10 ماده مقوی که هر کودکی نیاز دارد

10 ماده مقوی که هر کودکی نیاز دارد
کد مطلب: 7668   1395/11/21

نی نی سایت: برای اینکه بچه‌ها به خوبی رشد کنند باید بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدنشان تامین شود. در زیر فهرستی از این مواد مغذی را برایتان آورده‌ایم:
کلسیم: باعث استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها می‌شود، عملکرد اعصاب و کارکرد ماهیچه‌ها را بهتر می‌کند،‌به لخته شدن خون و همچنین تبدیل مواد‌غذایی به انرژی در بدن کمک می‌کند.
اسید‌های چرب ضروری (EFAs): به ساخت سلول‌ها کمک می‌کند، سیستم عصبی را تنظیم می‌کند، سیستم قلبی- عروقی را تقویت می‌کند، باعث ایمنی بدن می‌شود،‌برای جذب مواد‌غذایی به بدن کمک می‌کند، برای عملکرد سالم مغز و بینایی ضروری است.
آهن: در ساختن هموگلوبین (اکسیژنی که رنگدانه قرمز را در خون حمل می‌کند) و میوگلوبین (رنگدانه‌ای که اکسیژن را در عضلات ذخیره می‌کند) اهمیت دارد. کمبود آهن ممکن است باعث کم‌خونی و به دنبال آن منجر به خستگی، ضعف و تحریک‌پذیری شود.
منیزیم: استخوان‌ها را قوی نگه می‌دارد و باعث ثبات ریتم قلب می‌شود، از سیستم ایمنی حمایت می‌کند و به حفظ عضله و کارکرد عصبی کمک می‌کند.
پتاسیم: به همراه سدیم تعادل آب بدن را کنترل کرده و به حفظ فشار خون کمک می‌کنند. در کارکرد ماهیچه و ریتم قلبی همکاری می‌کند و در سال‌های بعد خطر ابتلا به سنگ کلیه و پوکی استخوان را کاهش می‌دهد.
ویتامین A: نقش مهمی در بینایی و رشد استخوان‌ها دارد، به محافطت از بدن در برابر عفونت‌ها‌کمک می‌کند، سلامت و رشد سلول‌ها و بافت‌های بدن از جمله مو،‌ناخن‌ها و پوست را افزایش می‌دهد.

ویتامین C: به فرم گرفتن و ترمیم سلول‌های قرمز خون، استخوان‌ها و بافت‌ها کمک می‌کند،‌به حفظ سلامتی لثه‌های کودکتان کمک می‌کند، عروق خونی را تقویت می‌کند، کبودی‌ها را به حداقل می‌رساند، در بهبود یافتن موثر است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و عفونت‌ها به صورت کهیر بروز می‌دهد. همچنین به جذب آهن بدن از غذا‌های سرشار از آهن کمک می‌کند.
ویتامین D: به جذب مواد معدنی بدن مانند کلسیم کمک می‌کند و باعث استحکام دندان‌ها و استخوان‌ها  می‌شود. برای رسیدن به رشد بالقوه و تراکم استخوان ضروری است.  همچنین به عنوان یک هورمون در سیستم ایمنی و سلامتی، تولید انسولین و تنظیم رشد سلولی نقش دارد.
ویتامین E: تولید رادیکال‌های آزاد در بدن را که می‌توانند به سلول‌ها آسیب بزنند، محدود می‌کند. برای ایمنی، ترمیم DNA و دیگر فرایند‌ای سوخت و ساز با اهمیت است.
روی: مورد نیاز بیشتر از 70 آنزیم است که به گوارش و سوخت و ساز کمک می‌کند و برای رشد و نمو ضروری است.


fafar119      ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
پاسخ

کاش برای هر مورد چندتا مثال میزدین که تو چه مواد خوراکی ازشون هست

مهرنگ      ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
پاسخ

کاش منابع در دسترسش رو هم مینوشتین مرسی


نظر شمـا نسخه چاپی  نسخه چاپی تعداد بازدید : 7442
نظر شما: