفته هشتم هستم، سونو نرفتم.. ب شدت سرما خوردم. دعا کنید برا نی نی ام مشکلی پیش نياد چون خیلی سرفه میکنم

سنبل      ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
پاسخ

سلام, من 7هفته و شش روزه که باردارم, درد زیر دلم خوب شده اما حالت تهوع و سردرد از شب تا صبح و از صبح تا شب امانمو بریده حتی خواب راحت ندارم

سانی      ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
پاسخ

من هفته ۸ بارداری هستم مامانا اگه کسی تو تلگرام گروه داره واسه تبادل نظر و اشتراک حال و احوالمون لینکشو بذاره لطفا کانال نمیخوام فقط گروه🙏

sahar      ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
پاسخ

سلام من طبق آخرین پریودم فردا8 هفته م تموم میشه . امروز بعدظهر میرم برای سونو. دعا میکنم قلب نینی هاتون بوم بوم خوشگل بزنه.شما هم برا من دعا کنید چون این بارداری سوم منه ولی دوبار قبل جنین هام بخاطر نداشتن ضربان سقط شدن.اینبار زندگیم به زدن قلب این رویان بستگی داره. اگه نزنه من از افسردگی میمیرم بمعنای کلمه.

رقیه      ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
پاسخ

سلام خوبین ...من امروز رفتم هشت هفته علائم خاصی ندارم ولی خیلی کسل هستم و خوابم هم خیلی خیلی کم شده ....دکتر میگفت تعداد ضربان ربطی به جنسیت نداره ...به نظرتون درسته ؟؟

هلن      ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
پاسخ

من هفته هفتمم،قرص دوکسپین که مربوط به استرس و اعصابه مصرف میکردم،خودم خودسرانه و بدون مشورت پزشک گداشتم کنار،چون دلم نمیخواست قرص جایگزین مصرف کنم،اونقدر عوارض قطع قرص تو این دو هفته عذابم داد که داشتم میمردم،ضعف و گرسنگی شدید یا احساس خفگی یکی از عوارض بود،حالا ویار حامگلی و تهوع شدید هم بمانددددد،از خدا میخوام ضعفم ار بین بره سریعتر،طاقت ندارم دیگه


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.