هفته 4 فعالیت های هفته رژیــم غذایــی نگران نباشیــد توصیه های مذهبی ویدئو بایدها نبایدها
کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 این هفته آغاز دوره رویانی در جنین است. از حالا تا ده هفته دیگر تقریبا تمام دستگاههای بدن جنین شما تكامل یافته و شروع به فعالیت می كند. بنابراین در این مدت نسبت به عوامل زیان آور بسیار آسیب پذیر است.

در حال حاضر جنین شما از دو لایه خارجی (اپی بلاست) و داخلی (هایپوبلاست) تشكیل شده كه بعدها اعضا و دستگاه های بدن جنین را می سازند. جفت ابتدایی نیز از دو لایه تشكیل شده كه در حال حفر كردن تونل های بسیار ظریف و ایجاد فضاهایی در دیواره رحم شما هستند تا در آینده اكسیژن و كلیه مواد غذایی لازم را برای جنین تامین كرده و مواد زائد را دفع كنند، تقریبا در اواخر این هفته این سیستم شروع به كار خواهد كرد. گبولهای قرمز نیز در حال ساخته شدن هستند تا بتوانند اكسیژن را به تمام بدن كوچك جنین برسانند. در ضمن كیسه آب كه حاوی مایع آمنیوتیك است جنین را در بر گرفته و وی را از آسیبهای احتمالی در دوران بارداری محافظت خواهد كرد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

 در این هفته با استفاده از یك تست حاملگی خانگی می توانید مطئمئن شوید كه آیا باردار هستید یا خیر.

اگر تست شما مثبت باشد بهتر است كه با پزشك خود تماس بگیرید یا اگر تاكنون انتخابی نداشتید پزشکی را برگزینید و یك قرار ملاقات برای اولین جلسه مراقبت های بارداری با وی بگذارید. ممكن است به دلایل مختلف یا طبق نظر پزشك اولین قرار شما تا چند هفته دیگر به تعویق بیافتد. نگران نشوید و در این مدت تا حد امكان دارویی مصرف نكنید. اگر تاكنون مصرف ویتامینهای مخصوص دوران بارداری را شروع نكرده اید حتما اسید فولیك را روزانه میل كنید چرا كه چند هفته آینده دوران بحرانی تكامل جنین شما خواهد بود. جفت ابتدایی اكنون می تواند آنچه را كه در خون شما وجود دارد به بدن جنین برساند و از این نظر داروها، خوراكیها و هر آنچه را كه با آن در تماس هستید، با اهمیت می سازد.

اگر تست بارداری شما منفی شد، می توانید در چند روز آینده یك بار دیگر آزمایش را تكرار كنید. در بعضی از خانمهای باردار هنوز مقدار كافی هورمون بارداری ساخته نشده تا در آزمایش براحتی تشخیص داده شود. اگر هم در این چند روز قاعدگی در شما اتفاق افتاد می توانید در ماه آینده دوباره برای بارداری اقدام كنید. اما اگر تاكنون یك سال یا بیشتر و اگر بالای 35 سال سن دارید، 6 ماه است كه برای باردار شدن تلاش می كنید، بهتر است با پزشك خود مشورت كنید تا بررسی های لازم را جهت تشخیص احتمالی و علت ناباروری در شما و همسرتان انجام دهد. ممكن است نتایج این بررسی ها خوشایند نباشد ولی واقعیت این است كه اگر برای شما تشخیص ناباروری وجود داشته باشد آگاهی از آن و اقداماتی برای درمان سریعتر بهتر از تاخیر خواهد بود.

 تهوع حاملگی یا ویار ممكن است زودتر از آنچه كه انتظار دارید به سراغ شما بیاید. می توانید چند بیسكویت خشك یا كراكر به همراه داشته باشید، آب نباتهای لیمویی یا آنتی اسیدهای جویدنی بعد از هر حمله استفراغ كمك كننده است. آدامسهای طعم دار نعناع و زنجبیل خشك شده نیز به تغییر ذائقه شما كمك خواهد كرد. بهتر است تعدادی از مواد فوق را به همراه یك پاكت یا كیسه نایلون برای استفراغ و تعدادی دستمال خشك یا مرطوب برای پاك كردن دهان در كیف، ماشین، میز كار یا هر جای دیگر داشته باشید.

 کلسیم یکی از عناصر اصلی استخوان سازی و تشکیل دندان هاست، همچنین در تکامل سیستم گردش خون، سیستم عصبی و ماهیچه های نوزاد تاثیر بسزایی دارد. بدن شما به مقدار کافی کلسیم جهت رشد و تکامل جنین نیاز دارد. اگر بدنتان نتواند کلسیم کافی را از رژیم غذایی بگیرد، آن را از استخوان هایتان می گیرد که در آینده باعث تضعیف و یا پوکی استخوان می شود. لبنیات بهترین منبع کلسیم مورد نیازتان است. روزانه سه وعده از مواد لبنی مانند شیر کم چرب یا بدون چربی یا ماست استفاده کنید.

 اگر خلق و خوی شما در چند ماهه اول بارداری تغییر کرد، چندان تعجب نکنید زیرا موج هورمون ها بی شک روی احساساتتان تاثیر می گذارد. ممکن است احساس خستگی و عصبانیت بکنید. در این دوران اضطراب شما تا حدودی طبیعی است، اما اگر خیلی احساس نگرانی می کنید، در مورد ترس هایتان با همسر، اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد خود صحبت کنید. یک بی خبری و ناآگاهی در رابطه با دوران بارداری و زایمان است پس سعی کنید با مطالعه و پرسیدن سوالات خود از افراد ذی صلاح اطلاعات خود را کامل کنید و تا حدود زیادی از ترس ها و نگرانی هایتان کم کنید.

  با کوشش تمام از گناهان بپرهیزید و حتی الامکان مستحبات را انجام دهید. نمازهای یومیه را در اول وقت به جا آورید و قبل از نماز حتما اذان و اقامه بگویید و در وقت گفتن اذان و اقامه دستتان را روی شکم بگذارید. هر روز بر دو عدد خرما سوره "قدر" بخوانید و آن ها را ناشتا بخورید. در خرما سیزده ماده حیاتی و پنج نوع ویتامین وجود دارد که آن را به یک منبع غذایی غنی تبدیل می کند. کلسیم موجود در خرما عامل اصلی استحکام دندان هاست و فسفر آن نیز از عناصر تشکیل دهنده مغز و مانع ضعف اعصاب و خستگی است. همچنین پتاسیم موجود در خرما از ابتلا به زخم معده جلوگیری می کند.

 مراقبت از موها در طول این دوران امری کاملا ضروری است، خوب است تا هر روز موهای خود را شستشو دهید. بهتر است در این دوران از رنگ موهای طبیعی استفاده کنید چون رنگ موی شیمیایی ممکن است باعث عوارض جنینی و نوزادی شود. همچنین برای استحمام روزانه بهتر است از آبی استفاده کنید که درجه حرارت آن بین 29 الی 32 درجه سانتیگراد است زیرا افزایش دمای بدن مادر برای جنین مضر است.

 

 استعمال هرگونه دخانیات در دوران بارداری بسیار خطرناک است. استعمال این مواد باعث عدم اکسیژن رسانی به جنین در حال رشد و بروز ناهنجاری های پیشرفته، زایمان زودرس، سقط جنین و کمبود وزن نوزاد می گردد. حتی اگر همسرتان یا یکی از اعضای خانواده سیگار می کشند از آنها بخواهید در فضای بیرون خانه، جایی که شما در معرض دود سیگار قرار ندارید، سیگار بکشند زیرا تحقیقات حاکی از آن است که دود سیگار شخص دیگر نیز می تواند برای جنین تان زیان آور باشد.

هم چنین با توجه به نتایج برخی از تحقیقات استفاده مادر از دستگاه مایکرویو ممکن است برای جنین خطرساز باشد. بنابراین بهتر است به خصوص در ماه های نخست بارداری از دستگاه مایکرویو استفاده نشود.


یلدا      ۱۳۹۴/۱/۶
پاسخ

عالی بود-خداجونم قدرتت بی انتهاست

noosha      ۱۳۹۴/۱/۱۷
پاسخ

اطلاعات خوبي است . ممنون

سمیرا      ۱۳۹۴/۲/۳
پاسخ

چه حس خوبیه واقعا

سحر      ۱۳۹۴/۳/۱
پاسخ

بخدا خیلی خوشحالم

غزل      ۱۳۹۴/۳/۲
پاسخ

من نمتونم ویدیوهارو ببینم چرا کسی میدونه

سیما      ۱۳۹۴/۳/۴
پاسخ

خیلی خوب بود. ممنون

مامان سیمین      ۱۳۹۴/۴/۱۳
پاسخ

عالی، عالی، عالی...قربونت برم من خدای مهربونم..مرسی بخاطر همهچیز

حنا31      ۱۳۹۴/۴/۲۱
پاسخ

فقط میشه گفت خدای من چقدر بزرگ و مهربون و قادر و دانایی

سحري      ۱۳۹۴/۴/۲۳
پاسخ

من ديروز فهميدم باردارم.با وجوديكه ميخواستم اين اتفاق بيفته واي حسم هي عوض ميشه بعضي وقتا خوشحالم ولي بعضي وقتا هم نه...

شهره      ۱۳۹۴/۵/۲
پاسخ

خیلی مفید بود

سوسن      ۱۳۹۴/۵/۶
پاسخ

خوب بود

samira      ۱۳۹۴/۵/۸
پاسخ

سلام.من 2روز است که قاعدگی ام عقب افتاده.ایا حامله هستم یا نه

الهام      ۱۳۹۴/۵/۱۲
پاسخ

من ١٢ روز پريود عقب افتاده آزمايش خون مثبت اما لكه هاي قهوه يي مايل به سياه ميبينم بعضي وقتا هم زيادتر ميشه ٢ روز اينجوري شدم سونو هم دادم چيزي ديده نشد هنوز كسي اينجوري شده يا ميدونيد علت چيه؟؟

سوسن      ۱۳۹۴/۵/۱۸
پاسخ

من دوروز عقب انداختم دعاکنین باردارباشم اخه دوساله منتظرشم

سارا      ۱۳۹۴/۵/۲۵
پاسخ

من هفته پیش رفتم سونو گفتن تازه ساک حاملگی تشکیل شده یعنی من چند هفته ام؟

هانی      ۱۳۹۴/۸/۲۱
پاسخ

سلام من دیروز فهمیدم باردارم. یه حس خاصی دارم.هم خوشحالی هم یه چیز دیگه که خودمم نمیدونم چه حسیه

فرزانه      ۱۳۹۴/۹/۱۳
پاسخ

من امروز بي بي چكم مثبت بود خيلي شوق و استرس دارم

گل محبوبه شب      ۱۳۹۴/۱۰/۹
پاسخ

خوش به حالتون واسه همه ی منتظرا دعا کنید

seyd taha      ۱۳۹۵/۲/۷
پاسخ

التماس دعا از همه

شرك      ۱۳۹۵/۲/۲۸
پاسخ

و خدا تواناست

حسام الدین      ۱۳۹۵/۳/۲
پاسخ

منم دو روز عقب انداختم، سینه هام هم داد میکنن، 9 ماه اقدام کردم. جرات نمیکنم بی بی چک بذارم. ولی تصمیم دارم فردا صبح از خواب بیدار شدم بذارم. برام دعا کنید مامان شده باشم

مامان تارا      ۱۳۹۵/۳/۲۱
پاسخ

من ديروز فهميدم اصلا شرايط مناسبي براي بارداري ندارم هنوز به همسرم نگفتم نميدونم اصلا چه برخوردي بكنه

arghavan      ۱۳۹۵/۴/۲۳
پاسخ

قربون بزرگی و عظمتت برم خدا جونم بعد از عشقم بهترین هدیه ای که بهم داده کنجد کوچولومه امروز چهار هفته و دو روزه دعا کنید خدای مهربون نی نی های سالم و سلامت بهمون بده عاقبتش آن شاءالله عاقبت بخیر بشن . 🙏🙏

هلما      ۱۳۹۵/۴/۲۵
پاسخ

سلام تو هفته چندم سونو مشخص میکنه که قلب تشکیل شده یا نه؟

...کیان      ۱۳۹۵/۵/۹
پاسخ

من همیشه دقیقه نود باردار شدم قرار بود این ماه آی وی اف کنم فروردین برای 16مرداد از دکتر اقصی وقت گرفته بودم روزی که وقت گرفتم گفتم خدا کنه همه اونهمه ادمی که اونجا بودن تا قبل رسیدن وقتشون بچه دار بشن و دیگه نیازی نباشه برن پیش دکتر. خوشحالم که یه هفته قبل رسیدن وقتم این اتفاق برام افتاد. خیلی خیلی خوشحالم

مگي      ۱۳۹۵/۵/۱۵
پاسخ

سلام كسي هست؟

مگي      ۱۳۹۵/۵/۱۵
پاسخ

سلام من امروز موعد پريودمه اما از هشت روز قبل دل دردهاي پريود و كمر درد شديد دارم كسي هست راهنمايي كنه ؟؟؟ بي بي چك گذاشتم منفي شد اما سابقه نداشته اينجوري كمر و دلم درد بگيره اونم هشت روز قبل رنگ ادرارم هم پررنگتر شده كمكم كنيد استرس من و كشت

یاسین      ۱۳۹۵/۶/۱۵
پاسخ

سلام من امروز روز ۳۰ ام دوره ام هستش پنج روز مونده تا پریود بشم این ماه اقدام داشتم به صوردت یک روز در میان از دیروز لکه های قهوای گهگاهی میبنم به نظرتون حامله ام الان میتونم بی بی چک بزارم ؟آزمایش خون چی ؟

nahids      ۱۳۹۵/۷/۱۱
پاسخ

خدایا قدرتت بی انتهاس

مري      ۱۳۹۵/۷/۱۸
پاسخ

من دیروز آزمایش دادم بتام 78 بود ولی یک هفته بیشتره که لکه بینی دارم و امروز یه ذره بیشتر شده دکتر هم رفتم یه آزمایش دیگه برای فردا داده ، دارم دیونه می شم نمی دونم این حالتم طبیعیه یا نه

nafas      ۱۳۹۵/۷/۲۳
پاسخ

من 4هفته باردارم دیروز رفتم سونو گفته ساک حاملگیت دیده شده اما زوده ولی کیست دارم سمت چپم ۲۱میلیمتر میترسم چیکار کنم

آفاق      ۱۳۹۵/۸/۳
پاسخ

من یه هفته است فهمیدم باردارم. حس های مبهمی دارم که به هیشکی نمیشه گفت. خداکنه همه چی همون جور که دوس داریم پیش بره

ماهووور      ۱۳۹۵/۸/۳
پاسخ

منم 28 جواب تستم ، مثبت شد. 25 آبان سنو میریم،الان هفته بنجمم هستم .هیچ حالت خاصی هم ندارم الحمدالله

مامي      ۱۳۹۵/۸/۴
پاسخ

امروز اولین روز تاخیر پریودمه. هم خوشحالم و هم استرس دارم و از آینده میترسم . یه پسر دو ساله دارم . اگه این بارداری به انجام برسه با بچه فعلیم سه سال اختلاف سن خواهد داشت که خودم میپسندم. خدایا خودم و همسرم و پسرم و مهمون دلم رو بهت میسپرم . میدونم که بهترین مراقب ها از توست.

نی نی فاطمه      ۱۳۹۵/۸/۱۹
پاسخ

کسی در کرمان ویزد مرکز سونوگرافی خوب میشناسه؟من هفته 4هستم وبه زودی باید سونو کنم .کجا برم که بهتر باشه؟

nazi      ۱۳۹۵/۸/۲۴
پاسخ

عالی ..استفاده کردم

Maman Sara      ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
پاسخ

امیدوارم نی نی همه سالم به دنیا بیاد.واقعا اضطراب و استرس به سراغ آدم میاد.خدا مراقب نی نی ها باشه فقط.آمین

ترنم      ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
پاسخ

سلام ببخشيد دكتر متخصص زنان شرق تهران كه خوب و صبور باشه سراغ داريد؟

جانان      ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
پاسخ

سلام من چهار هفته باردارم معده ام خیلی میسوزه مدام اینجور میتونم شربت ادی ژل بخورم

لیلی      ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
پاسخ

جانان عزیز سلام .میشه علائمت رو بگی از کجا متوجه بارداریت شدی؟

لیلی      ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
پاسخ

ترنم جان اگه به ایستگاه خاقانی نزدیک باشی. می تونی بری دکتر درویش زاده .خیلی دکتر خوب و صبوری هستند

ترنم      ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
پاسخ

ممنون ليلي جان

nahal55      ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
پاسخ

بچه ها کمک میخوام

nahal55      ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
پاسخ

دوستان


برای ثبت نظر وارد سایت شوید.